Wystawa stała Historia transportu wiejskiego. Ocalony blask powozów zorganizowana została w odrestaurowanej i przystosowanej do celów ekspozycyjnych zabytkowej oborze, na powierzchni około 500 metrów kwadratowych.
Wystawa prezentuje 21 zabytkowych powozów konnych zakupionych przez Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie od kolekcjonerów: artysty muzyka Bogusława Łowińskiego oraz jego małżonki – poetki i dziennikarki Stanisławy Łowińskiej. Przed umieszczeniem ich na ekspozycji obiekty przeszły gruntowny proces konserwacji w pracowniach konserwatorskich Muzeum.
Powozy wchodzące w skład kolekcji wyprodukowane zostały w Europie pomiędzy połową XIX w. i latami 20. XX w. To na wiek XIX przypadał największy rozkwit rzemiosła i przemysły powoźniczego, którego popularności kres położyła II wojna światowa. Zarówno zniszczenie hodowli koni jak i większości powozów nie pozwoliło na odrodzenie się tej formy transportu, nie sprzyjał temu także rozwój motoryzacji. Zabytkowe powozy, które przetrwały wojenne zawirowania ulegały degradacji, zamknięte w garażach i stodołach. Tym cenniejsza jest prezentowana na wystawie kolekcja i wkład jaki w jej ukształtowanie włożyli jej autorzy, którzy gromadzili powozy już od lat 70. XX w.
Prezentowane obiekty datowane na lata 1870 – 1914, stanowią przekrój pojazdów najczęściej spotykanych na polskich drogach. Znalazły się tu zarówno pojazdy reprezentacyjne, wyjazdowe, podróżne, spacerowe, sportowe, myśliwskie jak i gospodarcze.
Na ekspozycji zbiór powozów uzupełniony został o stosowane w tym okresie uprzęże, zarówno szorowe jak i chomątowe, a także zbiór lamp powozowych.