ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > muzea > Stary Magistrat - Muzeum Miejskie w Tychach
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Stary Magistrat - Muzeum Miejskie w Tychach

poziom turturi
Muzeum gromadzi zbiory w działach merytorycznych - Dziale Historii Miasta, Dziale Fotografii, Dziale Sztuki i Dziale Etnologii, a także w oddziale - Tyskiej Galerii Sportu. Dział Historii Miasta gromadzi eksponaty związane z historią Tychów i Górnego Śląska. Spośród kilku tysięcy obiektów warto wymienić bogate kolekcje sztandarów, pocztówek z końca XIX i pocz. XX w.... przeczytaj wszystko »
Adres
pl. Wolności 1
43-100 Tychy
Śląskie
Pokaż trasę ›
pokaż na mapie
transport publiczny
transport publiczny

Muzeum gromadzi zbiory w działach merytorycznych - Dziale Historii Miasta, Dziale Fotografii, Dziale Sztuki i Dziale Etnologii, a także w oddziale - Tyskiej Galerii Sportu.

Dział Historii Miasta gromadzi eksponaty związane z historią Tychów i Górnego Śląska. Spośród kilku tysięcy obiektów warto wymienić bogate kolekcje sztandarów, pocztówek z końca XIX i pocz. XX w., projektów tzw. Nowych Tychów oraz dokumentów związanych z życiem codziennym tyszan.

Dział prowadzi badania naukowe dotyczące historii Tychów ze szczególnym uwzględnieniem takich zagadnień jak: historia wielopokoleniowych rodzin tyskich, budowa tzw. Nowych Tychów, ważne dla historii Tychów postacie i miejsca. Rezultaty prac Działu pokazywane są na czasowych wystawach w muzeum i w plenerze, a także prezentowane podczas wykładów w ramach organizowanych co roku Tyskich Sympozjów Historycznych.

Działalność edukacyjna Działu to lekcje muzealne o historii Tychów i roli muzeum we współczesnym świecie oraz wycieczki po Tychach i terenowe gry miejskie. Dział organizuje również spotkania z pracownikami naukowymi specjalizującymi się w historii Śląska, a także z pasjonatami lokalnej historii.

Dział Sztuki gromadzi dzieła artystów związanych z Tychami oraz całym obszarem Górnego Śląska. Liczącą kilkaset obiektów kolekcję tworzą eksponaty z zakresu rysunku, malarstwa, grafiki i rzeźby. W zbiorach znajdują się dzieła takich artystów jak m.in.: Ireneusz Botor, Jan Dutkiewicz, Augustyn Dyrda, Roman Kalarus, Stanisław Kluska, Stanisław Mazuś, Jan Nowak, Jerzy Nowakowski, Jerzy Nowosielski, Joanna Piech, Adam Romaniuk, Józef Sękowski i Tomasz Wenklar.

W ramach działalności Działu Sztuki prowadzone są badania naukowe, skupiające się na zagadnieniach powstawania miejscowego środowiska artystycznego oraz roli sztuki w przestrzeni miejskiej. Efektem tych przedsięwzięć są wystawy czasowe oraz towarzyszące im publikacje, dążące do upowszechnienia i osadzenia powyższych tematów w szerszym kontekście kulturowym. Ponadto Dział Sztuki organizuje spacery edukacyjne po Tychach i lekcje muzealne dla dzieci oraz młodzieży.

Dział Fotografii gromadzi fotografie archiwalne i współczesne, dokumentujące życie społeczno-polityczne, kulturalne i artystyczne miasta, związane z historią Tychów i okolicy. Pochodzące z początku XX wieku i wykonane w okresie międzywojennym, przedstawiające historyczny układ przestrzenny z kościołem św. Marii Magdaleny, Browarem Książęcym i Obywatelskim, fotografie z uroczystości religijnych i rodzinnych. Fotografie wykonane po 1951 r. obrazujące budowę Nowych Tychów, rozwój przemysłu, m. in. budowę FSM oraz przemiany zachodzące w czasie i przestrzeni miasta.

W zbiorach Działu znajdują się autorskie kolekcje fotografii: Andrzeja Czyżewskiego, Michała Cały, Janusza Włodarczyka, Krzysztofa Pileckiego, Ryszarda Czerwona, Zygmunta Kubskiego. Ponadto autorska kolekcja Stanisława Gadomskiego, która obejmuje m. in. zbiory fotografii stroju ludowego w Polsce, kapliczek i krzyży przydrożnych, kościołów drewnianych oraz fotografie reportażowe z podróży po Europie.

Dział prowadzi badania naukowe, identyfikujące obiekty w układzie przestrzennym i architektonicznym miasta oraz dotyczące dokumentowanych zdarzeń społecznych, kulturowych i przyrodniczych. Opracowana dokumentacja fotograficzna prezentowana jest na wystawach czasowych w muzeum i w plenerze oraz w różnych wydawnictwach.

Na Dział Etnologii składają się dwie sekcje – Sekcja Tradycji Kultury Historycznej Ziemi Pszczyńskiej i Sekcja Kultury Życia Codziennego.

Sekcja Tradycji Kultury Historycznej Ziemi Pszczyńskiej tworzy kolekcję dokumentującą tradycje kulturowe na ziemi pszczyńskiej. W zbiorach Sekcji znajduje się bogata kolekcja pszczyńskiego stroju ludowego, przedmioty codziennego użytku, meble, akcesoria obrzędowe, dewocjonalia, sztuka ludowa i nieprofesjonalna, wyposażenie warsztatów rzemieślniczych.

Sekcja prowadzi działalność badawczą i edukacyjną w zakresie śląskich tradycji kulturowych ze szczególnym uwzględnieniem ziemi pszczyńskiej.

Realizując projekty badawcze Sekcja zajmuje się dokumentacją i opisem kultury materialnej i duchowej: obrzędowością doroczną i rodzinną, cyklem prac gospodarskich, strojem ludowym, sztuką ludową, rzemiosłem, budownictwem. Rezultaty tych działań prezentowane są na wystawach czasowych oraz  w publikacjach.

Działalność edukacyjna Sekcji to lekcje muzealne oraz wycieczki po Tychach (m. in. cykl „Szlakiem tyskich kościołów”) i Śląsku (m.in. cykl „Pokażę Ci Górny Śląsk”). Sekcja organizuje także  warsztaty, koncerty i spotkania z pasjonatami tradycyjnej kultury ludowej.

Sekcja Kultury Życia Codziennego powstała w 2011 roku. Jej zadaniem jest gromadzenie obiektów pochodzących z okresu po 1950 roku, towarzyszących życiu codziennemu tyszan w przeszłości oraz obecnie. Na liczące kilkaset obiektów zbiory  składają się m.in. urządzenia elektroniczne, elementy wyposażenia zakładów pracy, meble i sprzęty domowe, akcesoria związane z różnymi sposobami spędzania czasu wolnego, ubiory czy zabawki.

Sekcja prowadzi lekcje muzealne, przybliżające dzieciom i młodzieży tematykę życia codziennego w Tychach po 1950 roku, podczas których uczestnicy zapoznają się z dawnymi akcesoriami codzienności, które dziś są już jedynie przeżytkami należącymi do przeszłości.

W ramach działalności Sekcji Kultury Życia Codziennego planowane są także działania związane z muzyką ludową i tańcem tradycyjnym, np. warsztaty, projekty badawcze, a także prelekcje, spotkania czy koncerty.

Od 2016 roku działa Tyska Galeria Sportu, nowy oddział Muzeum Miejskiego w Tychach. Inicjatywa to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w naszym regionie. Zadaniem Tyskiej Galerii Sportu jest popularyzacja, w atrakcyjnej formie, sportu w Tychach i jego najwybitniejszych przedstawicieli.

Jak na wciąż młode miasto, Tychy osiągnęły w sporcie już bardzo dużo sukcesów. Związanych jest z nim wielu wybitnych sportowców – medalistów olimpijskich, mistrzów świata i Europy. Kolejne sportowe imprezy krajowe i zagraniczne dopisują nowe nazwiska do tej listy. Tyska Galeria Sportu mieści się na Stadionie Miejskim przy ul. Edukacji 7.


Facebook
Instagram
Youtube
WWW www.muzeum.tychy.pl
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek wtorek 09:00 - 15:00
środa środa 09:00 - 15:00
czwartek czwartek 10:00 - 19:00
piątek piątek 10:00 - 19:00
sobota sobota 10:00 - 19:00
free
wstęp wolny
Święta Godziny otwarcia
2025.04.20 (niedziela) x
2025.04.21 (poniedziałek) x
2025.05.01 (czwartek) x
2025.05.03 (sobota) x
2025.06.19 (czwartek) x
2025.08.15 (piątek) x
2025.11.01 (sobota) x
2025.11.11 (wtorek) x
2025.12.25 (czwartek) x
2025.12.26 (piątek) x
Bilety
wstęp bezpłatny
kiedy? nazwa gdzie? o czym? za darmo dla dzieci
Agenda - Sportowa strona miasta. Historia. Wydarzenia. Mistrzowie.
Sportowa strona miasta. Historia. Wydarzenia. Mistrzowie.
Wystawa stała
Tyska Galeria Sportu
Obiekt tymczasowo niedostępny
ul. Edukacji 7
43-100 Tychy
Śląskie
historia, medale i odznaki, miasto, przedmioty użytkowe, sport i turystyka tak
Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.