W Gmachu Głównym Muzeum Nadwiślańskiego przy kazimierskim Rynku 19 mieszczą się Galeria Wystaw Czasowych oraz Oddział Muzeum Sztuki Złotniczej.
Muzeum Nadwiślańskie posiada bogate i różnorodne zbiory, na które składa się ponad 20 tysięcy eksponatów. Gromadzono je systematycznie przez pół wieku, zarówno na drodze zakupów, jak i pozyskiwania darów, w tym kolekcji prywatnych. Dziś prezentują imponujący, przemyślany i cenny zbiór, w którym główną rolę odgrywa malarstwo, grafika, rzemiosło artystyczne oraz okazy przyrodnicze (z zakresu geologii, paleontologii, botaniki i zoologii). W jego skład wchodzą również pamiątki i dokumenty historyczne, materiały archiwalne oraz obiekty archeologiczne i etnograficzne.
Muzeum Nadwiślańskie stanowi jedno z największych i najchętniej uczęszczanych muzeów w tej części Polski. Co roku odwiedza nas ponad 150 tysięcy turystów, a kilka tysięcy osób korzysta z naszej bieżącej oferty kulturalnej.
Ekspozycje Muzeum Nadwiślańskiego mieszczą się w zabytkowych, niejednokrotnie unikalnych w skali kraju budowlach, takich jak Kamienica Celejowska, spichlerz zbożowy Mikołaja Przybyły, dzwonnica fary kazimierskiej, Willa pod Wiewiórką Marii i Jerzego Kuncewiczów, zamek i dwór w Janowcu.
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym posiada sześć Oddziałów zlokalizowanych w trzech miejscowościach. Cztery Oddziały znajdują się na terenie Kazimierza Dolnego: Dom Kuncewiczów (ul. Małachowskiego 19), Kamienica Celejowska (ul. Senatorska 11/13), Oddział Przyrodniczy (ul. Puławska 54) i Muzeum Sztuki Złotniczej (Rynek 19). Dwa pozostałe Oddziały to: Grodzisko Żmijowiska (gmina Wilków, 16 km od Kazimierza Dolnego) oraz Zamek w Janowcu (ul. Lubelska 20). W latach 2009-2017 Oddziałem Muzeum Nadwiślańskiego było również Muzeum Czartoryskich w Puławach.
www.mnkd.pl, www.muzeumnadwislanskie.pl