Muzeum Papiernictwa posiada znaczące w skali Europy zbiory obiektów związanych z dziejami papiernictwa.
Podstawą kolekcji jest zbiór arkuszy z filigranami wytwarzanych od XVI do XXI wieku. Są one niekiedy jedynym materialnym świadectwem istnienia licznych młynów papierniczych i fabryk papieru. Stanowią pierwszorzędny materiał do badań dziejów papiernictwa, jak też są podstawą filigranistyki – nauki pomocniczej historii.
Kolejna niezwykle istotna kolekcja to urządzenia do badania właściwości papierów i wyrobów papierowych z pierwszej połowy XX w. – jeden z najstarszych i najobszerniejszych tego typu zbiorów w Europie.
Ponadto Muzeum gromadzi arkusze barwione historycznymi technikami, formy czerpalne, urządzenia papiernicze, ekslibrisy, historyczne dokumenty identyfikacyjne (dowody, legitymacje, paszporty), dawne banknoty i papiery wartościowe oraz muzealia związane z historią młyna papierniczego w Dusznikach-Zdroju i samego miasta.
W dusznickim młynie papierniczym wciąż wyrabia się papier
Nasi papiernicy – tak samo jak ich poprzednicy przez ponad cztery wieki – zanurzają sita w kadzi i odciskają zaczerpniętą warstwę masy papierniczej na chłonącej wodę przekładce. Tak powstaje każdy pojedynczy arkusz.
Zwiedzając muzeum na żywo, zobaczysz więc, jak wytwarza się papier metodą znaną od średniowiecza. Co więcej – uczestnicząc w warsztatach, samodzielnie wyczerpiesz swoją kartkę. Możesz także wziąć udział w innych praktycznych zajęciach rozwijających kreatywność, oczywiście z wykorzystaniem papieru.
www.muzpap.pl