Kompleks pałacowo-parkowy w Lewkowie jest jednym z najcenniejszych zabytków Wielkopolski. Na parterze znajduje się muzeum, na I piętrze pomieszczenia ekspozycyjno-edukacyjne, a piwnice przeznaczono na cele usługowo-gastronomiczne.
Na piętrze niegdyś mieściły się pokoje rodzinne Lipskich, dziś jest tam wystawa poświęcona powiatowi ostrowskiemu, wraz z wystawą archeologiczną i pokojem do przeprowadzania lekcji muzealnych.
Reprezentacyjne pomieszczenia
SALA BALOWA (SALA ROTUNDOWA, GŁÓWNY SALON)
Sala Balowa to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w pałacu w Lewkowie, przez rodzinę Lipskich nazywana Salonem Okrągłym. Została usytuowana na osi budowli, od strony północnej na wprost wejścia głównego, z wejściem od westybulu, a od strony południowej z wyjściem do ogrodu pałacowego. Od innych pomieszczeń w pałacu odróżnia ją kolisty rzut oraz wysokość zajmująca dwie kondygnacje. Salę wieńczy płaska kopuła, obecnie udekorowana malarskimi kasetonami z rozetami. Dawniej wypełniało ją iluzjonistyczne malowidło z przedstawieniem orła unoszącego tarczę z inicjałami pierwszych właścicieli pałacu – Wojciecha Walentego i Salomei Lipskich („W.S.L”). Górną kondygnację ścian zdobią małe okna, które od strony północnej są tylko namalowane (zostały zamurowane, gdy przestały pełnić funkcję galerii dla orkiestry). Dolną część ściany rotundy dzieli na osiem osi czworo drzwi, dwa okna oraz dwa piece. Pomiędzy nimi powierzchnie ścian zostały pokryte iluzjonistycznymi wizerunkami zdwojonych kolumn; w górnych partiach są to pola z antycznymi scenami rodzajowymi. Dominujący element wystroju Sali Balowej stanowią dwa wysokie koliste piece, dekorowane kolumnami i zwieńczone dużymi figurami Marsa i Ateny.
Pośrodku Sali Balowej, tak jak widać to na archiwalnej fotografii, stoi fortepian, a w jego pobliżu – szafka gramofonowa. Te elementy wyposażenia sali i scena muzykującej rodziny, również uchwycona na zdjęciu, świadczą o zainteresowaniach muzycznych właścicieli Lewkowa. Od strony południowej w Sali Balowej znajdują się przeszklone drzwi oraz dwa duże okna w widokiem na ogród. Takie rozwiązanie było w II połowie XVIII w. bardzo modne, otwierało bowiem przestrzeń pałacową na przyrodę.
SALON PEJZAŻOWY (SALON KRAJOBRAZOWY, SALON ZŁOTY)
Salon Pejzażowy w pałacu w Lewkowie to jedno z najciekawszych i najcenniejszych pod względem wystroju pomieszczeń. Na ścianach znalazły się tu malowidła zaprojektowane i wykonane przez wybitnego warszawskiego artystę Antoniego Smuglewicza (1740–1810) lub członków jego warsztatu około 1800 r. Składają się na nie przede wszystkim dwa duże widoki włoskich wybrzeży nadmorskich z przedstawieniami ruin antycznych budowli, akweduktów i latarni morskich na ścianach zachodniej i północnej. Oba malowidła są obwiedzione ramami malarskimi i sztukatorskimi. Pozostałe mniejsze płaszczyzny ścian zostały udekorowane zwisami panoplii. W górnych partiach ścian znajduje się szeroka faseta z wydzielonymi polami, które wypełniono motywami girland, wolut roślinnych i gazonów. Sufit zdobi centralnie umieszczona rozeta z liśćmi akantu i wici roślinnej, wykonana w technice sztukatorskiej.
Salon pełnił funkcję pomieszczenia półprywatnego. W 1812 r. urządzono tu sypialnię dla Hieronima Bonapartego – króla Westfalii, który zatrzymał się w Lewkowie w drodze do Moskwy. Ponad 100 lat później (w 1928 r.) wnętrze służyło jako pokój dzienny dla goszczącego u Lipskich Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego.
Oferta komercyjna
- wynajem pomieszczeń / sali konferencyjnej
- organizacja sesji zdjęciowej
www.muzeumwlewkowie.pl