ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > Muzeum Ziemi Wschowskiej
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Muzeum Ziemi Wschowskiej

poziom turturi
Muzeum gromadziło i gromadzi pamiątki związane z regionem w zakresie: archeologii, etnografii, historii i historii sztuki, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów królewskiego miasta Wschowy, posiada także własne zbiory biblioteczne. Muzeum zgromadziło bogaty zbiór wyrobów cynowych, pochodzących z pracowni dolnośląskich datowany na okres od końca XVII do przełomu XIX/XX wieku... przeczytaj wszystko »
Adres
pl. Zamkowy 2
67-400 Wschowa
Lubuskie
Pokaż trasę ›
pokaż na mapie

Muzeum gromadziło i gromadzi pamiątki związane z regionem w zakresie: archeologii, etnografii, historii i historii sztuki, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów królewskiego miasta Wschowy, posiada także własne zbiory biblioteczne. Muzeum zgromadziło bogaty zbiór wyrobów cynowych, pochodzących z pracowni dolnośląskich datowany na okres od końca XVII do przełomu XIX/XX wieku [talerze, dzbany do wina, kufle, patery, miarki do odmierzania płynów lub materiałów sypkich, flasze apteczne], portret trumienny, porcelana miśnieńska datowana na okres XVII – XIX w., malowana kobaltem, zdobiona tzw. wzorem cebulowym, malowana barwnie, fajans z Delft (słynna pracownia holenderska) malowany kobaltem – XVIII w. Muzeum promuje kulturę muzyczną, organizując wystawy czasowe, wykłady, prelekcje oraz koncerty i spotkania ze znanymi instrumentalistami i solistami.

W Muzeum można zobaczyć Portrety królewskie: Augusta II Sasa – XVIII w., Augusta III Sasa – XVIII w., Jana Kazimierza – XVIII w., Zygmunta III Wazy – XVIII w., Augusta III Sasa – XVIII w., Marii Józefy, żony Augusta III Sasa – XVIII w., Stanisława Augusta Poniatowskiego – XVIII w.

Muzeum Ziemi Wschowskiej utworzono 1 kwietnia 1968. Na siedzibę muzeum przeznaczono zabytkową kamieniczkę przy placu. Zamkowym.

Barokowe kamieniczki

Barokowe kamieniczki przy placu Zamkowym stanowią, obok najstarszej zabudowy rynku, najciekawszy pod względem architektonicznym zespół budynków mieszczańskich we Wschowie. Wzniesione po wielkim pożarze, który spustoszył miasto w 1685 r., stanęły w miejscu wcześniejszych, drewnianych budynków mieszkalnych. O istnieniu w tym miejscu drewnianej zabudowy świadczy zapis z 1607 r. potwierdzający, że pastor Waleriusz Herberger zakupił od Bartłomieja Rüdingera drewniany dom przy ówczesnej ul. Kaczej, który, jak głosi tradycja, stał w miejscu obecnej kamienicy nr 3. Budowa kamienic miała miejsce w latach 1687-1689. Daty te zachowały się na elewacji kamienicy nr 2 i na belkach stropowych.

Barokowe kamienice, o dekoracyjnie potraktowanych partiach szczytowych i obramieniach okiennych, z towarzyszącymi im detalami sztukatorskimi, utrzymane są w konwencji reprezentacyjnych, upiększonych domów mieszczańskich. Ustawione szczytowo, o stromych dwuspadowych dachach, z pięknymi fasadami, wyraźnie wyróżniają się na tle okolicznej zabudowy i uznawane są za jeden z najciekawszych zespołów zabytkowych kamieniczek na terenie historycznej Wielkopolski.

Kamienica nr 2 jest budynkiem piętrowym, z drugim piętrem w szycie. W przyziemiu zachowały się sklepienia kolebkowe z lunetami i kolebkowo-krzyżowe. Pomieszczenia na parterze i piętrze posiadają stropy belkowane, fazowane, a w jednej z sal podziwiać można unikalny, pochodzący z czasu budowy tragarz pokryty dekoracją malarską o motywach wici roślinnej. Elewacja frontowa budynku jest trójosiowa, z wejściem pośrodku i zejściem do piwnic w osi bocznej. Wejście zamknięte jest półkoliście, a w ościeżach umieszczono nisze na sedilia. Okna na piętrze ozdobiono stiukowymi motywami roślinnymi. We frezie wydzielającym szczyt znajdują się dwie płyciny z główką anioła i datą budowy.

Kamienica nr 3 posiada układ analogiczny do kamienicy nr 2, z oknami w tzw. uszakowych obramieniach. Szczyt budynku jest dwustrefowy, rozczłonkowany pilastrami, ujęty esownicami i zamknięty trójkątnym przyczółkiem. Na fasadzie kamienicy zachowała się łacińska sentencja: „Honeste Vivere, Nomine Laedere, Unicuique Suum Tribuere Disce” (Ucz się żyć uczciwie, nikogo nie krzywdzić, każdemu oddawać to, co mu się należy).

Kamienica nr 4, zbudowana współcześnie z pozostałymi, posiada wejście i okna zamknięte odcinkowo. Nad wejściem i oknami znajdują się ozdobne muszle. Szczyt budynku rozczłonkowano ślepymi, zamkniętymi półkoliście arkadkami, wspartymi na pilastrach ujętych spływami i zamknięto trójkątnym przyczółkiem, w którym umieszczono okno w uszatych obramieniach z muszlami.

Po 1945 r. zniszczone budynki przez kilkanaście lat stały opustoszałe. Dopiero w drugiej połowie lat 50. XX w. zdecydowano o ich remoncie. Jego ostateczne zakończenie miało miejsce w 1970 r. W kamienicy nr 2 otwarto wówczas Muzeum Ziemi Wschowskiej, które w 1975 r. otrzymało także część pomieszczeń w kamienicy nr 3. Parter kamienic nr 3 i 4 zaadoptowano na biura, obecnie Urzędu Miasta i Gminy, natomiast pozostałe kondygnacje kamienicy nr 4 pełnią funkcje mieszkalne.


Facebook
Instagram
Youtube
WWW muzeum.wschowa.pl
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
10:00 - 15:30
środa
11:30 - 17:30
czwartek
10:00 - 15:30
piątek
10:00 - 15:30
sobota sobota 12:00 - 16:00
free
wstęp wolny
Święta Godziny otwarcia
2024.12.25 (środa) x
2024.12.26 (czwartek) x
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek wtorek 10:00 - 15:30
środa
11:30 - 17:30
czwartek
10:00 - 15:30
piątek
10:00 - 15:30
sobota
12:00 - 16:00
free
wstęp wolny
Bilety
normalny 9.00 PLN
ulgowy 6.00 PLN
rodzinny 17.00 PLN 2 osoby dorosłe + max. 3 dzieci lub posiadających Kart Dużej Rodziny
dzieci bezpłatnie do lat 7
Przewodnik
w języku polskim odpłatnie 35.00 PLN
w języku angielskim odpłatnie 100.00 PLN
w języku niemieckim odpłatnie 100.00 PLN
Dodatkowe informacje

Bilet łączony (Kamieniczki i Rezydencja)
- normalny: 14 zł
- ulgowy: 9 zł
- ulgowy dla dzieci od 7 do 14 lat: 4,5 zł

kiedy? nazwa gdzie? o czym? za darmo dla dzieci
Agenda - Czas przez nikogo niezłapany
Czas przez nikogo niezłapany
Wystawa stała
Muzeum Ziemi Wschowskiej
pl. Zamkowy 2
67-400 Wschowa
Lubuskie
region tak
Agenda - Gabinet numizmatyczny
Gabinet numizmatyczny
Wystawa stała
Dawna Rezydencja Jezuicka
pl. Farny 3
67-400 Wschowa
Lubuskie
numizmaty tak
Agenda - Klejnot w koronie - Wschowa w czasach saskich
Klejnot w koronie - Wschowa w czasach saskich
Wystawa stała
Dawna Rezydencja Jezuicka
pl. Farny 3
67-400 Wschowa
Lubuskie
miasto tak
Agenda - Na wierność rzeczypospolitej - Królewskie Miasto Wschowa - Jego rozwój i znaczenie w dziejach państwa polskiego
Na wierność rzeczypospolitej - Królewskie Miasto Wschowa - Jego rozwój i znaczenie w dziejach państwa polskiego
Wystawa stała
Dawna Rezydencja Jezuicka
pl. Farny 3
67-400 Wschowa
Lubuskie
malarstwo, miasto tak
Agenda - Rzemiosło artystyczne i użytkowe – kultura materialna Wschowy i Ziemi Wschowskiej od średniowiecza do XIX w.
Rzemiosło artystyczne i użytkowe – kultura materialna Wschowy i Ziemi Wschowskiej od średniowiecza do XIX w.
Wystawa stała
Dawna Rezydencja Jezuicka
pl. Farny 3
67-400 Wschowa
Lubuskie
miasto, przedmioty użytkowe, rzemiosło, rzemiosło artystyczne tak
Agenda - Soli Deo Gloria - Protestanckie dziedzictwo kulturowe Ziemi Wschowskiej
Soli Deo Gloria - Protestanckie dziedzictwo kulturowe Ziemi Wschowskiej
Wystawa stała
Muzeum Ziemi Wschowskiej
pl. Zamkowy 2
67-400 Wschowa
Lubuskie
region tak
Agenda - Z bożą pomocą! - Bitwa pod Wschową 1706 - Oblicza wielkiej wojny północnej
Z bożą pomocą! - Bitwa pod Wschową 1706 - Oblicza wielkiej wojny północnej
Wystawa stała
Dawna Rezydencja Jezuicka
pl. Farny 3
67-400 Wschowa
Lubuskie
malarstwo, wojna - inne konflikty tak
Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.