ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > muzea > Gdyńskie Muzeum Motoryzacji
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Gdyńskie Muzeum Motoryzacji

poziom turturi
Na brukowanej uliczce pod dachem wystawowej hali w Cisowej, zgromadzono eksponaty, ukazujące dzieje świata przez pryzmat najważniejszych maszyn w historii automobilizmu. W wypolerowanych maskach aut i bakach motocykli odbija się cały wiek dwudziesty – okres triumfu myśli technicznej, zmieniające się trendy w estetyce i wzornictwie, pasja tworzenia pojazdów wciąż szybszych... przeczytaj wszystko »
Adres
ul. Żwirowa 2c
81-010 Gdynia
Pomorskie
Pokaż trasę ›
pokaż na mapie

Na brukowanej uliczce pod dachem wystawowej hali w Cisowej, zgromadzono eksponaty, ukazujące dzieje świata przez pryzmat najważniejszych maszyn w historii automobilizmu. W wypolerowanych maskach aut i bakach motocykli odbija się cały wiek dwudziesty – okres triumfu myśli technicznej, zmieniające się trendy w estetyce i wzornictwie, pasja tworzenia pojazdów wciąż szybszych, wygodniejszych, bezpieczniejszych... Krótko mówiąc – Gdyńskie Muzeum Motoryzacji to opowieść o stuleciu historii człowieka pisana kołem, oktanami i końmi mechanicznymi.

Ulica Żwirowa 2C to dobry adres nie tylko dla zdeklarowanych miłośników motoryzacji. Coś dla siebie znajdą tu nawet osoby, które w dzieciństwie nie bawiły się samochodami. Kolekcja zgromadzona w muzeum pachnącym smarami i skórzaną tapicerką jest w stanie zachwycić nawet laika.

W czasach gdy coraz większą popularność zdobywają muzea narracyjne, praktycznie pozbawione eksponatów, tym bardziej trzeba docenić kolekcję Gdyńskiego Muzeum Motoryzacji. Wszystkie pokazywane tu obiekty są autentyczne. Wszystkie mają oryginalne części i – co chyba najbardziej zadziwiające – wszystkie są w pełni sprawne i gotowe do jazdy. W praktyce zresztą często ruszają w trasę. Samochody i motocykle z tutejszego muzeum są ozdobą parad z okazji narodowych, miejskich i dzielnicowych świąt. Grają też w filmach, a szczególną estymą cieszą się wśród nowożeńców, pragnących do ołtarza pomknąć wyjątkowym zabytkowym pojazdem.

Udostępnione zwiedzającym eksponaty to mniej niż połowa zbiorów Gdyńskiego Muzeum Motoryzacji. Ze względu na ograniczoną powierzchnię wystawową, większość modeli czeka w magazynach na swoją kolej. Być może kiedyś wszystkie staną dumnie w jednym miejscu, bo w przyszłości planowana jest zmiana siedziby placówki i przenosiny do większego pomieszczenia w Śródmieściu.

Dlaczego Gdynia?

Niewiele jest w Polsce miejsc tak bardzo nadających się do pokazania historii motoryzacji, jak Gdynia. U progu lat 20. ubiegłego wieku, gdy z taśm fabryki w Detroit masowo zjeżdżały czarne Fordy T, do małej wioski nad Bałtykiem zaczęli masowo przybywać śmiałkowie poszukujący lepszego życia. Rybacka osada w błyskawicznym tempie zmieniła się w wielkie miasto i port – polskie okno na świat, z modernistycznymi budynkami i szerokimi arteriami, pełnymi nowoczesnych limuzyn, autobusów i wszędobylskich taksówek. To przy tutejszych nabrzeżach przeładowywano transporty nowych samochodów z całego świata przed wysłaniem ich dalej w Polskę.

Już w 1926 roku uruchomiono w Gdyni pierwszą stację benzynową. Jak grzyby po deszczu powstawały też salony samochodowe – Mercedesa, Fiata czy Chevroleta. To w Gdyni siedzibę miało przedstawicielstwo Forda na Polskę. Przed wojną w mieście zarejestrowanych było ponad sto taksówek, a na 10 tysięcy mieszkańców przypadało więcej samochodów niż w Warszawie. Skwer Kościuszki już w latach 30. był areną rajdów samochodowych, które organizowano także w okresie PRL-u. Eliminacyjny wyścig samochodowych Mistrzostw Polski w 1957 roku obserwowało ponad 40 tysięcy osób. Nie ma się zatem co dziwić, że wobec tak bogatych tradycji, Muzeum Motoryzacji funkcjonuje właśnie w Gdyni.

Twórca Gdyńskiego Muzeum Motoryzacji

Większość z nas na samochód patrzy jak na środek lokomocji. Są jednak tacy, którzy widzą w nim dzieło sztuki. Taki jest pan Witek Ciążkowski, twórca Gdyńskiego Muzeum Motoryzacji. Dla niego zapach smarów jest niczym woń najlepszych francuskich perfum. Miłością do aut i motorów zapałał we wczesnym dzieciństwie, a miłość ta okazała się bezgraniczna i bezwarunkowa. - Nigdy nie potrafiłem nic innego narysować poza motocyklem i samochodem, bo jakkolwiek bym się starał, wychodziło albo jedno albo drugie – opowiada.

Już w wieku 8 lat stał się właścicielem pierwszego prawdziwego motoru, który kupił od zaprzyjaźnionego z rodziną zegarmistrza za 300 złotych, płatnych ratami. Skąd u ośmiolatka takie fundusze? - To były pieniądze, które dostawałem na urodziny, imieniny i na bułki maślane, które miałem sobie kupować po drodze do szkoły, a których oczywiście nie kupowałem – wspomina. Potem już nie było odwrotu – w ręce małego Witka wpadały kolejne motocykle i samochody. Nie mogło być inaczej, skoro nawet na widok zardzewiałego gruchota serce się chłopcu krajało i nie mógł zaznać spokoju, dopóki pojazdu nie zdobył. Później godzinami przy nim grzebał, rozkładał na czynniki pierwsze, by wreszcie znów go poskładać.

W miarę upływu lat zwykły garaż stał się za mały i panu Witkowi – wówczas już absolwentowi technikum samochodowego – zamarzyło się muzeum. Łatwo nie było. - Dwadzieścia pięć lat chodziłem po różnych urzędach. Wszyscy obiecywali pomoc, ale nigdy nie dotrzymywali słowa. Koniec końców powiedziałem: „Basta! Trzeba coś zrobić samemu!”. Dzięki pomocy znajomego kupiłem starą halę od zarządu gdyńskiego portu tylko po to, by ją rozebrać i odzyskać stalową konstrukcję, która była mi potrzebna. Długo trwało załatwianie wszelkich możliwych pozwoleń i uzgodnień, ale wreszcie hala stanęła w obecnym miejscu – relacjonuje pan Witek, który nie zwykł wybierać dróg na skróty, na czym z reguły dobrze wychodzi.

To dzięki tej zasadzie wszystkie eksponaty w jego muzeum wyposażone są w oryginalne części. Dla pana Witka nie ma w tym względzie kompromisów. Zamiast używać zamienników, woli poczekać, poszukać gdzie indziej, choćby na drugiej półkuli... Tym większa jest satysfakcja, gdy uda mu się odnowić i doprowadzić do stanu używalności kolejny zabytkowy pojazd. I tym większa jest wartość jego unikatowej kolekcji. Pan Witek stworzył Gdyńskie Muzeum Motoryzacji z pasji. Placówka jest realizacją jego życiowego marzenia, ale też patriotycznego obowiązku. Bo jak twierdzi: „nikt nie szanuje narodu, który nie szanuje swojej historii”.



Jeśli chcą Państwo nadać organizowanemu wydarzeniu wyjątkową rangę, proponujemy wypożyczenie jednego z naszych eksponatów. Czy jest to spotkanie biznesowe, uliczna parada czy ślub – nic tak nie zada szyku imprezie, jak stylowe auto czy motocykl. Przekonały się o tym już setki zadowolonych klientów. Jeśli chcą Państwo dołączyć do tego grona, prosimy o kontakt – pomożemy dobrać właściwy do danej okazji pojazd. 


WWW www.gmm.gdynia.pl
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
poniedziałek
09:00 - 17:00
wtorek
09:00 - 17:00
środa
09:00 - 17:00
czwartek
09:00 - 17:00
piątek
09:00 - 17:00
sobota
09:00 - 17:00
Święta Godziny otwarcia
2025.04.20 (niedziela) x
2025.04.21 (poniedziałek) x
2025.05.01 (czwartek) x
2025.05.03 (sobota) x
2025.06.19 (czwartek) x
2025.08.15 (piątek) x
2025.11.01 (sobota) x
2025.11.11 (wtorek) x
2025.12.25 (czwartek) x
2025.12.26 (piątek) x
Bilety
normalny 20.00 PLN
ulgowy 15.00 PLN
Dodatkowe informacje

Bilet ulgowy dotyczy dzieci do lat 15.

kiedy? nazwa gdzie? o czym? za darmo dla dzieci
Agenda - Archiwum dokumentów
Archiwum dokumentów
Wystawa stała
Gdyńskie Muzeum Motoryzacji
ul. Żwirowa 2c
81-010 Gdynia
Pomorskie
motoryzacja
Agenda - Ekspozycja stała
Ekspozycja stała
Wystawa stała
Gdyńskie Muzeum Motoryzacji
ul. Żwirowa 2c
81-010 Gdynia
Pomorskie
motoryzacja
Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.