Pomysł stworzenia muzeum towarzyszył naszej pasji kolekcjonerskiej od kilkudziesięciu lat. Początkowo był to tylko mglisty odległy obraz, który pojawiał się w trakcie rozrastania się kolekcji militariów związanych z okresem II Wojny Światowej.
Z czasem zwykłe zbieractwo zaczęło przeobrażać się w pasję nie tylko kolekcjonowania artefaktów, ale także poznawania historii ich tworzenia, sposobu używania oraz opowieści, dzięki którym przetrwały do naszych czasów. Ale i te informacje z czasem przestały być wystarczające.
Zbiory
Stare przedmioty odnajdowane na strychach domów czy też zakupywane na różnego rodzaju giełdach i aukcjach internetowych z uwagi na swój dobry lub bardzo dobry stan zachowania pozwalają w łatwy sposób na ustalenie tego, kto, kiedy i gdzie je wyprodukował i przez kogo były używane, ale dociekanie, dlaczego znalazły się po tylu latach w danym miejscu i jaka była ich historia jest zazwyczaj niemożliwe a towarzyszące im opowieści są zwykle niepełne lub po prostu zmyślone.
Natomiast zupełnie inaczej ma się sytuacja z artefaktami, które zostały zagubione lub porzucone wiele lat temu i zalegają w naszej polskiej ziemi czekając na odkrycie. Takie przedmioty są zagadką samą w sobie, której rozwikłanie to zadanie wymagające niemal detektywistycznych umiejętności oraz metod działania. Ale dzięki kwerendom w archiwach, książkach, dzięki opowieściom żyjącym w lokalnych społecznościach, dzięki wiedzy specjalistów, z którymi współpracujemy, kiedy uda się przywrócić artefakt z wieloletniego niebytu, zakonserwować go, zrekonstruować i poznać jego historię związaną z konkretnym miejscem odnalezienia…
Właśnie dlatego jest to dla nas nie tylko pasja, ale także sposób na życie, i z tego powodu stworzyliśmy nasze Muzeum, aby podzielić się tym wszystkim z każdym, kto tylko zechce.