Muzeum Elwiro Michała Andriollego z siedzibą w Józefowie ma charakter biograficzno-literacki i monograficzny. Gromadzi pamiątki i materiały dokumentujące życie i twórczość Elwiro Michała Andriollego (1836-1893), ze szczególnym uwzględnieniem jego związków z południowo-wschodnim Mazowszem.
Muzeum prezentuje dziedzictwo jednego z najważniejszych polskich rysowników drugiej połowy XIX wieku, autora m.in. najbardziej znanych ilustracji do "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.
W sposób szczególny uwzględnia historię Brzegów Andriollego – miejsca położonego po obu brzegach rzeki Świder (obecnie na terenie miasta Otwock oraz miasta Józefów), w których z inicjatywy artysty powstał i rozwijał się w budownictwie drewnianym styl nadświdrzański, dziś powszechnie znany jako „świdermajer”.
Muzeum, założone i kierowane przez Roberta Lewandowskiego, jest prywatną jednostką organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej, które od 2010 roku znajduje się pod nadzorem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Badając oraz popularyzując dziedzictwo Andriollego placówka współpracuje z Fundacją Andriollego oraz z instytucjami i organizacjami społecznymi realizującymi podobne cele.
Muzeum posiada:
- kolekcję drzeworytów sztorcowych wykonanych według rysunków Elwiro Michała Andriollego,
- kolekcję książek z ilustracjami Andriollego,
- kolekcję reprodukcji obrazów i kartonów Andriollego.
Biograficzne Muzeum Elwiro Michała Andriollego w Józefowie nie posiada stałych sal wystawowych. Muzealne zbiory prezentowane są podczas okolicznościowych wystaw lub w ramach tematycznych publikacji.