ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > muzea > Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Andrychowie
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Andrychowie

poziom turturi
Założyciel muzeum - Edward Wincenty Szlagor postanowił własnym sumptem, nakładem sił i środków otworzyć w zabytkowej już części miasta muzeum. Majątek od dawnych czasów należał do jego rodziny. Kiedyś obejmował budynek mieszkalny, stodołę, młyn, tartak, staw. Do dziś pozostały dwa obiekty w nienaruszonym stanie, które przeznaczono na muzeum.  Udało się świetnie... przeczytaj wszystko »
Adres
ul. Podgórska 3
34-120 Andrychów
Małopolskie
powiat wadowicki
Pokaż trasę ›
pokaż na mapie

Założyciel muzeum - Edward Wincenty Szlagor postanowił własnym sumptem, nakładem sił i środków otworzyć w zabytkowej już części miasta muzeum.

Majątek od dawnych czasów należał do jego rodziny. Kiedyś obejmował budynek mieszkalny, stodołę, młyn, tartak, staw.

Do dziś pozostały dwa obiekty w nienaruszonym stanie, które przeznaczono na muzeum. 

Udało się świetnie odtworzyć w nich klimat minionych lat. Pokazać, jak ludzie żyli i pracowali w latach trzydziestych i późniejszych. Zamierzeniem było, aby każdy, kto odwiedzi to muzeum, miał wrażenie, że właściciele wychodząc z domu do swoich codziennych prac zostawili drzwi otwarte zapraszając nas do środka.

Zbiory powstały w oparciu o autentyczne zabudowania mieszkalne i gospodarskie z początku lat trzydziestych XX wieku. Najstarszą częścią tego kompleksu jest młyn i tartak wraz z okalającym stawem pochodzącym z przełomu zeszłego wieku. Całość kompleksu o powierzchni 10 ha zamieszkiwała rodzina Okrzosów i Kusiów. Tartak i młyn działałby zapewne do dziś, gdyby polityka fiskalna w 1955 roku nie zakończyła jego żywota. Podobny los spotkał pięć innych tartaków, które były usytuowane na rzece Młynówce. Był to początek upadku tych unikalnych obiektów, na których utrzymanie zabrakło pieniędzy.

Jedynie dzięki ogromnej determinacji oraz niemałym nakładom finansowym udało się założycielowi muzeum uratować część, w tym obiekt mieszkalny oraz stodołę o długości ponad 40mb.

Po długotrwałych zabiegach oraz żmudnej konserwacji obiekty są obecnie w bardzo dobrym stanie i stanowią ciekawy przykład architektury międzywojennej.


WWW www.muzeum.andrychow.pl
Właściciel obiektu nie zdefiniował godzin otwarcia.
Właściciel obiektu nie zdefiniował cennika.
kiedy? nazwa gdzie? o czym? za darmo dla dzieci
Agenda - Żydzi Andrychowscy
Żydzi Andrychowscy
Wystawa stała
Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Andrychowie
ul. Podgórska 3
34-120 Andrychów
Małopolskie
etnografia
Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.