ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > ciekawe obiekty > fortyfikacje > Bastion św. Jadwigi - Twierdza Nysa
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Bastion św. Jadwigi - Twierdza Nysa

poziom turturi
Zwiedzanie proponujemy rozpocząć od wizytówki nyskiej twierdzy - Bastionu św. Jadwigi, gdzie działa Punkt Informacji Turystycznej. Obok Punktu znajduje się izba muzealna z pamiątkami związanymi z twierdzą, starymi mapami i widokami na miasto. W przyziemiu Bastionu działa multimedialna trasa turystyczna, a podczas jej zwiedzania poznamy najciekawsze historie. W Parku Miejskim znajduje... przeczytaj wszystko »
Adres
ul. Piastowska 19
48-300 Nysa
Opolskie
powiat nyski
Pokaż trasę ›
pokaż na mapie

Zwiedzanie proponujemy rozpocząć od wizytówki nyskiej twierdzy - Bastionu św. Jadwigi, gdzie działa Punkt Informacji Turystycznej. Obok Punktu znajduje się izba muzealna z pamiątkami związanymi z twierdzą, starymi mapami i widokami na miasto. W przyziemiu Bastionu działa multimedialna trasa turystyczna, a podczas jej zwiedzania poznamy najciekawsze historie.

W Parku Miejskim znajduje się malowniczo położony Fort Wodny, a w sezonie działa tam lokal gastronomiczny.

Największym, jednym z najstarszych obiektów o ciekawym kształcie pięcioramiennej gwiazdy jest Fort Prusy. W środku urządzono Muzeum Militariów, a na dziedzińcu można odpocząć i skorzystać z małego placu zabaw. Dookoła obiektu urządzono nowoczesną, utwardzoną ścieżkę. Podobno budowa miasteczka wojskowego Fredrichstadt i Fortu Prusy kosztowała kilkanaście ton czystego srebra!

Wizyta w Twierdzy Nysa nie będzie kompletna bez zwiedzania najlepiej zachowanego Fortu II, gdzie zobaczymy m.in. korytarze kontrminerskie. Fort II proponuje również ciekawe zajęcia, noclegi, ogniska i posiłki. Jest miejscem najważniejszej imprezy - Dni Twierdzy Nysa, organizowanych w ostatni weekend lipca.

Wzdłuż Obwałowań Wysokich biegnie także nowoczesna, utwardzona ścieżka, a najmłodsi mogą pobawić się na placu zabaw. 

Bastion św. Jadwigi - historia obiektu

Bastion św. Jadwigi w Nysie, z uwagi na swój układ przestrzenny oraz kompozycyjny całości założenia, jest cennym przykładem XVIII-wiecznej architektury obronnej.

Bastion wybudowany został w r. 1643, a następnie przebudowany w l. 1742-1758 według projektu gen. G.C. Walware. Składa się z nasypów ziemnych i ceglano-kamiennych budowli kazamatowych, powstałych w latach 1771-1776. W okresie oblężenia Twierdzy Nysa przez wojska francuskie w 1807 r., na terenie bastionu urządzono laboratorium, w którym przygotowywano amunicję dla walczącej załogi. Przed rokiem 1859 kazamaty bastionu były wykorzystywane w charakterze koszar wojsk saperskich. Od 29-08-1870 r. w kazamatach bastionu przebywało ok. 500 francuskich jeńców wojny francusko-pruskiej.

Po I wojnie światowej obiekt sprzedano prywatnemu właścicielowi. 

Lokalizacja i architektura

Obiekt usytuowano w pn. części plantów starego miasta, w kwartale otoczonym ulicami: Forteczną, Armii Krajowej, Wincentego Pola i Piastowską.

Bastion założono na planie pięcioboku, z pięciobocznym dziedzińcem otwartym od strony południowo-wschodniej. Bryłę bastionu tworzą tzw. szyje, działobitnie oraz nasyp ziemny, obecnie nieregularny o wys. ok. 7,5 m, ze spadkami na zewnątrz, zakończony pionowymi ścianami od strony dziedzińca. Dwukondygnacyjną budowlę kazamatową, obejmującą 4 z 5 boków bastionu, założono na planie zbliżonym do podkowy. Trzydziestodziewięcioosiową elewacją artykułowano otynkowanymi lizenami w wielkim porządku i prostokątnymi otworami okiennymi zamkniętymi odcinkiem łuku. Na krańcach elewacji znajdują się płytkie, boniowane ryzality. W centralnej części wbudowano kamienny ryzalit z półkolistym wejściem, ze zwornikiem z monogramem FR (Friedrich Rex - Król Fryderyk) i datą 1775.

W każdym z 23 wewnętrznych segmentów znajdują się sklepione kolebkowo pomieszczenia forteczne. W trakcie środkowym usytuowano klatkę schodową. Zewnętrzny obwód kazamat, stykający się z nasypem, stanowi sklepiony kolebkowo korytarz z czterema okrągłymi kominami wentylacyjnymi. W sekcjach zewnętrznych korytarz poszerza się, tworząc dwie dwutraktowe, barokowe działobitnie.

Z oryginalnego wyposażenia bastionu zachowała się pierwotna, XVIII-wieczna klatka schodowa z kutą, żelazną balustradą oraz 6 szt. XIX-wiecznych drzwi zewnętrznych (płycinowych), oryginalna stolarka okienna (krosnowa) oraz żeliwne kominki wentylacyjne (przewody).

Bastion św. Jadwigi jest reliktem pierwszych nowożytnych fortyfikacji Nysy. Powstał jako jeden z 10 bastionów staroholenderskich wznoszonych od 1643 roku. Do 1654 roku prace nadzorował Jeremias Constantin Altenberger. Po zdobyciu Śląska przez przez Prusy został przebudowany. Obecnie zachowane ceglano kamienne kazamaty powstały w latach 1771-74, powstał pięciokondygnacyjny obwód ziemnego bastionu z murowanymi kazamatami wokół pięcioboku.

W czasie oblężenia w 1807 roku w Bastionie funkcjonowało laboratorium zajmujące się napełnianiem prochem granatów armatnich i moździerzowych. Podczas wojny z Prus z Francją w 1870 roku przebywało tu 500 francuskich jeńców. w latach 1878-1887 w Bastion pełnił rolę koszar, czego pamiątką jest zrekonstruowany napis nad wejściem. Po I wojnie światowej sprzedany w prywatne ręce, w 1924 roku zniwelowano narożnik czoła bastionu. Po 1945 mieściły się tutaj różne firmy i hurtownie.


Facebook
WWW www.twierdzanysa.com
Właściciel obiektu nie zdefiniował godzin otwarcia.
Właściciel obiektu nie zdefiniował cennika.
kiedy? nazwa gdzie? o czym? za darmo dla dzieci
Agenda - Małe Centrum Nauki
Małe Centrum Nauki "SOWA"
Wystawa stała
Bastion św. Jadwigi
ul. Piastowska 19
48-300 Nysa
Opolskie
wojsko tak
Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.