ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > Centrum Kultury i Sztuki w Łące
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Centrum Kultury i Sztuki w Łące

poziom turturi
Centrum Kultury i Sztuki w Łące to samorządowa instytucja kultury. Nowoczesny, przestronny obiekt ze wspaniale wyposażonymi pracowniami tematycznymi, Salą Widowiskową, Biblioteką Sztuki czy Kawiarenką Spichlerzową to wyjście naprzeciw potrzebom i aspiracjom kulturalnym mieszkańców Gminy Trzebownisko. Historia Spichlerza Budynek, który stał się siedzibą Centrum Kultury i Sztuki w... przeczytaj wszystko »
Adres
Łąka 239
36-004 Łąka
Podkarpackie
Pokaż trasę ›
pokaż na mapie

Centrum Kultury i Sztuki w Łące to samorządowa instytucja kultury. Nowoczesny, przestronny obiekt ze wspaniale wyposażonymi pracowniami tematycznymi, Salą Widowiskową, Biblioteką Sztuki czy Kawiarenką Spichlerzową to wyjście naprzeciw potrzebom i aspiracjom kulturalnym mieszkańców Gminy Trzebownisko.

Historia Spichlerza

Budynek, który stał się siedzibą Centrum Kultury i Sztuki w Łące stanowi architektoniczny, barokowy zabytek – to jeden z najstarszych obiektów zachowanych w Gminie Trzebownisko. Warto poznać jego historię.

Spichlerz wybudowany w XVIII w. przez książąt Sanguszków, niedaleko dworu w którym rezydowali, przez ponad wiek spełniał funkcje gospodarcze i rolnicze. To właśnie tu kolejni właściciele tzw. klucza łąckiego gromadzili swoje plony – zboże, jarzyny, owoce, jak również sprzęt gospodarczy.

Rok 1878 to czas wielkiego pożaru Łąki, który zniszczył 32 domy mieszkalne, nie omijając również spichlerza. Po II wojnie światowej, w listopadzie 1944 roku, na podstawie dekretu PKWN o reformie rolnej, majątek łąckiego folwarku dworskiego został znacjonalizowany, a grunty przekazano w ręce 312 chłopów z okolicy. W 1953 roku budynek spichlerza, wraz z sąsiadującymi obiektami, przejęła Spółdzielnia Produkcyjna „Zwycięstwo”, która gospodarzyła w Łące do końca lat 50-tych. Znak czasu odbił swój ślad na spichlerzu, który w niczym nie przypominał już czasów swojej świetności. W roku 1968 został objęty ścisłą ochroną konserwatorską. Przez wiele dekad nie był użytkowany i jedynie symbolicznie konserwowany, dlatego ostatecznie popadł w ruinę.

Drugiego życia doczekał się dzięki decyzji władz Gminy Trzebownisko o jego odbudowie i właściwym zagospodarowaniu. Generalny remont trwał od czerwca 2019 do grudnia 2020 roku, pod okiem konserwatora. Intensywne prace budowlane objęły również dobudowanie nowej części z windą, klatką schodową i zapleczem sanitarnym, na zewnątrz powstał parking i oświetlenie zewnętrzne.

W zabytkowej części budynku dołożono szczególnych starań o zachowanie oryginalnych elementów spichlerza – schodów, drewnianych wrót, które niegdyś były drzwiami głównymi, ceglanych murów i sklepień w piwnicach, tak by echo minionych wieków wciąż było obecne w nowocześnie wyposażonym budynku.

Józef Ryś – artysta, którego twórczość rozsławiła Łąkę

Miejscowość Łąka zawdzięcza Józefowi Rysiowi swoje artystyczne DNA. Wszechstronnie utalentowany artysta żył w latach 1898 – 1971. Znakomity muzykant z dorobkiem rysunkowym, malarskim i pisarskim spędził w Łące całe życie, będąc świetnym obserwatorem ludzi i ich zwyczajów. Do swoich opowiadań tworzył ilustracje, często o zabarwieniu karykaturalno – satyrycznym.

Artysta za namową Franciszka Kotuli – polskiego etnografa, historyka, jak również serdecznego przyjaciela Rysia – spisał i zilustrował „Wesele Łąckie”, które stało się najlepszym opisem okolicznego wesela, zawierającego nuty i teksty kilkudziesięciu pieśni. Jego wspomnienia zawarte w swoistej sadze rodu Rysiów: „Przy kominie. Od dziadków do wnuków” opisują warunki życia wsi – z sentymentem, ale realistycznie. Obraz biedy, braku pożywienia, skrajnie ciężkich warunków życia oraz bezsilność wobec tragicznych wydarzeń takich jak np. pożar, to cenne uzupełnienie sielskiego obrazu wsi jaki znamy z wielu innych źródeł.

Józef Ryś był człowiekiem skromnym, pełnym radości życia, pisał odważnie stojąc na straży ludzkiej sprawiedliwości. Autentycznością w tekstach walczył o lepszy świat, nie o sławę. Z kolei ze swoją kapelą grał wszystko – od ludowych przyśpiewek po amerykańskie standardy jazzowe. Kotula pisał o nim: „Ukończył jedynie szkołę ludową, jeszcze przed I wojną światową, ale jako muzykant należał do wiejskiej elity kulturalnej. Wrodzona ciekawość pędziła go w świat, dużo jeździł, czytał, dużo widział.” (Źródło: „Album twórczości Józefa Rysia. Na łącką nutę”). Swoją osobą artysta przyciągał do wsi przedstawicieli polskiej elity, znanych aktorów, reżyserów, ludzi świata kultury.

Dzisiaj twórczość Rysia stała się dumą rodzinnej wsi, a mural z jego podobizną zdobi północną ścianę budynku CKiS Łąka. We wszelkich publikacjach zawsze podkreśla się wszechstronność artystyczną Rysia. Sam artysta, który z takim oddaniem rozwijał swoje pasje i pozostał im wierny przez całe swoje życie, stanowi dla wielu inspirację. Jego wkład w zapis przemian społecznych i kulturalnych regionu jest bezcenny i stanowi ziarno, które chociaż zasadzone w ziemi łąckiej, kiełkuje dzisiaj daleko poza jej granice.


Facebook
Instagram
WWW ckislaka.pl
Właściciel obiektu nie zdefiniował godzin otwarcia.
Właściciel obiektu nie zdefiniował cennika.
Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.