ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > Muzeum Dr. Roberta Kocha - Muzeum Regionalne w Wolsztynie
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Muzeum Dr. Roberta Kocha - Muzeum Regionalne w Wolsztynie

poziom turturi
Budynek, w którym mieści się Muzeum Dr. Roberta Kocha został zbudowany w latach 1842-46 w stylu neogotyku angielskiego i służył początkowo jako szpital dla ubogich. Jego fundatorką była Angielka Marie Pearce. Muzeum w obecnym stanie istnieje od 2 maja 1996 r. Powstało z inicjatywy Fundacji Polsko-Niemieckiej i Stowarzyszenia Naukowego im. Roberta Kocha, stanowi kontynuację otwartej... przeczytaj wszystko »
Adres
Obiekt tymczasowo niedostępny
ul. Doktora Kocha 12
64-200 Wolsztyn
Wielkopolskie
Pokaż trasę ›
pokaż na mapie

Budynek, w którym mieści się Muzeum Dr. Roberta Kocha został zbudowany w latach 1842-46 w stylu neogotyku angielskiego i służył początkowo jako szpital dla ubogich. Jego fundatorką była Angielka Marie Pearce.

Muzeum w obecnym stanie istnieje od 2 maja 1996 r. Powstało z inicjatywy Fundacji Polsko-Niemieckiej i Stowarzyszenia Naukowego im. Roberta Kocha, stanowi kontynuację otwartej 21 października 1958 r. Izby Pamięci, która była poświęcona uczonemu. Robert Koch, w latach 1872-80, był w Wolsztynie lekarzem powiatowym (Kreisphysikus).

Urodził się jednak daleko stąd w Górach Harcu, w miejscowości Clausthal w 1843 r. Po maturze, rozpoczął w Getyndze, na tamtejszym uniwersytecie, studia medyczne. W wieku 23 lat, po zdaniu egzaminów, złożył przysięgę Hipokratesa. W 1869 r przybył do oddalonych o 12 km od Wolsztyna Rakoniewic. Po nominacji na lekarza powiatowego w 1872 r. przez 8 lat mieszkał w budynku, w którym aktualnie znajduje się muzeum. W Wolsztynie, poza sprawowaniem funkcji lekarza powiatowego, zajął się także badaniami nad mikrobiologią, w skromnym laboratorium, które urządził we własnym mieszkaniu.

Życie dra Roberta Kocha

Po trzech latach badań w wolsztyńskiej pracowni dokonał opisu cyklu rozwojowego bakterii wąglika i w 1876 r. obwieścił to światu nauki publikując pracę „Etiologia zachorowań na wąglik”w czasopiśmie naukowym wydawanym przez niemieckiego botanika i mikrobiologa prof. Ferdynanda Cohna we Wrocławiu. W Wolsztynie napisał wiele artykułów naukowych i prowadził dalsze prace badawcze, m.in. „O metodzie barwienia i fotografowania bakterii” oraz „Etiologia zakażeń przyrannych”. Z Wolsztyna wyjechał w 1880 r. udając się do Berlina, gdzie został członkiem Cesarskiego Urzędu Zdrowia (Kaiserliche Gesundheitsamt).

Tam prowadził badania na szerszą skalę i to właśnie w Berlinie, 24 marca 1882 r., wygłosił historyczny wykład „O gruźlicy”, w którym przedstawił odkrycie bakterii wywołujących gruźlicę. W latach 1883-1907 prowadził liczne ekspedycje naukowe w Egipcie, Indiach, Afryce Południowej, Afryce Wschodniej, Włoszech oraz Indonezji i Nowej Gwinei. Podczas tych wypraw zajmował się badaniami nad: cholerą, pomorem bydląt i koni, dżumą, malarią, gorączką teksańską, gorączką wybrzeżną oraz śpiączką afrykańską.

Dnia 11 grudnia 1905 r. Robert Koch odebrał w Sztokholmie Nagrodę Nobla z dziedziny medycyny za badania i odkrycia w zakresie gruźlicy. Zmarł w Baden-Baden 27 maja 1910 r.

Muzeum Dr. Roberta Kocha w Wolsztynie mieści się w dwóch salach na parterze, w lewym skrzydle budynku, w którym mieszkał i pracował Robert Koch. Ekspozycje dotyczą okresu pobytu Kocha w Wolsztynie, jak i z innych miejsc Europy i Świata, w których prowadził on swoje badania. Stylowe meble, sprzęt laboratoryjny i medyczny oraz inne pamiątki, oddają klimat przełomu XIX i XX wieku, czasów w jakich żył i pracował wybitny naukowiec.


Facebook
Instagram
WWW muzea-wolsztyn.com.pl
kiedy? nazwa gdzie? o czym? za darmo dla dzieci
Agenda - Ekspozycja stała
Ekspozycja stała
Wystawa stała
Muzeum Marcina Rożka
ul. 5 stycznia 34
64-200 Wolsztyn
Wielkopolskie
artyści tak
Agenda - Ekspozycja stała
Ekspozycja stała
Wystawa stała
Muzeum Dr. Roberta Kocha
ul. Doktora Kocha 12
64-200 Wolsztyn
Wielkopolskie
medycyna, postaci
Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.