ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > Muzeum Inkluzji w Bursztynie - Uniwersytet Gdański
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Muzeum Inkluzji w Bursztynie - Uniwersytet Gdański

Muzeum Inkluzji w Bursztynie to integralna część pracowni Entomologii Ewolucyjnej i Muzeum Inkluzji w Bursztynie w Katedrze Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Muzeum powstało dzięki staraniom naukowców i zaangażowaniu gdańskich bursztynników, którym zależało, aby powróciła do Gdańska przedwojenna tradycja gromadzenia i badania... przeczytaj wszystko »
Adres
ul. Wita Stwosza 59 (hol główny, skrzydło A)
80-308 Gdańsk
Pomorskie
Pokaż trasę ›
pokaż na mapie
transport publiczny
transport publiczny

Muzeum Inkluzji w Bursztynie to integralna część pracowni Entomologii Ewolucyjnej i Muzeum Inkluzji w Bursztynie w Katedrze Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Muzeum powstało dzięki staraniom naukowców i zaangażowaniu gdańskich bursztynników, którym zależało, aby powróciła do Gdańska przedwojenna tradycja gromadzenia i badania przyrodniczych okazów bursztynu. Inicjatorem utworzenia pracowni był ówczesny kierownik Katedry prof. dr hab. Ryszard Szadziewski.

Główną misją Muzeum jest:

  • gromadzenie i przechowywanie inkluzji czyli skamieniałości zachowanych w żywicach kopalnych
  • prowadzenie badań naukowych
  • kolekcjonowanie naturalnych odmian i form bursztynów
  • prowadzenie działalności edukacyjnej

Uniwersyteckie zbiory inkluzji to kolekcja przyrodnicza, która przechowuje materiały do badań taksonomicznych i jednocześnie stanowi bazę do poznania trzeciorzędowej bioróżnorodności, paleobiologii i paleoekologii. Przez 20 lat muzealnej działalności udało się zgromadzić prawie 6 tysięcy bryłek z ponad 14 tysiącami zooinkluzji. Jest to bardzo dużo zważywszy, że prawie całość kolekcji to dary bursztynników, naukowców, studentów i osób życzliwych idei tworzenia zbiorów bursztynu w Uniwersytecie Gdańskim. W naszej kolekcji 95% stanowią bezkręgowce zachowane w bursztynie bałtyckim. Pozostała, niewielka cześć, to inkluzje zwierzęce z innych grup taksonomicznych, inkluzje roślinne a także inkluzje zachowane w innych żywicach kopalnych. Najcenniejszymi okazami w kolekcji są holotypy – okazy typowe na podstawie, których opisano gatunki nowe dla nauki. Uniwersytecka kolekcja może się pochwalić ponad 50 typami deskrypcyjnymi, wśród których są muchówki, pluskwiaki, chrząszcze, błonkówki, siatkoskrzydły, jętka, ważka oraz roztocze.

Kolekcja powstała głównie w celach badawczych. Obecnie, dzięki wsparciu Uniwersytetu Gdańskiego, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników Muzeum dysponuje doskonale wyposażonym zapleczem technicznym do obróbki bursztynu, które umożliwia prowadzenie badań zarówno naukowcom jak i studentom.

Integralną, a zarazem najbardziej atrakcyjną częścią Muzeum jest stała ekspozycja edukacyjna „Życie w lesie bursztynowym”. Jej wykonanie zostało sfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Bursztyny prezentowane na wystawie to w większości dary gdańskich bursztynników.

Od początku istnienia Muzeum nawiązana została ścisła współpraca ze środowiskiem bursztynniczym, zresztą to właśnie Prezesi Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, Panowie Wiesław Gierłowski i Wojciech Kalandyk,  znacząco przyczynili się do powstania Muzeum. Kontynuacją tej współpracy jest nasz udział w bursztynowych targach Ambermart. Podczas targów Amberif pracownicy Muzeum i członkowie Sekcji Paleoentomologicznej Polskiego Towarzystwa Entomologicznego prowadzą Galerię Paleontologiczną, gdzie służą bezpłatną pomocą w rozpoznawaniu i oznaczaniu bursztynowych inkluzji oraz pomagamy rozwikłać tajemnice bursztynowych skamieniałości.


WWW muzeum.gda.pl
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
poniedziałek poniedziałek 08:00 - 18:00
wtorek wtorek 08:00 - 18:00
środa środa 08:00 - 18:00
czwartek czwartek 08:00 - 18:00
piątek piątek 08:00 - 18:00
sobota sobota 08:00 - 18:00
niedziela niedziela 08:00 - 18:00
free
wstęp wolny
Święta Godziny otwarcia
2024.12.25 (środa) x
2024.12.26 (czwartek) x
Bilety
wstęp bezpłatny
kiedy? nazwa gdzie? o czym? za darmo dla dzieci
Agenda - Ekspozycja stała
Ekspozycja stała
Wystawa stała
Muzeum Kryminalistyki WPiA
ul. Bażyńskiego 6
80-309 Gdańsk
Pomorskie
broń i militaria, szkolnictwo
Agenda - Życie w lesie bursztynowym
Życie w lesie bursztynowym
Wystawa stała
Muzeum Inkluzji w Bursztynie
ul. Wita Stwosza 59 (hol główny, skrzydło A)
80-308 Gdańsk
Pomorskie
przyroda, szkolnictwo tak
Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.