Filia Muzeum mieści się na I piętrze byłej szkoły i zajmuję powierzchnię ponad 200 m2. W trzech salach szkolnych prezentowane są trzy tematy:
1. Życie jeńców polskich w obozie jenieckim Woldenberg w latach 1940-1945.
Na te ekspozycję składają się pamiątki byłych jeńców oflagu II c ilustrujące ich życie społeczne, kulturalne i sportowe w warunkach niewoli. Wśród ważnych muzealii znajdują się dokumenty o Tadeuszu Starcu - patron szkoły w Dziedzicach, Stefanie Flukowskim - poeta, pisarz, dramaturg oraz Kazimierzu Rudzkim - aktor scen polskich, i inni.
2. Izba szkolna - pamiątki edukacji.
Zgromadzone są tu głównie pomoce, przybory szkolne, mapy, plany lekcji, dzienniki szkolne, pierwsze podręczniki np. elementarz „Falskiego”, pochodzące przede wszystkim ze zlikwidowanej szkoły w Dziedzicach. Na kolejne pamiątki oczekujemy od zwiedzających. Duży sentyment wywołują wspomnienia wczesnych lat szkolnych na widok katedry nauczycielskiej, ręcznego dzwonka, ławki szkolnej z miejscem na kałamarz, kącik czystości z miską i dzbankiem, godło Polski z portretem Piłsudzkiego i Mościckiego, ruchomy alfabet, odznaki „wzorowego ucznia”, itd.
3. Wieś - sprzęt rolniczy i gospodarstwa domowego.
To ekspozycja ilustrująca klimat wsi polskiej. A więc mamy plansze przedstawiające stroje ludowe, kunszt mebli, konstrukcji budowlanych, animacje zagrody wiejskiej, pól ornych, skrzynia, wialnia do zboża itp. Każda z tych ekspozycji dostarcza zwiedzającym określonych treści, wyzwala pozytywne emocje i przeżycia. Np. w ekspozycji poświęconej jeńcom dreszcz emocji wzbudza widok drutów kolczastych, brzózki, mogiła nieznanego żołnierza. W izbie szkolnej zeszyty z pierwszej klasy, kasztany, żołędzie, itp. Wieś to rolnik zmęczony pracą, pożywiający się.
Kustosz Muzeum
Halina Olkiewicz - Fijałkowska