ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > Muzeum Regionalne w Sycowie - Centrum Kultury w Sycowie
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Muzeum Regionalne w Sycowie - Centrum Kultury w Sycowie

poziom turturi
Organizatorom sycowskiego muzeum przyświecało pragnienie, aby placówka ta, obok gromadzenia, zabezpieczenia, opracowywania i udostępniania różnorodnych materiałów i dokumentów historycznych i etnograficznych, w swej codziennej działalności krzewiła wiedzę regionalną, a tym samym rozwijała historyczne i kulturowe przesłanki służące budowie tzw. małej ojczyzny. Dostępne zbiory... przeczytaj wszystko »
Adres
Plac Wolności 7
56-500 Syców
Dolnośląskie
Pokaż trasę ›
pokaż na mapie

Organizatorom sycowskiego muzeum przyświecało pragnienie, aby placówka ta, obok gromadzenia, zabezpieczenia, opracowywania i udostępniania różnorodnych materiałów i dokumentów historycznych i etnograficznych, w swej codziennej działalności krzewiła wiedzę regionalną, a tym samym rozwijała historyczne i kulturowe przesłanki służące budowie tzw. małej ojczyzny.

Dostępne zbiory muzeum

1. Fotokopia wyciągu dokumentu historycznego z roku 1276, w którym po raz pierwszy wymieniona została nazwa Sycowa, w jej wersji "Syczowe"
2. Dokument burmistrza i rady miejskiej z 1377 roku z pierwszym wizerunkiem herbu sycowskiego
3. Dokument pergaminowy z roku 1697 sporządzony w kancelarii władającego wówczas Sycowem hrabiego Hanibala von Dohna. Zawiera on zgodę na umowę handlową ojca z synem, nazwiskiem von Kessel. Chodzi o pobliski Czermin.
4. Statut cechu sukienników w Sycowie z roku 1772 r.
5. Dokument (list kupiecki) z 1743 roku z miejską pieczęcią opłatkową ukazującą ówczesny herb Sycowa.
6. Różne zarządzenia królewskie dla Śląska pod panowaniem Prus. Były publikowane zarówno po polsku, jak i po niemiecku oraz podawane do publicznej wiadomości z ambony.
7. Polskie rękopiśmienne obwieszczenia o różnych ważnych wydarzeniach w książęcej rodzinie Bironów von Curland na przestrzeni XVIII/ XIX wieku.
8. Polskie książki religijne stanowiące podstawowy zasób przeciętnej polskiej rodziny.
9. Książeczki zawierające zbiory polskich pieśni i modlitw żałobnych, wydane w połowie XIX wieku w Sycowie, a opracowane przez Ignacego Perlitiusa, nauczyciela z Dziadowej Kłody.
10. Dwujęzyczne niemiecko-polskie wydanie obwieszczeń kościelnych dla diecezji wrocławskiej z 1927 roku. Były wykorzystywane w Międzyborzu, o czym świadczy pieczęć parafialna na karcie tytułowej.

W zbiorach Muzeum znajdują się również eksponaty z dziedziny sztuki, rzemiosła artystycznegó i numizmatyki, zbiory etnograficzne z przełomu XIX i XX wieku oraz obszerny księgozbiór muzealny- opracowania i materiały drukowane. ponadto w zbiorach placówki znajduje się  zbiór kartografii.


WWW cksycow.pl
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
poniedziałek
07:30 - 15:30
wtorek
10:00 - 18:00
środa
07:30 - 15:30
czwartek
07:30 - 15:30
piątek
07:30 - 15:30
Święta Godziny otwarcia
2024.12.25 (środa) x
2024.12.26 (czwartek) x
Właściciel obiektu nie zdefiniował cennika.
Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.