ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > muzea > Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII - Wielkopolskie Muzeum Niepodległości
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII - Wielkopolskie Muzeum Niepodległości

Muzeum powstało w miejscu niemieckiego obozu koncentracyjnego. To był pierwszy obóz koncentracyjny, który Niemcy utworzyli w okupowanej Polsce. Gdyby nie zbrodnie popełniane na Polakach w Forcie VII w czasie II wojny światowej, kluczowym elementem jego ogólnej charakterystyki byłoby stwierdzenie, iż jest to atrakcja turystyczna zasługująca na uwagę jako interesujący przykład... przeczytaj wszystko »
Adres
al. Polska
60-591 Poznań
Wielkopolskie
Pokaż trasę ›
pokaż na mapie

Muzeum powstało w miejscu niemieckiego obozu koncentracyjnego. To był pierwszy obóz koncentracyjny, który Niemcy utworzyli w okupowanej Polsce. Gdyby nie zbrodnie popełniane na Polakach w Forcie VII w czasie II wojny światowej, kluczowym elementem jego ogólnej charakterystyki byłoby stwierdzenie, iż jest to atrakcja turystyczna zasługująca na uwagę jako interesujący przykład niemieckiej architektury militarnej z końca XIX w.

Istotnie, Fort VII dysponuje wieloma atutami, które czynią zeń popularne miejsce odwiedzin miłośników budowli fortyfikacyjnych. Na przełomie XIX i XX stulecia twierdza fortowa w Poznaniu, w skład której wchodził Fort VII, była największą niemiecką twierdzą zbudowaną dla obrony wschodnich granic II Rzeszy. Fort VII jest najlepiej zachowanym obiektem zewnętrznego pierścienia fortyfikacji, którym wilhelmińskie Niemcy opasały Poznań, by bronić się przed ewentualnym atakiem wojsk carskiej Rosji.

Zwiedzanie Fortu VII pod opieką przewodnika jest znakomitą okazją do zdobycia elementarnej wiedzy nt. poznańskich fortyfikacji i poczucia chłodnej atmosfery dużego obiektu fortyfikacyjnego. Tym, co przede wszystkim decyduje o wyjątkowości Fortu VII, jest jego obecne funkcjonowanie jako niezwykle ważnego miejsca pamięci, służącego utrwalaniu świadomości o zbrodniach popełnionych na polskiej ludności przez niemieckiego okupanta. W październiku 1939 r. hitlerowskie Niemcy utworzyły w Forcie VII pierwszy na ziemiach polskich obóz koncentracyjny – Konzentrationslager Posen.

Oficjalna nazwa obozu była później zmieniana dwukrotnie, nie miało to jednak wpływu na sytuację znajdujących się w nim więźniów. Przez Niemców Fort VII określany był potocznie jako Lager der Blutrache – „obóz krwawej zemsty”. Obóz w Forcie VII był największym w Wielkopolsce ośrodkiem eksterminacji polskich elit, miejscem, w którym niemieccy oprawcy dopuszczali się niewyobrażalnego wręcz okrucieństwa. Dość powiedzieć, iż więźniowie, którym komunikowano, że zostaną przeniesieni do obozów budzących wyjątkową grozę, np. Auschwitz, Dachau, Gross-Rosen, Mathausen-Gusen, Buchenwald i in., byli spostrzegani przez przebywających z nimi z celi towarzyszy niedoli jako ci, którym los dał szansę na przeżycie…

W początkowym okresie istnienia obozu koncentracyjnego w Forcie VII kierowano do niego przede wszystkim osoby, które władze niemieckie uznawały za przeciwników politycznych lub wrogów Niemiec i Niemców. W pierwszej kolejności rozprawiono się z inteligencją wielkopolską jako możliwym zarzewiem przyszłego buntu oraz z powstańcami wielkopolskimi i śląskimi uznawanymi za zdrajców niemieckiego państwa. Grupy te aresztowano na podstawie przygotowanych jeszcze przed wybuchem wojny list proskrypcyjnych, zaś same aresztowania traktowano jako element tzw. Intelligenzaktion – „operacji politycznego oczyszczania terenu”.

Wraz z powstaniem i rozwojem na terenie Poznania i Wielkopolski struktur cywilnych i wojskowych Polskiego Państwa Podziemnego, coraz większą grupę więźniów stanowili przedstawiciele różnych tajnych organizacji, których działania były wymierzone przeciwko III Rzeszy. Do Fortu VII kierowano także osoby zatrzymane podczas łapanek.

Od połowy 1941 r. trafiali tam również ludzie, którzy uchylali się od pracy na rzecz Niemców, tzw. „niedzielnicy”, czyli więźniowie okresowi, którzy przebywali w Forcie VII od zakończenia pracy w sobotę do poniedziałkowego poranka. Krótkotrwały pobyt w obozie i wyniesiony stamtąd strach miał zmienić ich podejście do pracy. Niektórych zatrzymanych zamykano w celach „wychowawczych” na okres od 2 tygodni do 2 miesięcy. Fort VII był pierwszym obozem, w którym niemieccy oprawcy użyli gazu do masowego mordowania ludności cywilnej. W październiku 1939 r., krótko po otwarciu Konzentrationslager Posen, w jednej z remiz artyleryjskich Fortu VII Niemcy uruchomili testową komorę gazową, w której stosowano przywożony w butlach tlenek węgla (czad). Ofiarami testów było kilkuset pacjentów Zakładu Psychiatrycznego w Owińskach oraz oddziału psychiatrycznego Kliniki Neurologiczno-Psychiatrycznej Uniwersytetu Poznańskiego. Proceder uśmiercania gazem trwał blisko dwa miesiące.

Testy zarzucono, gdyż tlenek węgla uznano za mało „efektywny” środek zabijania. Spacer po ekspozycjach Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII pozwala nie tylko poszerzyć wiedzę o zbrodniach popełnianych przez hitlerowców na mieszkańcach Wielkopolski, lecz także – dzięki emocjom pojawiającym się podczas oglądania eksponatów i słuchania opowieści przewodników – poczuć w części grozę tamtych okrutnych czasów. W części, gdyż strach i cierpienie, którego wówczas doświadczali Polacy, nie jest – na szczęście – elementem doświadczenia życiowego osób urodzonych po 1945 r. O Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII nie wystarczy powiedzieć, iż jest to miejsce, które trzeba odwiedzić. O takim miejscu należy mówić, iż powinno się w nim bywać.

Nie tylko po to, by wypełniać obowiązek oddawania hołdu Wielkopolanom pomordowanym przez niemieckiego okupanta. Z Fortem VII związane są losy ludzi, którzy zapisali wspaniałe karty w historii Polski – znakomitych naukowców, wybitnych artystów, zasłużonych nauczycieli, harcerzy, oddanych służbie Bogu i Ojczyźnie duchownych, osób budujących mozolną pracą potencjał gospodarczy Wielkopolski, czy wreszcie tych, którzy zbrojnie walczyli o niepodległość Rzeczypospolitej – powstańców wielkopolskich i śląskich oraz uczestników ruchu oporu. Poznawanie historii życia tych ludzi to okazja do mówienia o wielkich sukcesach, z których Polska i Polacy mogą być dumni.

Ekspozycja Martyrologiczna prezentowana w Muzeum zalecana jest odbiorcom powyżej 15. roku życia.


Facebook
Instagram
Youtube
WWW www.wmn.poznan.pl
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek wtorek 10:00 - 17:00
środa
10:00 - 17:00
czwartek
10:00 - 17:00
piątek
10:00 - 17:00
sobota
10:00 - 17:00
niedziela
10:00 - 16:00
free
wstęp wolny
Święta Godziny otwarcia
2025.04.20 (niedziela) x
2025.04.21 (poniedziałek) x
2025.05.01 (czwartek) x
2025.05.03 (sobota) x
2025.06.19 (czwartek) x
2025.08.15 (piątek) x
2025.11.01 (sobota) x
2025.11.11 (wtorek) x
2025.12.25 (czwartek) x
2025.12.26 (piątek) x
Bilety
normalny 6.00 PLN
ulgowy 3.00 PLN
Przewodnik
w języku polskim odpłatnie 60.00 PLN
w języku angielskim odpłatnie 80.00 PLN
kiedy? nazwa gdzie? o czym? za darmo dla dzieci
Agenda - Ekspozycja Muzeum Uzbrojenia
Ekspozycja Muzeum Uzbrojenia
Wystawa stała
Muzeum Uzbrojenia
Al. Armii Poznań, Park Cytadela
61-663 Poznań
Wielkopolskie
broń i militaria, miasto, wojna - inne konflikty, wojsko tak
Agenda - Galeria Plakatu z okresu Socjalizmu
Galeria Plakatu z okresu Socjalizmu
Wystawa stała
Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania
ul. Słupska 62
60-458 Poznań
Wielkopolskie
Agenda - „… i ślad po nich zaginął.” Zagłada chorych psychicznie w komorze gazowej
„… i ślad po nich zaginął.” Zagłada chorych psychicznie w komorze gazowej
Wystawa stała
Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII
al. Polska
60-591 Poznań
Wielkopolskie
martyrologia tak
Agenda - „My odeszliśmy – Wy czuwacie”. Wystawa stała poświęcona harcerzom uwięzionym i zamordowanym w Forcie VII
„My odeszliśmy – Wy czuwacie”. Wystawa stała poświęcona harcerzom uwięzionym i zamordowanym w Forcie VII
Wystawa stała
Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII
al. Polska
60-591 Poznań
Wielkopolskie
II wojna światowa, martyrologia tak
Agenda - Powstanie Poznańskie 1956 – ocalona pamięć
Powstanie Poznańskie 1956 – ocalona pamięć
Wystawa stała
Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956
ul. św. Marcina 80/82
61-809 Poznań
Wielkopolskie
Dokładne miejsce wystawy
przyziemie Centrum Kultury ZAMEK.
dokumenty, miasto, wnętrza i życie codzienne
Agenda - Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. Droga do Niepodległości
Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. Droga do Niepodległości
Wystawa stała
Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919
Stary Rynek 3
61-772 Poznań
Wielkopolskie
broń i militaria, niepodległość, region, wojsko tak
Agenda - „Twierdza fortowa Poznań” – wystawa fotografii Przemysława Jurkiewicza
„Twierdza fortowa Poznań” – wystawa fotografii Przemysława Jurkiewicza
Wystawa stała
Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII
al. Polska
60-591 Poznań
Wielkopolskie
dokumenty, wojsko tak
Agenda - Wierni przysiędze
Wierni przysiędze
Wystawa stała
Muzeum Armii "Poznań"
Al. Armii Poznań, Park Cytadela - Mała Śluza
61-663 Poznań
Wielkopolskie
broń i militaria, dokumenty, niepodległość, przedmioty użytkowe, wojna - inne konflikty, wojsko tak
Agenda - Więźniowie Fortu VII w więzieniach i obozach III Rzeszy – zmarli i zaginieni
Więźniowie Fortu VII w więzieniach i obozach III Rzeszy – zmarli i zaginieni
Wystawa stała
Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII
al. Polska
60-591 Poznań
Wielkopolskie
dokumenty, martyrologia, przedmioty użytkowe tak
Agenda - Wysiedlenia ludności polskiej z Wielkopolski
Wysiedlenia ludności polskiej z Wielkopolski
Wystawa stała
Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII
al. Polska
60-591 Poznań
Wielkopolskie
dokumenty, martyrologia tak
Agenda - Wystawa poświęcona członkom organizacji konspiracyjnych działających w okresie okupacji w Wielkopolsce, uwięzionym i zamordowanym w Forcie VII
Wystawa poświęcona członkom organizacji konspiracyjnych działających w okresie okupacji w Wielkopolsce, uwięzionym i zamordowanym w Forcie VII
Wystawa stała
Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII
al. Polska
60-591 Poznań
Wielkopolskie
II wojna światowa, martyrologia tak
Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.