Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej to powstała w 1996 roku sieć klubów kultury i bibliotek rozsianych po całej Gminie Biała Podlaska. Obecnie jest to osiem w pełni wyposażonych placówek w miejscowościach: Dokudów, Hrud, Perkowice, Sitnik, Styrzyniec, Swory, Woroniec i Woskrzenice Duże. W każdym klubie kultury działa biblioteka lub punkt biblioteczny, a funkcję Gminnej Biblioteki Publicznej pełni placówka w Sitniku. Jest to jednocześnie najdłużej działający obiekt kulturalny w gminie, którego początki działalności sięgają lat dwudziestych ubiegłego stulecia.
Najstarszym budynkiem w zarządzie Gminnego Ośrodka Kultury jest zabytkowy budynek w Worońcu. Został on zbudowany na przełomie XIX i XX wieku jako kuchnia dworska majątku Mirskich. Pełnił też funkcję sierocińca a potem szkoły podstawowej. Od 1997 roku działa tu klub kultury, którego wizytówką jest Pracownia Zdobnictwa Ludowego . Szlak Pracowni Ginących Zawodów to realizowany od wielu lat sztandarowy projekt Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej. Tworzą go tematyczne pracownie działające w każdym klubie. Oprócz pracowni w Worońcu jest jeszcze ich siedem. W Dokudowie działa Pracownia Obrzędowości i Gwary, w Hrudzie- Pracownia Tkacka, Perkowicach – Pracownia Kulinariów Regionalnych, Sitniku – Pracownia Koronkarstwa, Styrzyńcu – Pracownia Plastyki Ludowej, Sworach – Pracownia Pieśni i Tańca i w Woskrzenicach Dużych – Pracownia Plecionkarstwa . W pomieszczeniach tych pracowni organizowane są warsztaty z rękodzieła artystycznego, pokazy oraz spotkania z twórcami ludowymi. W zajęciach praktycznych uczestniczą dzieci i młodzież szkolna oraz dorośli. W większości są to mieszkańcy Gminy Biała Podlaska. Pokłosiem tych zajęć jest organizacja przez Gminny Ośrodek Kultury tematycznych konkursów i przeglądów. Najbardziej znanymi są : „Tkactwo w Dolinie Krzny i Bugu” – Przygraniczny Konkurs Tkacki”, „Igłą malowane” – Konkurs Rękodzieła Artystycznego oraz „Folkowe Impresje” – Otwarty Konkurs Tańca Folkowego.
Bardzo ważną formą działalności Gminnego Ośrodka Kultury jest wspieranie i promocja amatorskich zespołów artystycznych. W GOK działa ich obecnie piętnaście. Są to w większości ludowe zespoły śpiewacze których repertuar tworzą podlaskie i lubelskie pieśni ludowe, ale też utwory z innych regionów Polski oraz utwory biesiadne. Od 15 lat działa teatr obrzędowy wykorzystujący w swoich spektaklach dawne zwyczaje, zabawy i język. Dla młodszych uczestników organizowane są zajęcia z tańca folkowego w dwóch zespołach tanecznych: dziecięcym i młodzieżowym. Od roku swoją działalność rozpoczęła kapela podwórkowa. Uzupełnieniem tej oferty są kurs nauki na gitarze i akordeonie, zajęcia fotograficzne, klub gier planszowych oraz gimnastyka i zumba dla wszystkich chętnych. Bardzo ważną formą działalności kulturalnej Gminnego Ośrodka Kultury jest działalność biblioteczna. Sieć bibliotek gminnych tworzy siedem bibliotek i dwa punkty biblioteczne. Każdego roku odwiedza je ponad dziesięć tysięcy czytelników, mając do dyspozycji prawie czterdzieści tysięcy woluminów.