Dom Kultury w Lipniku sięga swoją historią krzewienia kultury w dzielnicy Lipnik juz od ponad 100 lat. W 1918 roku Lipnik wrócił do niepodległej Polski i w tym roku nastąpiło otwarcie Domu Polskiego, wzniesionego przez budowniczego Andrzeja Hermana.
Ośrodek powstał staraniem mieszkańców dzielnicy Lipnik i Księdza wikarego Stanisława Kobyłeckiego. Uroczyste otwarcie Domu Polskiego odbyło się dnia 22 września 1918 roku, z udziałem delegacji polskich organizacji z Białej oraz mieszkańcami Lipnika. Od 1 stycznia 2002 roku powołany został Dom Kultury w Lipniku pod skrzydłami Miejskiego Domu Kultury.
Zajęcia rozpoczęły się w pełnej ofercie od 1 wrzesnia 2002 roku. Wspaniali instruktorzy, animatorzy kultury swoją charyzmą przyciągnęli dzieci, młodzież i dorosłych. Zachęcili do uczestniczenia w zajęciach, a także imprezach, koncertach, spektaklach i przeglądach. Na przełomie 2010/11 roku metamorfoza placówki, a ściślej mówiąc remont od podstaw pozwolił rozszerzyć ofertę zajęciową dla mieszkańców Lipnika. Teatry, zespoły taneczne, zajęcia dla najmłodszych, zespoły wokalne, koła zainteresowań, możliwość nauki gry na instrumentach oraz wiele innych.
W 2017 roku budynek , który był niegdyś kuźnią Pana Firleja, a potem przechodził różne koleje losu, aż w końcu wyremontowany, połączony z domem kultury korytarzem, stał sie piękną pracownią ceramiczną dla dzieci i młodzieży. Zapraszamy na nasze cykliczne imprezy: Noworoczny Koncert Orkiestry Dętej, Przegląd Kolęd i Pastorałek, Festiwal Słowa, Ogólnopolskie Integracyjne Spotkania Teatralne Agrafka, Koncerty Okolicznościowe, Letnie i Zimowe Warsztaty Artystyczne, Wernisaże Wystaw Malarstwa oraz Wernisaże i Finisaże Wystaw Fotograficznych.