Siedziba główna Biblioteki znajduje się przy pl. Inwalidów 3, w budynku znajdującym się na obszarze wpisanym do rejestru zabytków. Czytelnicy mają tu do dyspozycji Czytelnię Naukową wyposażoną w salę z czytelnią książek i czytelnią prasy oraz stanowiska komputerowe z bezpłatnym dostępem do Internetu.
Biblioteka prowadzi trzy Oddziały: Czytelnię Naukową nr XVI przy pl. Inwalidów 3, Wypożyczalnię dla Dorosłych i Młodzieży nr 16 przy ul. J. Słowackiego 19A oraz Bibliotekę dla Dzieci i Młodzieży nr XV przy ul. Broniewskiego 9a. W strukturze naszej Biblioteki są również cztery filie: Biblioteka dla Dorosłych i Młodzieży nr 138 przy ul. Broniewskiego 9a, Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr XX oraz Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 13 przy ul. Śmiałej 24 a także Biblioteka dla Dorosłych, Młodzieży i Dzieci nr 111 przy ul. Mickiewicza 65 i Czytelnia Pod Sowami przy ul. Gen. Zajączka 8, która pełni też funkcję Miejsca Aktywności Lokalnej.
Biblioteka jest instytucją kultury otwartą dla wszystkich mieszkańców Warszawy. Wspiera działania lokalne na rzecz mieszkańców, aktywuje seniorów, integruje społeczność lokalną. Służy zaspokajaniu potrzeb czytelniczych, informacyjnych, kulturalnych i edukacyjnych. Jej zbiory liczą ok 130 tysięcy jednostek inwentarzowych. Biblioteka gromadzi, opracowuje i udostępnia książki, czasopisma, zbiory audiowizualne: audiobooki i filmy. Angażuje się w zadania związane z dokumentacją, ochroną i promocją dziedzictwa kulturowego dzielnicy i jej historii.
W pełni skomputeryzowany system biblioteczny MATEUSZ umożliwia czytelnikowi dostęp online do katalogów i własnego konta, pozwala na dokonywanie rezerwacji i prolongat.
Bardzo ważne w pracy Biblioteki są różnorodne formy działalności edukacyjno – kulturalnej. Oferta obejmuje między innymi: zajęcia dla najmłodszych, lekcje biblioteczne dla dzieci i młodzieży, spotkania z pisarzami i ludźmi kultury, lokalnymi twórcami, wykłady, odczyty i prelekcje dotyczące historii Warszawy oraz wystawy tematyczne.