ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > domy kultury i biblioteki > biblioteki > Gminna Biblioteka Publiczna w Mielniku
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Gminna Biblioteka Publiczna w Mielniku

poziom turturi
GBP w swojej pracy realizuje zadania statutowe, do których głównie należą: zaspakajanie i rozwój potrzeb czytelniczych, gromadzenie, opracowywanie materiałów bibliotecznych ze szczególnym uwzględnieniem materiałów dotyczących własnego regionu, organizowanie spotkań autorskich i literackich, udostępnianie materiałów bibliotecznych. W różnych formach prowadzona jest... przeczytaj wszystko »
Adres
ul. Zaszkolna 1
17-307 Mielnik
Podlaskie
powiat siemiatycki
Pokaż trasę ›
pokaż na mapie

GBP w swojej pracy realizuje zadania statutowe, do których głównie należą: zaspakajanie i rozwój potrzeb czytelniczych, gromadzenie, opracowywanie materiałów bibliotecznych ze szczególnym uwzględnieniem materiałów dotyczących własnego regionu, organizowanie spotkań autorskich i literackich, udostępnianie materiałów bibliotecznych.

W różnych formach prowadzona jest działalność propagująca kulturę i historię regionu. Ważna dla nas popularyzacja książki i czytelnictwa skierowana jest do wszystkich grup wiekowych. Realizujemy to poprzez organizację lekcji bibliotecznych, zajęć plastycznych, konkursów, wystaw, spotkań słowno – muzycznych, wieczorów poezji, Tygodnia Bibliotek i wielu innych.

Bibliotekarki były inicjatorkami zbierania eksponatów z gospodarstw wiejskich z terenu gminy i zorganizowania muzeum regionalnego. Poprzez swoje działania biblioteka zgromadziła sprzęt gospodarstwa wiejskiego oraz tkaniny używane i wyprodukowane w XIX i XX wieku. Eksponaty z dokumentacją zostaną przekazane do powstającego w byłym kinie – Muzeum.

W bibliotece znalazły miejsce twórczynie rękodzieła, m.in. hafciarki i koronczarki, które spotykają się od pięciu lat raz w tygodniu. Co roku organizowane są wystawy twórców rękodzielnictwa z terenu gminy Mielnik i gmin sąsiednich. Twórczynie promowały gminę Mielnik na targach turystycznych w Białymstoku, Warszawie, brały udział w wystawach i kiermaszach w różnych miejscowościach , m.in. Siedlcach, Siemiatyczach , Korczewie, Białowieży. Promowały bibliotekę i gminę podczas corocznych lokalnych imprez – Dni Mielnika i Dialogów Muzycznych. W 2005r. oraz w roku bieżącym podczas Dialogów Muzycznych nad Bugiem wspólnie z prowadzącym Panem Mariuszem Orzełkiem zorganizowaliśmy aukcję lokalnych twórców rękodzieła, zebrane pieniądze przekazaliśmy do Domu Dziecka w Białowieży oraz Rodzinnego Domu Dziecka Nr 2 w Białymstoku.

Koronnym punktem w działalności biblioteki są spotkania z autorami książek. W naszej bibliotece gościli m.in. : Wanda Chotomska, Ewa Chotomska, Joanna Papuzińska, Grzegorz Kasdepke, Anna Onichimowska, Krzysztof Petek, Wioletta Piasecka, Katarzyna Bonda, Małgorzata Iwanowicz, Jan Leończuk, Ewa Bagłaj i inni. Biblioteka przybliżała historię Polski dzieciom i młodzieży z naszej szkoły. Organizowaliśmy spotkania z ŻYWĄ HISTORIĄ tzn. z Westerplatczykami, byłymi więźniami obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i więźniami innych obozów. Gościliśmy Pana Jerzego Bieleckiego (nr obozowy 243) autora książki „Kto ratuje jedno życie”, Pana Stanisława Kowalskiego autora książki „Numer 4410 opowiada”, Pana Kazimierza Piechowskiego (918) autora książki „Byłem numerem…” , bohatera filmu „Uciekinier”. Gościliśmy też więźniów Pana Michała Ziółkowskiego nr 1055 , Pana Kazimierza Tafila nr 40597 – wszystko za sprawą zaprzyjaźnionego z biblioteką nieżyjącego już Pana Janka Foltyna.

Bibliotekarki w swej pracy wykraczają poza ramy obowiązków statutowych i aktywnie biorą udział w życiu kulturalnym społeczności lokalnej organizując wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji , ze szkołą , ze stowarzyszeniami wiele imprezy kulturalno – oświatowych, okolicznościowych, plenerowych i innych.

Współczesny obraz biblioteki to wizerunek otwartej i przyjaznej instytucji pomagającej w zdobywaniu wszelkiej wiedzy i informacji. Pracownicy placówki starają się sprostać wyzwaniom XXI wieku i przystosować bibliotekę do potrzeb i oczekiwań użytkowników nie zapominając o roli ksiązki wśród nowoczesnych technologii cyfrowych.


Facebook
WWW biblioteka.mielnik.com.pl
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
poniedziałek poniedziałek 07:30 - 15:30
wtorek wtorek 07:30 - 18:00
środa środa 07:30 - 18:00
czwartek czwartek 07:30 - 18:00
piątek piątek 07:30 - 18:00
sobota sobota 08:00 - 16:00
free
wstęp wolny
Święta Godziny otwarcia
2025.04.20 (niedziela) x
2025.04.21 (poniedziałek) x
2025.05.01 (czwartek) x
2025.05.03 (sobota) x
2025.06.19 (czwartek) x
2025.08.15 (piątek) x
2025.11.01 (sobota) x
2025.11.11 (wtorek) x
2025.12.25 (czwartek) x
2025.12.26 (piątek) x
Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.