Początki zwierzyńca w Koninie datuje się na rok 1975, gdy z Poznańskiego Ogrodu Zoologicznego sprowadzono pierwszego osła. Przed rokiem 1975 r. na terenie parku hodowane były pawie, które swobodnie poruszały się po całej jego powierzchni, a nawet poza nią. W roku 1986 wykonano ogrodzenie metalowe stawu, oczyszczono staw, wpuszczono narybek karpia, wbito w dno pale, które miały przeciwdziałać kłusownictwu. Na ogrodzony teren wpuszczono kaczki krzyżówki, gęsi bernikle, łabędzie i sarnę.
W 1986 roku wykonano również wybieg, w którym do dnia dzisiejszego znajdują się daniele. W roku następnym wykonano metalowe ogrodzenie parku. W roku 1988 zbudowano woljerę dla ptactwa oraz pozostałe wybiegi dla zwierząt.
Większość zwierząt znajdujących się w minizoo pochodzi z Poznańskiego Ogrodu Zoologicznego, część z Wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego lub od prywatnych hodowców. W chwili obecnej mieszkańcami konińskiego zwierzyńca są: strusie, daniele, kozy syryjskie, emu, osły, kuce, jelenie sika wietnamskie, jak, konie Przewalskiego, świnki wietnamskie, sarna, koza karłowata, pawie, bażanty łowne, złociste, nepalskie, królewskie, kiściec srebrzysty, indyki, kury jedwabiste, łabędź, kury Brahmaputra, perlice, bocian, gęś garbonosa, gęsi bernikle, papużki faliste, gołębie.
W konińskim zwierzyńcu obejrzeć można alpaki - południowoamerykańskie, piękne zwierzęta z rodziny wielbłądowatych przypominające nieco z wyglądu bardziej nam znane lamy. Ten niezwykle dla nas egzotyczny gatunek jest hodowany w Ekwadorze, Peru, Boliwii i Chile dla wełny i mięsa.