Pałac w Przelewicach
Poznaj wyjątkowe miejsce na Pomorzu Zachodnim
W Przelewicach siedziba szlachecka istniała już w średniowieczu, wówczas podobnie jak cała wieś należała do rodu von Schack. W 1799 r. Schackowie sprzedali majątek Augustowi Heinrichowi Borgstede z Berlina. Od tego czasu rozpoczął się okres rozkwitu dla Przelewic. Dzięki wysokim dochodom, Borgstede mógł pozwolić sobie na budowę rezydencji wraz z założeniem parku przypałacowego. Nie ma jednoznacznych źródeł, które pozwoliłby na dokładne określenie daty powstania pałacu oraz autora projektu budowli. Można więc z pewną dozą prawdopodobieństwa przyjąć, że rozpoczęcie prac przy budowie Pałacu przypada na początek XIX w., natomiast ukończenie datuje się na 1814 r.
W 1821 r. dobra przelewickie należały do księcia Augusta Pruskiego, który kupił majątek od Borgstede dla swej metresy, córki żydowskiego kupca z Berlina, Marii Augusty Arndt. Cztery lata później książę doprowadził do nobilitacji Augusty, która od tego czasu mogła posługiwać się nazwiskiem von Prillwitz. Po jej śmierci, majątkiem zajmowały się żyjące jeszcze dzieci von Prillwitz, ale żadne z nich nie mieszkało w pałacu. Obiekt przez lata zmieniał zarządców… W 1876 r. majątek zakupiony został przez Caspara Lachmanna. Berliński przemysłowiec nie dokonał większych zmian w pałacu. W 1922 r. Conrad von Borsig, członek Niemieckiego Towarzystwa Dendrologicznego kupił dobra przelewickie. Założyciel Arboretum do końca II Wojny Światowej zajmował się głównie ogrodem. Od czasów zabójstwa Borsiga do 1992 r. Przelewice były własnością państwową, administrowane m.in. przez Wojewódzką Radę Narodową. Następnie Pałac został przejęty przez PGR i zaadaptowany na mieszkania, świetlicę wiejską i magazyny. Klasycystyczny obiekt podlegał systematycznej dewastacji, został opuszczony w 1971 r. Wykonano prace zabezpieczające i remontowe, które niestety nie zapobiegły dalszym niszczeniom. Po likwidacji PGR pałac wraz z resztą majątku znalazł się w zasobach Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. W 1993 roku majątek przejęła Gmina Przelewice tworząc Zakład Budżetowy. Dzięki funduszom Unii Europejskiej odbudowano pałac. W 2000 roku powołano do życia Centrum Edukacji Przyrodniczej, a sześć lat później swoją działalność rozpoczęło Botaniczne Centrum Badawczo-Wdrożeniowe. W pałacu mieściło się biuro ogrodu, laboratoria, sale konferencyjne, czytelnia z biblioteką, 8 pokoi i kawiarnia.
Od marca 2021 r. Ogrody Przelewice - Zachodniopomorskie Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej prowadzą instytucję kultury. Od początku powstania Instytucji, Ogrody Przelewice przygotowywały się do inwestycji. Z końcem października odbyło się przekazanie placu budowy firmie Ekspert z Dolic. Inwestycje mają na celu przywrócenie i odtworzenie zaniedbanych obiektów historycznego folwarku oraz zmodernizowanie ogrodu. Aktualnie trwa kompleksowy remont m.in. pałacu, w którym powstanie baza hotelowo-szkoleniowo-konferencyjna, dostosowana do potrzeb turystów. Docelowo w obiekcie ma powstać 16 pokoi z niezbędnym wyposażeniem. Na parterze znajdować się będą sale konferencyjno-szkoleniowe z nowoczesnym wyposażeniem audiowizualnym. Przebudowana zostanie również piwnica, która nadal będzie pełnić funkcję gastronomiczną. Pałac stanie się miejscem organizacji przyjęć okolicznościowych, konferencji i szkoleń. Remont zostanie wykonany ze szczególnym uwzględnieniem elewacji, zabytkowych detali kamiennych i innych cennych elementów wystroju tj. malowidła znajdujące się w dawnej winnicy.Poza zmianami w budynku pałacu, rewitalizacje przejdzie jego otoczenie.
Obecnie Pałac w Przelewicach jest wyłączony z użytku z powodu kompleksowych remontów modernizacyjnych.
XIX w. Pałac zostanie dostosowany do wydarzeń konferencyjno-szkoleniowych. W obiekcie docelowo powstanie 16 pokoi trzyosobowych z niezbędnym wyposażeniem. Sala konferencyjna ma stanowić nowoczesną, multifunkcyjną przestrzeń (konferencyjno-audytoryjną). Projektowane wyposażenie audiowizualne będzie wykorzystywać najnowsze standardy cyfrowe oraz system zintegrowanego sterowania salą.
Przebudowana zostanie również piwnica, która nadal będzie pełnić funkcję gastronomiczną. Choć jej położenie nie ulegnie zmianie, będzie ona zdecydowanie większa. Przygotowane zostaną trzy klimatycznie urządzone sale. Do restauracji prowadzić będą dwa zewnętrzne ciągi komunikacyjne, znajdujące się z obu stron pałacowego tarasu. Oba wejścia będą bardzo mocno poszerzone, a jedno z nich przygotowane w taki sposób, aby umożliwić swobodne wejście do restauracji osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich lub rodzinom z małymi dziećmi. Przy Pałacu od strony kas biletowych powstanie ogródek letni. Zacienione miejsce sprawi, że również w upalny dzień z przyjemnością będzie można rozkoszować się kawiarnianymi smakołykami. Dodatkowo naprzeciwko kasy powstanie ogródek grillowy. Piękny taras wraz z otoczeniem stanie się miejscem letniej sceny przeznaczonej do organizacji koncertów i wystaw.