ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > pałace i zamki > zamki > Zamek Ogrodzieniec
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Zamek Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec, wzniesiony za czasów króla Kazimierza Wielkiego na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, to największy i najbardziej znany obiekt zamkowy na Śląsku, a także najpopularniejszy ze wszystkich zamków na Szlaku Orlich Gniazd. Usytuowany został na najwyższym wzniesieniu jurajskim, Górze Janowskiego – 515 m n.p.m., skąd był i jest cały czas dobrze... przeczytaj wszystko »
Pokaż trasę ›
pokaż na mapie
dostępność
dostępność
sklep z pamiątkami
sklep z pamiątkami
restauracja
restauracja
sesja zdjęciowa
sesja zdjęciowa
ceremonia ślubna
ceremonia ślubna
platforma e-biletowa
platforma e-biletowa
noclegi
noclegi

Zamek Ogrodzieniec, wzniesiony za czasów króla Kazimierza Wielkiego na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, to największy i najbardziej znany obiekt zamkowy na Śląsku, a także najpopularniejszy ze wszystkich zamków na Szlaku Orlich Gniazd.

Usytuowany został na najwyższym wzniesieniu jurajskim, Górze Janowskiego – 515 m n.p.m., skąd był i jest cały czas dobrze widoczny w całej okolicy. Majestatyczne ruiny zamku, poruszają wyobraźnię o dawnej świetności twierdzy oraz o burzliwych dziejach, które odzwierciedlają się na tle historii Polski.

Cały obiekt składa się z dwóch części, a mianowicie z przedzamcza, na którym były kiedyś stajnie, wozownie, kuźnia, browar i gorzelnia, a obecnie w narożniku od strony południowej, usytuowana jest sala tortur. Dalej wznosi się zamek górny, w którym mieściła się kuchnia, studnia, sypialnie i komnaty mieszkalno-reprezentacyjne.

Całość założenia obejmuje obszar około 3,5 ha, a długość muru obronnego wynosi około 400 metrów. Najstarsza część zamku mieści się od strony północnej na skale, i jest to tzw. Zamek Wysoki. Wokół dziedzińca pańskiego biegły dawniej krużganki, łączące różne części zamku na poszczególnych kondygnacjach. Na tymże dziedzińcu są odbudowane po bokach pomieszczenia, które dawniej były sklepikami hajduckimi. Pośrodku, jest zrekonstruowana cysterna na deszczówkę. Na tym poziomie mieściła się również kuchnia zamkowa, obok której była studnia oraz izby mieszkalne dla kucharzy. Pod kuchnią mieściły się piwnice strzelnicze, pełniące rolę spiżarni. Obecnie jest tam karczma rycerska.

Na wyższych kondygnacjach zamku mieściły się sypialnie, jadalnia, komnaty mieszkalne, skarbiec, zbrojownia, prochownia oraz lamus. Na skałach są również usytuowane wieże, które pełniły funkcję obserwacyjną i obronną, a wieża południowa była również więzieniem. Od południa mieści się również tzw. „kurza stopa” czyli dobudowana odnoga, która powiększyła pomieszczenia mieszkalne i zwiększyła walory obronne.

Po obu stronach kurzej stopy są dwa dziedzińce. Mniejszy dziedziniec „ptasznik” który zamyka mur kurtynowy wraz z zrekonstruowanymi drewnianymi gankami, pełnił rolę gospodarczą, gdzie prawdopodobnie trzymano ptactwo domowe. Drugi dziedziniec „turniejowy”, prawdopodobnie mógł również pełnić rolę ogrodu zamkowego, choć miał również walory obronne.

Z wyższych punktów zamku, przy dobrej pogodzie pogodzie rozpościera się imponujący widok na Jurę, jak również na Czubatkę czyli najwyższy szczyt wyżyny, który wieńczy górę zamkową.


Oferta komercyjna

- nocleg
- restauracja
- sklep z pamiątkami
- organizacja sesji zdjęciowej
- ceremonia ślubna

Facebook
WWW www.zamek-ogrodzieniec.pl
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
poniedziałek
09:00 - 20:00
wtorek
09:00 - 20:00
środa
09:00 - 20:00
czwartek
09:00 - 20:00
piątek
09:00 - 20:00
sobota
09:00 - 20:00
niedziela
09:00 - 20:00
Święta Godziny otwarcia
2025.04.20 (niedziela) x
2025.04.21 (poniedziałek) x
2025.05.01 (czwartek) x
2025.05.03 (sobota) x
2025.06.19 (czwartek) x
2025.08.15 (piątek) x
2025.11.01 (sobota) x
2025.11.11 (wtorek) x
2025.12.25 (czwartek) x
2025.12.26 (piątek) x
Bilety
normalny 26.00 PLN
ulgowy 18.00 PLN
Platforma e-biletowa »
Dodatkowe informacje

Ceny obejmuje zwiedzanie Zamku Ogrodzienieckiego wraz z wystawą Sali Tortur oraz wejściem na Basztę Kredencerską.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.