ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > domy kultury i biblioteki > domy kultury > Klub kultury w Perkowicach - Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Klub kultury w Perkowicach - Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej

poziom turturi
Wieś Perkowice nazywała się w dwudziestoleciu międzywojennym Perkowiczi i wchodziła w skład dóbr ziemskich Michała Iwanowicza. W tym czasie liczyła tylko 16 domów z 123 mieszkańcami. Po wojnie znacznie się rozbudowała. Znaczącym wydarzeniem dla wsi było powstanie remizo-świetlicy wiejskiej. W jej budowę zaangażowali się społecznie sami mieszkańcy. W 1988 r w budynku... przeczytaj wszystko »
Adres
Perkowice 17 B
21-500 Perkowice
Lubelskie
powiat bialski
Pokaż trasę ›
pokaż na mapie

Wieś Perkowice nazywała się w dwudziestoleciu międzywojennym Perkowiczi i wchodziła w skład dóbr ziemskich Michała Iwanowicza. W tym czasie liczyła tylko 16 domów z 123 mieszkańcami. Po wojnie znacznie się rozbudowała. Znaczącym wydarzeniem dla wsi było powstanie remizo-świetlicy wiejskiej. W jej budowę zaangażowali się społecznie sami mieszkańcy.

W 1988 r w budynku należącym do Urzędu Gminy Biała Podlaska powstała filia Gminnej Biblioteki Publicznej. Książki trafiły do niej ze zbiorów bibliotek w Sitniku i Woskrzenicach Małych. Księgozbiór liczył zaledwie 1780 woluminów, a bibliotekarką do 1991 r. była Iwona Artyszuk. Zastąpiła ją pracująca od września 1991 Jadwiga Trocewicz, bibliotekarka, opiekun klubu i animatorka wielu akcji kulturalnych i rekreacyjnych.

W 1996 r. w Perkowicach utworzony został klub kultury. Biblioteka i sala świetlicowa przeszły dwa gruntowne remonty. Pierwszy, zainicjowany w listopadzie 2004 r., pozwolił utworzyć z pomieszczenia garażowego oddzielne wejście do biblioteki i dodatkowe pomieszczenie z ogrzewaniem kominkowym i nawiewami. Przy okazji wnętrze klubu otrzymało efektowną, drewnianą aranżację. Drugi remont budynku wykonano w latach 2006 – 2007 z pomocą funduszy unijnych. Dzięki niemu możliwe było utworzenie Pracowni Kulinariów Regionalnych. Budynek w całości został docieplony i odrestaurowany na wzór starej karczmy z trzema gankami i koronką w drewnie pod dachem wzdłuż całej placówki. W odnowionym obiekcie działają teraz klub kultury i filia Gminnej Biblioteki Publicznej. Biblioteka dysponuje dwoma komputerami z dostępem do internetu. Posiada zbiory liczące 5800 woluminów. Korzysta z nich stale 160 czytelników z czterech sołectw: Ogrodniki, Ortel Książęcy I i II, Perkowice oraz Czosnówka. Oprócz udostępniania zbiorów, biblioteka organizuje: akcje Lato i Zima, Piknik rodzinny, Noc bibliotek, Głośne czytanie literatury dzieciom, obchody Dni Seniora, Matki i Dziecka, koncerty kolęd, konkurs gminny „Nasze Kulinarne Dziedzictwo” (wielkanocne wypieki i potrawy wigilijne). Ponadto dzieci uczą się w klubie wykonywania stroików bożonarodzeniowych, palm wielkanocnych i witraży, kwiatów z krepiny, zdobienia kubków techniką decoupage. Oprócz tego pracownik placówki organizuje cykliczne wycieczki rowerowe do leśniczówki w Chotyłowie, na cmentarz tatarski i do muzeum wsi podlaskiej w Studziance. Przy klubie działa aktywny koncertowo zespół śpiewaczy Kalina.


Facebook
WWW www.gokbp.pl
Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.