ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > pałace i zamki > Pałac Stary Kisielin - Zielonogórski Ośrodek Kultury
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Pałac Stary Kisielin - Zielonogórski Ośrodek Kultury

poziom turturi
Pałac w Starym Kisielinie położony jest na wschodnim krańcu wsi. Budynek pałacu stano­wi element dominujący założenia. Od południa przylega do niego park, a od zachodu są­siaduje z dawną zabudową folwarczną. Do naszych czasów nie zachowała się niestety ka­plica grobowa wzniesiona w 1864 roku, poświęcona pamięci Carla Ludwiga von Stosch. Obecnie pałac jest siedzibą filii... przeczytaj wszystko »
Adres
ul. Stary Kisielin - Pionierów Lubuskich 53
66-002 Zielona Góra
Lubuskie
Pokaż trasę ›
pokaż na mapie

Pałac w Starym Kisielinie położony jest na wschodnim krańcu wsi. Budynek pałacu stano­wi element dominujący założenia. Od południa przylega do niego park, a od zachodu są­siaduje z dawną zabudową folwarczną. Do naszych czasów nie zachowała się niestety ka­plica grobowa wzniesiona w 1864 roku, poświęcona pamięci Carla Ludwiga von Stosch. Obecnie pałac jest siedzibą filii Zielonogórskiego Ośrodka Kultury. Uroczyste otwarcie miało miejsce 20.10.2018 roku.

Pałac w Starym Kisielinie zawdzięcza swe powstanie rodzinie von Stosch. W latach 1837-1838 Carl Ludwig Hans von Stosch wzniósł skromny dwór, usytuowany we wschodniej pierzei dziedzińca gospodarczego oraz nowe budynki folwarczne. Dwór o prostej formie, prostokątny w rzucie, piętrowy, nakryty był dachem dwuspadowym. W latach 1896-1897 za sprawą Felixa Georga hrabiego von Stoscha doszło do rozbudowy siedziby według projektu samego właściciela. Dostawiony od wschodniej strony do dworu nowy, więk­szy człon, architekturą i wystrojem nawiązywał do renesansu francuskiego. Powiększony obiekt o wyraźnych znamionach rezydencji otrzymał plan litery „T”. Bryłę pałacu tworzą dwa piętrowe skrzydła oraz trzykondygnacyjny ryzalit. Elewacje nowego skrzydła zdobione są detalem architektonicznym. Zwróconą na południe fasadę akcentuje umieszczony cen­tralnie ryzalit, wyróżniający się bogatą dekoracją. Umieszczono w nim wejście główne oraz otwory okienne ujęte w uszakowate obramowania, zwieńczone trójkątnym naczółkiem na kroksztynach. Natomiast elewację boczną – wschodnią przepruwają okna ozdobione trój­kątnym naczółkiem i zwieńczeniem w kształcie kuli. Umieszczono na niej również herby: po lewej stronie rodu von Stosch, a po prawej rodziny von Masennbach. Z wystroju i wy­posażenia pałacu zachowała się min. stolarka drzwiowa, okienna, posadzka w holu, klatka schodowa z 1838 roku, sztukate­ria sufitów czy też kominek z umieszczonym herbem rodu von Stosch.

Aktualnie w pałacu mieści się filia Zielonogórskiego Ośrodka Kultury. Znalazły się tutaj  m.in. pomieszczenie dla stowarzyszeń, reprezentacyjna Sala Widowiskowa, Sala Kominkowa, biblioteka, czytelnia oraz salka komputerowa.

Bibliografia:
"Zamki, dwory i pałace województwa lubuskiego" Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Zielonej Górze, Zielona Góra 2008 r.


Facebook
WWW starykisielin.com.pl
Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.