ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > ciekawe obiekty > miejsca wydarzeń kulturalnych > Warsztat fotograficzny, Zaułek Hartwigów - Warsztaty Kultury w Lublinie
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Warsztat fotograficzny, Zaułek Hartwigów - Warsztaty Kultury w Lublinie

poziom turturi
Warsztat Fotograficzny Warsztatów Kultury to miejsce poświęcone szlachetnym technikom fotografii, w którym można poznać tajniki różnych metod fotografii analogowej, dowiedzieć się jak wyglądała praca fotografa i laboranta przełomu XIX i XX wieku, zamówić indywidualny portret, czy też kupić fotografię pejzażową. Czy można wymarzyć sobie warsztat fotograficzny w miejscu... przeczytaj wszystko »
Adres
ul. Kowalska 3
20-400 Lublin
Lubelskie
Pokaż trasę ›
pokaż na mapie

Warsztat Fotograficzny Warsztatów Kultury to miejsce poświęcone szlachetnym technikom fotografii, w którym można poznać tajniki różnych metod fotografii analogowej, dowiedzieć się jak wyglądała praca fotografa i laboranta przełomu XIX i XX wieku, zamówić indywidualny portret, czy też kupić fotografię pejzażową.

Czy można wymarzyć sobie warsztat fotograficzny w miejscu równie pięknym i znaczącym co Zaułek Hartwigów? W jednym z najpiękniejszych zakątków Śródmieścia Lublina, w miejscu sygnowanym nazwiskiem Hartwigów – wybitnych przedstawicieli kultury polskiej, z której to rodziny wywodził się m.in. Edward Hartwig, znajdujący się w gronie najbardziej znanych na świecie polskich fotografików XX wieku. Okazuje się, że można, chociaż wydaje się to nieprawdopodobne.

22 października 2015, Warsztaty Kultury otworzyły w Zaułku Hartwigów w Lublinie stałą pracownię – Warsztat Fotograficzny. Miejsce poświęcone szlachetnym technikom fotografii, w którym można poznać tajniki różnych metod fotografii analogowej, dowiedzieć się jak wyglądała praca fotografa i laboranta przełomu XIX i XX wieku, zamówić indywidualny portret, czy też kupić fotografię pejzażową. To także miejsce, w którym można podczas warsztatów spotkać wybitnych fotografików przekazujących swoją wiedzę adeptom oraz plenerowa letnia galeria, prezentująca twórczość dawnych mistrzów fotografii.

Nieskromnie wierzymy, że nasze fascynacje szlachetną fotografią podzielą mieszkańcy Lublina i Europy. Marzy nam się, inspirując się poszukiwaniami Mistrza Hartwiga, że do reszty pochłonie nas wszystkich szlachetny, czarno-biały pejzaż i portret.

Atelier Fotograficzne sprzed 100 lat

Odwiedź Warsztat Fotograficzny w Zaułku Hartwigów, poznaj tajemnice szlachetnych technik fotografii i zobacz, jak wyglądała praca fotografa 100 lat temu!

W lubelskim Zaułku Hartwigów mieści się kameralny Warsztat Fotograficzny prowadzony przez Romana Krawczenko, artystę fotografa, który zajmuje się szlachetnymi technikami fotograficznymi. Podczas wizyty w tym magicznym miejscu każdy dowie się jak wyglądało i funkcjonowało dawne atelier fotograficzne oraz na czym polegała praca fotografa i laboranta na przełomie XIX i XX wieku.

▲ Zobaczymy na czym polega technika ambrotypii;
▲ Poznamy historię fotografii;
▲ Sprawdzimy jak działają aparaty, które pamiętają naszych pradziadków;
▲ Zajrzymy do ciemni fotograficznej;
▲ Zobaczymy jak z papieru czy szkła wyłania się obraz.

Warsztat fotograficzny oferuje także możliwość wykonania techniką kolodionową portretu na szkle.

Roman Krawczenko. Pracownia Kultury Aktualnej

Fotografik, historyk, instruktor. Od 2015 roku opiekuje się Warsztatem Fotograficznym Warsztatów Kultury – miejscem poświęconym szlachetnym technikom fotografii, znajdującym się w jednym z najpiękniejszych zakątków Śródmieścia Lublina – zaułku noszącym nazwisko Hartwigów. Tworząc w Polsce, Roman Krawczenko wypracował własną metodę fotografowania, będącą wynikiem jego trzyletnich eksperymentów (2015–2018) z czterema historycznymi technikami fotograficznymi – procesem kolodionowym, ambrotypią, verre églomisé (szkło eglomizowane) oraz orotone. Ta powstała w Lublinie wersja techniki fotografii mieszanej została określona przez jej autora mianem Lublintone. W maju 2016 r. po raz pierwszy odbyła się wystawa prac wykonanych tą techniką na festiwalu fotografii analogowej w Barcelonie (Hiszpania). Roman Krawczenko chętnie przekazuje swoją wiedzę i umiejętności młodym polskim fotografikom. Dlatego bez przesady można powiedzieć, że dzięki niemu tworzy się w Polsce nowa szkoła fotografii. Należy dodać, że artysta, będąc mieszkańcem Krymu, był też nieformalnym ambasadorem kultury polskiej – zaaranżował w Bakczysaraju ekspozycję poświęconą Adamowi Mickiewiczowi i jego Sonetom Krymskim oraz organizował liczne plenery dla polskich fotografików. Fotografie Romana Krawczenki zostały opublikowane w The Wet Plate Collodion Day Book (2009). Książka przedstawia prace 51 fotografików z 13 krajów i 3 kontynentów.

Zdjęcia Romana Krawczenki wzbudzają zachwyt za granicą i poruszają emocje.


Facebook
Instagram
Twitter
WWW warsztatykultury.pl
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
czwartek czwartek 12:00 - 16:00
piątek piątek 12:00 - 16:00
free
wstęp wolny
Święta Godziny otwarcia
2025.04.20 (niedziela) x
2025.04.21 (poniedziałek) x
2025.05.01 (czwartek) x
2025.05.03 (sobota) x
2025.06.19 (czwartek) x
2025.08.15 (piątek) x
2025.11.01 (sobota) x
2025.11.11 (wtorek) x
2025.12.25 (czwartek) x
2025.12.26 (piątek) x
Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.