ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > ciekawe obiekty > fortyfikacje > Bunkier Wisła - Dom Legend Toruńskich
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Bunkier Wisła - Dom Legend Toruńskich

Bunkier – Wisła to symulator nalotu na miasto. Zaadaptowaliśmy autentyczną szczelinę przeciwlotniczą z czasów II Wojny Światowej i daliśmy jej nowe życie. Nasza atrakcja pozwoli Wam doświadczyć emocji, które mogły towarzyszyć ludziom w bombardowanym mieście. Sekretem udanego pokazu są nie tylko przejmujące odgłosy syren, silników samolotów i wybuchów. Są nim przede... przeczytaj wszystko »
Adres
Bulwar Filadelfijski 10
87-100 Toruń
Kujawsko-Pomorskie
Pokaż trasę ›
pokaż na mapie

Bunkier – Wisła to symulator nalotu na miasto. Zaadaptowaliśmy autentyczną szczelinę przeciwlotniczą z czasów II Wojny Światowej i daliśmy jej nowe życie. Nasza atrakcja pozwoli Wam doświadczyć emocji, które mogły towarzyszyć ludziom w bombardowanym mieście. Sekretem udanego pokazu są nie tylko przejmujące odgłosy syren, silników samolotów i wybuchów. Są nim przede wszystkim charyzmatyczni animatorzy – ludzie, którzy wprowadzą was w atmosferę miejsca i sprawią, że zagrożenie stanie się niemal namacalne. Cywile! Nie obawiajcie się! Zbierzcie odwagę i przybywajcie do Bunkra – Wisła, jedynej takiej interaktywnej atrakcji w Toruniu.

Lokalizacja

Znajdziecie nas przy Skwerze Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej. Właz do obiektu mieści się w pobliżu czarnej miny morskiej stojącej pośrodku Skweru.

Najłatwiej dotrzeć do nas ulicą Ducha św. – mieścimy się tuż za średniowieczną Bramą Ducha św.

Pokaz trwa ok. 12 minut. Wejścia odbywają przy udziale minimum 5 uczestników.

Historia bunkra

Kryta, betonowa szczelina przeciwlotnicza LSDG dla 100 osób (Luftschutz Deckungsgraben im Beton, LS-Betondeckungsgraben), z 1943 roku (ukończona 11 października tegoż roku). Zbudowana z lanego betonu (ściany, część stropu) i prefabrykatów (strop nad prostymi odcinkami korytarza). Wyposażona w grawitacyjny układ wentylacji, z trzema nadciśnieniowymi zaworami jednokierunkowymi. Zadaniem schronienia była najprawdopodobniej ochrona pracowników pobliskiego portu na Wiśle, ewentualnie załogi obsługującej pobliski zbiornik gazu. Szczelina składa się z dwóch przedsionków z drzwiami, zygzakowato ułożonego korytarza (4 odcinki pod kątem prostym po ok. 11 metrów), wyjścia ewakuacyjnego z szybem i drabiną, dwóch suchych latryn (w każdej stało wiadro na nieczystości, opróżniane po ustaniu bombardowania) i wnęki 1,5x2m, służącej jako pomieszczenie porządkowe. Energia elektryczna potrzebna do oświetlenia dostarczana była z zewnątrz. Szczelina zabezpieczała przed odłamkami i falą uderzeniową. Nie była odporna na bezpośrednie trafienie bombą lotniczą bądź pociskiem artyleryjskim. Nie zabezpieczała też przed atakiem chemicznym.

W Toruniu przetrwało jeszcze kilka obiektów tego typu. Przy al. Jana Pawła II, przy Bulwarze Filadelfijskim (w okolicach skrzyżowania z Wolą Zamkową), przy ul. Idzikowskiego i Kujawskiej, a także na Kluczykach.


Facebook
WWW bunkierwisla.pl
Obiekt otwarty sezonowo.
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
poniedziałek
wymagana rezerwacja
wtorek
wymagana rezerwacja
środa
wymagana rezerwacja
czwartek
wymagana rezerwacja
piątek
wymagana rezerwacja
sobota
wymagana rezerwacja
niedziela
wymagana rezerwacja
Wymagana rezerwacja wizyty w obiekcie.
Święta Godziny otwarcia
2025.05.01 (czwartek) x
2025.05.03 (sobota) x
2025.06.19 (czwartek) x
2025.08.15 (piątek) x
Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.