Wielkoprzemysłowa historia miasta uśpiona jest w murach Sztygarki. Czasem nastraja nostalgicznie…
Kopalnia Węgla Kamiennego Prezydent w Chorzowie, która stanowi unikatowe tło i bazę dla kompleksu dobrego smaku i klimatu Sztygarka, wzięła swoja nazwę od szybu Prezydent Mościcki ukończonego w roku 1933. W 1972r roku kopalnia została połączona z inną jednostką górniczą pod wspólnym szyldem Polska.
Działalność górnicza była tu prowadzona do 1993 roku. Wówczas część budynków pokopalnianych rozebrano. Pozostały budynki dyrekcji, starej sali zbornej i kasyna, dawnego domu mieszkalnego sztygarów, kopalnianej straży pożarnej, magazynu ciekłego powietrza oraz nowego kasyna. Najbardziej charakterystyczną pozostałością po minionych czasach jest jednak 42-metrowa wieża szybu Prezydent, która do dziś przywołuje historię miasta i nadaje Sztygarce niezwykły klimat.
Pozwólcie Państwo, że zabierzemy Was na krótką wycieczkę po naszym „Sztygarkowym Królestwie”. Pierwszym obiektem jest restauracja mieszcząca się w kantynie dla inżynierów i sztygarów dawnej kopalni „Król”. Budynek to zabytkowy
i reprezentacyjny, a jakże! W okresie międzywojennym bawiły tutaj tak znamienite osobistości, jak chociażby Prezydent II RP Stanisław Wojciechowski, czy wybitny górnośląski działacz Wojciech Korfanty.
Należy również wspomnieć
o wizytach członków Episkopatu Francji i licznych spotkaniach z francuskimi przemysłowcami i finansistami. Dawna nazwa kopalni oraz wspomniana wyżej wizyta Prezydenta Wojciechowskiego, to dwa oczywiste powody, dla których restauracja nosi dziś historyczną nazwę „Prezydent”. Po wyśmienitym jak zwykle posiłku, zapraszamy do „Kawiarni Pod Wieżą”. Tutaj czeka już na Was pełna aromatu poobiednia kawa i pyszna szarlotka oraz inne ciasta i desery przygotowywane przez naszego cukiernika. Kawiarnia usytuowana jest w budynku zwyczajowo nazywanym „Sztygarka”.
W okresie międzywojennym mieszkali tutaj sztygarzy. Ostatnio postanowiliśmy przywrócić tę funkcję proponując naszym Gościom klimatyczne pokoje gościnne. Nie spodziewaliśmy się, że budynek Sztygarki może być tak pojemny;
na parterze budynku swoje miejsce znalazło nowoczesne centrum urody Dotyk Spa oraz centrum rehabilitacji. Nasi stali Bywalcy z pewnością zauważyli zmiany, jakie w ostatnich latach zachodzą w kolejnej zaadaptowanej przestrzeni, czyli „Magazynie Ciekłego Powietrza”, dawnej łaźni wojskowej i kopalnianej skraplarni powietrza. Po latach prac modernizacyjnych i remontowych udało nam się, dostosować budynek do realizacji naszych kolejnych zamierzeń. „Magazyn Ciekłego Powietrza” stał się salą wielofunkcyjną, w której odbywają się koncerty, wydarzenia kulturalne i teatralne oraz imprezy towarzyskie i eventy. Postindustrialny charakter wnętrza nadaje temu obiektowi niepowtarzalny klimat. Nowoczesne zaplecze gastronomiczne umożliwia przygotowanie pełnej oferty kulinarnej dla ponad 200 gości jednocześnie. Ostatnią naszą realizacją jest połączenie Sztygarki i „Magazynu Ciekłego Powietrza” oszklonym łącznikiem oraz zaadaptowanie na cele użytkowe dawnej kopalnianej dzwonnicy. Łącznik zaprowadzi nas również do uruchomionego w marcu loftowego Klubu Muzycznego „Tlenownia”. Z kawiarni tylko krok do budynku dawnej kopalnianej straży pożarnej, zaaranżowanego z myślą o cyklicznych wystawach i wernisażach. W obiekcie, który nazwaliśmy „Galeria Straż Pożarna” mieści się również profesjonalnie wyposażona sala konferencyjna. Po wizycie w Galerii zapraszamy na niezapomniany spacer wokół monumentalnej, jedynej w Europie, zabytkowej wieży wyciągowej Szybu Prezydent. U nas naprawdę nie można się nudzić!
Paweł Drozd
Galeria Straż Pożarna
Budynek dawnej kopalnianej straży pożarnej, zaaranżowanego z myślą o cyklicznych wystawach i wernisażach. W obiekcie, który nazwaliśmy „Galeria Straż Pożarna” mieści się również profesjonalnie wyposażona sala konferencyjna.
Pod niebem z węgla,
na ziemi bluesa…
Kiedyś w Chorzowie działały trzy kopalnie (gruby) – dziś wszystkie zamknięte.
Nieprzypadkowo miejsce po jednej z nich, w zabudowaniach Kompleksu „Sztygarka”, wypełnia dziś blues.
Szczęśliwie jedno z najbardziej nośnych haseł promocyjnych Chorzowa nadal brzmi: „Chorzów miastem Bluesa”. Tutaj odbywają się, mające wieloletnie tradycje, bluesowe festiwale: Bluestracje, Blues Alive, Śląskie Brzmienie i Front Porch Blues, czyli… Lauba Pełno Bluesa. Był do niedawna legendarny Festiwal Muzyczny im. Ryśka Riedla „Ku Przestrodze”, przeniesiony swego czasu z Tychów. W najbardziej śląskim dniu roku, w bliskości szybu „Prezydent” spotykamy się na najmłodszym z chorzowskich festiwali Bluesowej Barbórce… Tutaj też, w Chorzowie, wydawany jest renomowany i nagradzany Kwartalnik „Twój Blues”, tutaj działa Dom Pracy Twórczej „Leśniczówka”, z którym od lat związany jest Leszek Winder i gdzie od lat rozbrzmiewa muzyka, jest „Szuflada 15”… I w końcu „Sztygarka” – umiejscowiona w dawnych pokopalnianych budynkach, świetnie dodająca owego ujmującego, śląskiego waloru architektonicznego słowu Blues, muzyce mającej swe korzenie w Delcie Mississippi, a od ponad pół wieku w Polsce najsilniej zadomowionej na Śląsku. Były i inne miejsca… Kocynder, Kotłownia…, i gra się w Chorzowie bluesa częściej niż w wielu innych bluesowych miejscach (MDK „Batory”, Chorzowskie Centrum Kultury, Teatr Rozrywki, Restauracja „Łania”, itd.).
Gruba Bluesa to miejsce spotkania wokół muzyki i kulturowych tradycji Śląska. Jest przestrzenią gromadzenia zbiorów dokumentów i pamiątek śląskiej muzyki rockowej, bluesowej, ale i jazzowej, ośrodkiem zdarzeń towarzyskich, artystycznych, edukacyjnych i naukowych, a w niedalekiej przyszłości także biblioteką, czytelnią, archiwum i mediateką.
Gruba Bluesa ma ambicje, by stać się – niezależnie od tego jak górnolotnie to zabrzmi – Śląskim Centrum Bluesa i Rocka, popularyzującym zarówno historię, jak i aktualne wydarzenia oraz związanych ze Śląskiem Twórców, którzy jak wiemy rozsiani są po całym świecie. Jest to bowiem projekt mający na celu troskę o historię bluesa i rocka na Śląsku, zgromadzenie dostępnych materiałów każdego rodzaju i na wszelkich nośnikach. Całość skatalogowana i dostępna dla naukowców, studentów, doktorantów i miłośników muzyki z całego świata, dzięki digitalizacji zbiorów i ich udostępnieniu w Internecie.
Gruba Bluesa to także Galeria Sztuki, a więc przestrzeń zaprojektowana do organizacji wystaw związanych z muzyką i twórczością śląskich artystów. W końcu Gruba Bluesa to Galeria Muzyków i Muzyki – miejsce pamięci i przypominania…
Chcieliśmy, by Gruba Bluesa stała się miejscem spotkania i muzyki…