Fabrykę Pełną Życia zaplanowano jako miejsce spotkań, odpoczynku, edukacji regionalnej, gdzie można zobaczyć film, obejrzeć wystawę, napić się dobrej kawy i zjeść coś dobrego. Będzie to miejsce z bogatą ofertą wydarzeń kulturalnych, działań społecznych i ekologicznych.
Zbudowanie nowego centrum Dąbrowy Górniczej na bazie drugiego filaru projektu – Fabryka. Kultury i Sztuki – przyciąga do Fabryki ludzi młodych i utalentowanych. W roku 2024 odbyło się w Fabryce Pełnej Życia ponad 200 różnych przedsięwzięć muzycznych, kulturalnych, sportowych, rekreacyjnych i społecznych. W naszej otwartej przestrzeni przyjęliśmy przez cztery lata ponad 160 000 gości.
Przez ponad trzy lata dąbrowianie wspierani przez grono ekspertów tworzyli na terenie byłych zakładów Defum miejsce, które będzie nowym centrum i wizytówką Dąbrowy Górniczej. Jesteśmy wyjątkowym w skali Polski przykładem przemiany obszaru poprzemysłowego, bo Fabryka Pełna Życia to:
• stworzenie głównej przestrzeni miejskiej z nowym zielonym rynkiem wewnątrz dawnych hal fabrycznych,
• „miasto w mieście” z wyraźnymi odniesieniami do historii Zagłębia Dąbrowskiego i układu dzielnic Dąbrowy Górniczej
• obszar przyjazny pieszym, bez barier dla osób starszych i osób z niepełnosprawnościami, łatwo dostępny rowerzystów,
• uporządkowana zieleń miejska, nawiązująca do otoczenia przyrodniczego,
• wielofunkcyjność obiektów i przestrzeni publicznych.
O projekcie
Fabryka Pełna Życia – nowe centrum Dąbrowy Górniczej jest jednym z najistotniejszych przedsięwzięć rozwojowych dla: Dąbrowy Górniczej, regionu Zagłębia Dąbrowskiego oraz wschodniej części obszaru Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (Metropolia GZM pierwszy związek metropolitalny w Polsce). Projekt od 2016 roku prowadzony jest w sposób kompleksowy i integrujący procesy przestrzenne, budowlane, infrastrukturalne i społeczne (zob. Modelowa Rewitalizacja w Dąbrowie Górniczej).
Naszym celem jest wyprowadzenie ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych (znajdujący się w śródmieściu Dąbrowy Górniczej teren po byłej fabryce obrabiarek „Defum”, zlokalizowany w sąsiedztwie centrum komunikacyjnego) i nadanie im nowych funkcji miasto i centrotwórczych.
Zmierzamy do zmiany profilu Dąbrowy Górniczej – z miasta przemysłowego, w miejsce wysokiej jakości życia, centrum miejsc pracy w nowoczesnych sektorach, stosowania rozwiązań przyjaznych dla środowiska naturalnego, rozwoju kultury i wspierania lokalnej tożsamości.
Nowe Centrum Dąbrowy Górniczej (obejmujące zarówno teren Fabryki Pełnej Życia, jak i obszar Placu Wolności przed Pałacem Kultury Zagłębia, który docelowo ma stanowić tzw. Salon Zagłębia Dąbrowskiego) – po licznych konsultacjach społecznych, jak i pracach grup ekspertów w zakresie urbanistyki i architektury, przedsiębiorczości oraz zrównoważonego rozwoju – oparto o zasoby społeczności lokalnej.
W obszarze projektu planuje się rozwijać koncepcję miasta aktywnego, angażującego mieszkańców w inicjatywy społeczne. Jak wynika z analizy ekonomicznej i szczegółowej koncepcji urbanistyczno-architektonicznej, realizacja inwestycji przyniesie ok. 2 tysiące nowych miejsc pracy.
Będzie to obszar funkcjonowania lokalnych usług dla mieszkańców. Przestrzenie publiczne zaprojektowano odpowiednio do ludzkiej skali i potrzeb poprzez: wyłączenie ruchu kołowego na obszarze Fabryki Pełnej Życia i wprowadzenie strefy uspokojonego ruchu w jej sąsiedztwie, dominującą rolę zieleni miejskiej, małej architektury, rozbudowaną ofertę gastronomiczną, kulturalną, rozrywkową i rozwoju przedsiębiorczości.