ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > Muzeum Literackie - Książnica Pomorska im. S. Staszica > Prezentacja wydawnictwa: Słowiańskie nazwy geograficzne w Niemczech
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Prezentacja wydawnictwa: Słowiańskie nazwy geograficzne w Niemczech

wokół książki: 2023.09.19 17:00
poziom turturi
Zapraszamy na prezentację publikacji Słowiańskie nazwy geograficzne w Niemczech i spotkanie z jej autorami:  Tadeuszem Białeckim i Andrzejem Chludzińskim we wtorek 19 września o godz. 17: 00. Tadeusz Białecki, Andrzej Chludziński: Słowiańskie nazwy geograficzne w Niemczech. Część I C: Pomorze Przednie (bez Rugii), Meklemburgia i Holsztyn, Szczecin - Pruszcz Gdański, 2023 Publikacja... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Literackie - Książnica Pomorska im. S. Staszica
ul. Podgórna 15/16
70-205 Szczecin
Zachodniopomorskie
Pokaż trasę ›
pokaż na mapie
Pokaż trasę ›
Muzeum Literackie na TURTURi.com
Bilety
wstęp bezpłatny

Zapraszamy na prezentację publikacji Słowiańskie nazwy geograficzne w Niemczech i spotkanie z jej autorami: Tadeuszem Białeckim i Andrzejem Chludzińskim we wtorek 19 września o godz. 17:00.

Tadeusz Białecki, Andrzej Chludziński: Słowiańskie nazwy geograficzne w Niemczech. Część I C: Pomorze Przednie (bez Rugii), Meklemburgia i Holsztyn, Szczecin - Pruszcz Gdański, 2023

Publikacja ta jest kontynuacją serii z lat 2018 i 2020 omawiającej  nazewnictwo Pomorza Przedniego (bez Rugii), Meklemburgii i Holsztynu. Dotyczy obecnie funkcjonujących miejscowości i obiektów, choć niekiedy z odwołaniami do już nieistniejących. Ma formę słownika w układzie gniazdowym, czyli pod jednym hasłem można znaleźć kilka obiektów o podobnej etymologii nazw.  Celem autorów jest ukazanie kolejnych toponimów na tle porównawczym, zarówno lokalnym, regionalnym, jak i szerszym - zwłaszcza polskim, ale i słowiańskim. Odwołują się zarówno do wydarzeń historycznych jak i kultury oraz topografii. Prezentują wybór nazw i obiektów – ich zdaniem – najciekawszych, najbardziej reprezentatywnych, których opracowania można odnieść do pozostałych słowiańskich nazw geograficznych na omawianym terenie.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.