Bilety | |
---|---|
wstęp bezpłatny |
Na pierwszym powakacyjnym spotkaniu organizowanym przez Muzeum Ziemi Piskiej będzie dominowała tematyka z pogranicza legend, mitów i miejsc kultu, wywodzących się z czasów pogańskich. Wykład wygłosi olsztyński historyk dr Robert Klimek. Zapraszamy 22 września.
Choć ludność terenów zajętych w średniowieczu przez zakon krzyżacki poddała się chrystianizacji, to przez wieki przetrwała pamięć o pogańskich bóstwach i demonach, a w niepowodzeniach w codziennym życiu i pracy doszukiwano się wpływu sił nieczystych. Kult staropruskich bożków przetrwał tym bardziej, że na Mazurach nie brakowało miejsc, którym przypisywano magiczne moce. Informacje o części z nich zachowały się tylko w podaniach, ale inne zostały oznaczone w źródłach historycznych.
Badaniem m.in. tej sfery dawnych Mazur zajmuje się dr Robert Klimek. Olsztyński historyk poszukuje związków pomiędzy istniejącymi miejscami i obiektami związanymi z kultem pogańskim, a historycznymi informacjami na ten temat. Jego ustalenia potwierdzają, że niektóre należy traktować tylko w kategorii mitów i legend, ale część zdecydowanie można naukowo wytłumaczyć, a zachowane obiekty stanowią ciekawe pamiątki dawnych wierzeń.
Dr Robert Klimek podczas spotkania w muzealnej Auli Jerzego Tadeusza Krzywoszewskiego wygłosi wykład pt. „Domniemane miejsca kultu pogańskiego w okolicach dzisiejszego Pisza w źródłach, na starych mapach i podaniach ludowych”. Będzie to wybór informacji, które ukażą się w jego artykule w tegorocznym numerze pisma „Znad Pisy”. Premierę kolejnego periodyku w najstarszej serii wydawniczej Muzeum Ziemi Piskiej zaplanowano jesienią.