Bilety | |
---|---|
wstęp bezpłatny |
Dom dla Kultury OP ENHEIM oraz Fundacja Urban Memory zapraszają na ceremonię wmurowania Stolpersteine. Cztery „kamienie pamięci” dla członków żydowskiej rodziny Herz, zostaną umieszczone przed siedzibą OP ENHEIM przy pl. Solnym 4 we Wrocławiu.
Wydarzenie rozpocznie się w Salonie Herz, nazwanym tak dla upamiętnienia rodziny, która niegdyś była związana z zabytkową kamienicą. Po powitaniu i krótkiej prezentacji na V piętrze odbędzie się druga część wydarzenia – ceremonia wmurowania kamieni przed wejściem głównym.
Stolpersteine, zwane w Polsce „kamieniami pamięci”, to projekt mający na celu upamiętnienie ofiar Holokaustu stworzony przez artystę Guntera Demniga, który polega na wmurowaniu w bruk niewielkiej kostki z inskrypcją poświęconą konkretnej osobie. Potrzeba upamiętnienia jest najczęściej inicjatywą potomków ofiar, ale może wyjść także od innych osób lub organizacji. Działania OP ENHEIM stanowią przykład takiej ścieżki, w której to instytucja i współtworzący ją ludzie stają się depozytariuszami pamięci.
„Kamienie pamięci” zostały stworzone dla Olgi, Hilde, Waltera i Steffi Herz, których życie toczyło się przed wojną w Kamienicy Oppenheimów. W 1894 roku Ludwig Herz otworzył na parterze sklep obuwniczy, a przez kolejne kilkadziesiąt lat Herzowie rozwijali swoją firmę, wprowadzając sprzedaż wysyłkową, dzięki której ich buty trafiały na niemal wszystkie kontynenty.
W Breslau/Wrocławiu toczyło się także ich codzienne życie, które uległo diametralnej zmianie w nazistowskich Niemczech. Pod koniec lat 30. XX wieku rodzina Herz i inni żydowscy mieszkańcy kamienicy doświadczali coraz większych represji, w wyniku których zostali zmuszeni do emigracji, bądź zostali deportowani do obozów koncentracyjnych i zamordowani.
Od czasu swojego powstania OP ENHEIM podjął szereg kroków w celu pielęgnowania pamięci o osobach związanych z Kamienicą Oppenheimów. Wmurowanie Stolpersteine stanowi kolejny, bardzo ważny etap misji Instytucji, która poza wspieraniem kultury i sztuki, jest zaangażowana w pogłębianie zrozumienia i uwrażliwianie na lokalną historię.
____
Wmurowanie Stolpersteine jest częścią projektu „Z sercem do historii – śladami rodziny Herz”, finansowanego przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, Ambasadę Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie, Fundację OP ENHEIM oraz Fundację Urban Memory w ramach projektu „NeDiPa: Negotiating Difficult Pasts” dzięki wsparciu Unii Europejskiej w ramach programu Citizens, Equality, Rights and Values (CERV)