Bilety | |
---|---|
normalny | 5.00 PLN |
ulgowy | 3.00 PLN |
dzieci bezpłatnie do lat 7 |
Ratusz w Poznaniu – wyjątkowej klasy zabytek, przyciągające tłumy turystów koziołki, hejnał miejski ze strzelistej wieży i... gotyckie piwnice, które otwieramy dla widzów po latach przerwy!
Po wieloletnim remoncie gotycka część Ratusza – Muzeum Poznania ponownie będzie otwarta dla publiczności. Zapraszamy do zwiedzania parteru i piwnic, które pozostawały niedostępne dla publiczności przez ponad 25 lat! Od piątku 1 marca będzie tu prezentowana ekspozycja „Poznań przed Quadro”. Uroczystość otwarcia rozpoczniemy o godzinie 18 wyjątkowym wykonaniem poznańskiego hejnału, który w ciągu całego weekendu wybrzmi jeszcze kilkukrotnie. Aktorzy scen poznańskich w strojach średniowiecznych będą zapraszać do ratuszowego muzeum wszystkich zebranych na płycie Starego Rynku.
Jakie tajemnice skrywa Ratusz?
W udostępnianych wnętrzach przedstawiamy historię Poznania od X aż do połowy XVI w., a więc zanim przybył tu włoski architekt Jan Baptysta Quadro i przebudował Ratusz do obecnej renesansowej formy. Historię miasta i samego Ratusza można zgłębić w najstarszej części gmachu, czyli w gotyckich piwnicach. Oglądając wystawę, zwiedzający poznają zmiany architektoniczne i funkcjonalne tego miejsca.
Gotyckie piwnice Ratusza kiedyś i dziś
Początkowo piwnice Ratusza pełniły funkcję handlową i tętniły życiem, ale już w końcu XV w. zamieniły się w więzienie. Właśnie do tego okresu przeniesie widzów Izba Tortur, zwana inaczej „męczennicą”, w której eksponowany jest pręgierz z 1535 r., świadek przerażających wyroków minionych wieków.
Kontynuując podróż po historii średniowiecznego Poznania, odwiedzający zobaczą wiele intrygujących eksponatów. Wśród nich znajdziemy m.in. srebrne denary z mennicy Bolesława Chrobrego, biskupie insygnia, wysadzane klejnotami złote relikwiarze czy najstarsze miejskie pieczęcie.
Mieszczański Poznań w zasięgu ręki
Szczególnym miejscem nowo otwartej części Ratusza jest Magazyn Studyjny. Eksponaty tam prezentowane ukazują bardziej współczesną historię miasta i jego mieszkańców, ponieważ najstarsze z nich sięgają ledwie – bagatela! – XIX w. Znajdziemy tu m.in. garderobę XIX-wiecznych poznanianek, domek dla lalek z lat 40. XX w. czy czerwoną gwiazdę z obelisku na Cytadeli.
A na koniec wizyty będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie ze stuletnimi koziołkami. Tak, to starsi bracia tych koziołków, które dziś możecie oglądać na wieży ratusza o 12 i 15!
Po ponad 25 latach, zapraszamy Was do zobaczenia tych wnętrz w zupełnie nowym świetle! Mieszczą teraz ekspozycję, pełną bogactw zbiorów Ratusza – Muzeum Poznania i są gotowe na przyjęcie odwiedzających, by odsłonić przed nimi część naszej przeszłości.
Godziny otwarcia:
Piątek (1 marca): 18:00-22:00
Sobota i niedziela (2-3 marca): 10:00-20:00