ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > Rezerwat Archeologiczny Genius loci – przekrój poznania - Muzeum Archeologiczne w Poznaniu > Odyseja kulturowa - prelekcja prof. UAM Dariusza Sikorskiego - „Homo viator - czy ludzie w średniowieczu podróżowali?”
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Odyseja kulturowa - prelekcja prof. UAM Dariusza Sikorskiego - „Homo viator - czy ludzie w średniowieczu podróżowali?”

wykład: 2024.04.08 18:00
poziom turturi
Rezerwat Archeologiczny Genius loci zaprasza na czwarte spotkanie z cyklu "Odyseja kulturowa". Tym razem zachęcać będziemy uczestników do rozważań nad naturą podróżowania w średniowieczu. Przewodnikiem będzie historyk, wykładowca na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,  prof. UAM Dariusz Sikorski. W ramach spotkania wygłosi wykład popularnonaukowy "Homo viator - czy... przeczytaj wszystko »
Adres
Rezerwat Archeologiczny Genius loci – przekrój poznania - Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
ul. Księdza Ignacego Posadzego 3
61-108 Poznań
Wielkopolskie
Pokaż trasę ›
pokaż na mapie
Pokaż trasę ›
Rezerwat Archeologiczny Genius loci – przekrój poznania na TURTURi.com
transport publiczny
transport publiczny
dostępność
dostępność
Bilety
wstęp bezpłatny

Rezerwat Archeologiczny Genius loci zaprasza na czwarte spotkanie z cyklu "Odyseja kulturowa". Tym razem zachęcać będziemy uczestników do rozważań nad naturą podróżowania w średniowieczu. Przewodnikiem będzie historyk, wykładowca na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. UAM Dariusz Sikorski. W ramach spotkania wygłosi wykład popularnonaukowy "Homo viator - czy ludzie w średniowieczu podróżowali?"

Program pt. „Odyseja kulturowa” jest kontynuacją przedsięwzięć realizowanych w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci od 2016 roku pod wspólnym tytułem Akademia Genius loci. Głównym celem planowanej w 2024 roku edycji cyklu, będzie przedstawienie tła kulturowego cywilizacji łacińskiej inspirowane eposem Homera „Odyseja”. Tym samym uwagę poświęcić chcemy problematyce PODRÓŻY i ukazywaniu jej zmiennej oraz różnorodnej roli. Podróż Odyseusza jest pewnego rodzaju alegorią wędrówki życia. Bohater eposu wędruje ale ostatecznym celem jest powrót do swojego domu. Chcemy skonfrontować dalekie i bliskie poszukując odpowiedzi na pytanie co jest bliskie naszej kulturze? Archeolodzy zaproszą do podroży w czasie do różnych centrów cywilizacyjnych. Humaniści: historycy, kulturoznawcy, filolodzy a także filozofowie zabiorą słuchaczy w podróż po różnych aspektach kultury i jej wyznacznikach. Podróż objawi się jako zdobywanie i podbój ale też jako poszukiwanie pożywienia, pracy, jako „rozrywka” i chęć poznania lub pielgrzymowanie.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.