ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku > CO SIĘ OPŁACA, A CO WARTO. ROZMOWY O BARTOSZEWSKIM
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

CO SIĘ OPŁACA, A CO WARTO. ROZMOWY O BARTOSZEWSKIM

debata: 2024.06.29 14:00
poziom turturi
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku mieści się pod adresem plac Bartoszewskiego 1. Z okazji imienin Władysława, przypadających tak 27 jak i 30 czerwca, zapraszamy do rozmów o naszym patronie, jego życiu „niewłaściwie urozmaiconym”. Przypomnijmy, był on więźniem Auschwitz, członkiem Żegoty, żołnierzem Armii Krajowej, powstańcem warszawskim, antykomunistycznym konspiratorem... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Plac Władysława Bartoszewskiego 1
80-862 Gdańsk
Pomorskie
Pokaż trasę ›
pokaż na mapie
Pokaż trasę ›
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na TURTURi.com
transport publiczny
transport publiczny
parking płatny/bezpłatny
parking płatny/bezpłatny
parking płatny
parking płatny
dostępność
dostępność
audioprzewodnik
audioprzewodnik
kawiarnia
kawiarnia
sklep z pamiątkami
sklep z pamiątkami
restauracja
restauracja
platforma e-biletowa
platforma e-biletowa
noclegi
noclegi
Bilety
wstęp bezpłatny

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku mieści się pod adresem plac Bartoszewskiego 1. Z okazji imienin Władysława, przypadających tak 27 jak i 30 czerwca, zapraszamy do rozmów o naszym patronie, jego życiu „niewłaściwie urozmaiconym”. Przypomnijmy, był on więźniem Auschwitz, członkiem Żegoty, żołnierzem Armii Krajowej, powstańcem warszawskim, antykomunistycznym konspiratorem, działaczem PSL, więźniem stalinowskim, historykiem, opozycjonistą i dyplomatą. Jego temperament, niebywała energia i cięty język przysparzały mu przyjaciół i wrogów i nie pozostawiały miejsca na obojętność.

Przy kawie i dobrej książce będziemy zastanawiać się też nad ideą wolontariatu, postawami konformistycznymi i nonkonformistycznymi, funkcjami infrastruktury kultury, rolą przestrzeni publicznej i nowoczesnej architektury. Imieniny zwieńczy koncert zespołu równie niezwykłego jak patron placu: Neoquartet z recitalem String Theory. 

Program wydarzenia w dniu 29 czerwca:

14:00 Start wydarzenia ze strefami wypoczynku, edukacji, biblioteki pod chmurką i plenerową kawiarnią.

15:00 W duchu służby i poświęcenia - o ideach wolontariatu. Praktycy: liderzy i organizatorzy wolontariatu skonfrontują swoje doświadczenia i wspólnie podejmą próbę omówienia różnych oblicz pracy społecznej. Rozmowę poprowadzi red. Jaśmina Nowak.

16:00 Nie tylko budynek, nie tylko plac. Debata o urbanistycznych, społecznych i gospodarczych funkcjach infrastruktury kultury. Porozmawiamy o miastotwórczym wymiarze inwestycji muzealnych, w jaki sposób utrwalają pamięć, ale i o tym jakie wiążą się z nimi koszty i wyzwania. Zastanowimy się też jak zmieniać plac, na którym się spotkamy. Partner: Fundacja Palma.

17:00 Co się opłaca, a co warto. Debata o postawach jednostki w dobie próby, konformizmie i nonkonformizmie. W gronie aktywistów i aktywistek porozmawiamy zarówno o współpracy wywodzących się z różnych środowisk, o różnych postawach i poglądach, jak i występowaniu jednostki wbrew presji własnego środowiska. Partner: Fundacja Widzialne – zmiana jest Kobietą.

18:00 Debata finałowa: o Władysławie Bartoszewskim będą rozmawiać mec. Jacek Taylor, prawnik, opozycjonista w dobie PRL, były szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Marek Zając - asystent Władysława Bartoszewskiego, Przewodniczący Rady Fundacji Auschwitz – Birkenau.  

W wydarzeniu będą wykorzystane nagrania Polskiego Radia.

20:00 Koncert Neoquartet: String Theory. Czwórka znakomitych instrumentalistów specjalizujących się w muzyce współczesnej eksploruje nieodkryty świat brzmień elektrycznego kwartetu smyczkowego z użyciem najnowszych zdobyczy technologicznych. „String Theory” to twórcze poszukiwania muzyków, eksperymenty, improwizacje oraz zabawa najnowszą technologią. Kosmiczne brzmienia elektrycznych instrumentów, ambientowe przestrzenie, kompozycje, które tworzą spójny koncept dramaturgiczny, to wszystko przenosi słuchacza w nierealny świat, w którym nie sposób nie zanurzyć się całkowicie.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.