ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > pałace i zamki > Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie > Tarpanem od wiejskiej chaty do wiaty, czyli historia motoryzacji w pigułce
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Tarpanem od wiejskiej chaty do wiaty, czyli historia motoryzacji w pigułce

zwiedzanie z przewodnikiem: 2024.07.19-2024.08.31
poziom turturi
Przez tysiąclecia wolno toczyły się koła drewnianych wozów rolniczych zaprzężonych w woły. Wiek XIX przyniósł błyskawiczne zmiany. Pojawiły się: silnik parowy, spalinowy oraz opona pneumatyczna. Transport kołowy i motoryzacja rolnictwa w ciągu ostatnich dwustu lat bardzo przyspieszyły. Zgromadzone w muzeum eksponaty świetnie ten proces pokazują. Czego dotyczą zajęcia? Grupa... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie
ul. Dworcowa 5
62-052 Szreniawa
Wielkopolskie
powiat poznański
Pokaż trasę ›
pokaż na mapie
Pokaż trasę ›
Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie na TURTURi.com
transport publiczny
transport publiczny
parking bezpłatny
parking bezpłatny
dostępność
dostępność
Bilety

Przez tysiąclecia wolno toczyły się koła drewnianych wozów rolniczych zaprzężonych w woły. Wiek XIX przyniósł błyskawiczne zmiany. Pojawiły się: silnik parowy, spalinowy oraz opona pneumatyczna. Transport kołowy i motoryzacja rolnictwa w ciągu ostatnich dwustu lat bardzo przyspieszyły. Zgromadzone w muzeum eksponaty świetnie ten proces pokazują.

Czego dotyczą zajęcia?

Grupa będzie miała możliwość prześledzenia dynamicznego rozwoju techniki w transporcie wiejskim, zapoznania się w sposób zrozumiały z podstawami mechaniki oraz działaniem silników parowych i spalinowych. Zwiedzający poznają podstawy konstrukcyjne pojazdów. To zadziwiające, jak wiele elementów i mechanizmów chłopskiego wozu drabiniastego jest obecnych we współczesnych pojazdach.

Co czeka na Waszą grupę?

  • Podczas wycieczki przez pawilony z ekspozycją wozów i powozów prześledzimy ich budowę i przeznaczenie. Porównamy stary beczkowóz ze współczesną cysterną, wóz strażacki z nowoczesnym wozem pożarniczym.
  • Na przykładzie wozu drabiniastego porozmawiamy o dawnych systemach bezpieczeństwa: hamulcach, oświetleniu, sygnalizatorach dźwiękowych oraz komforcie pracy woźnicy w odniesieniu do dzisiejszych standardów.
  • W pawilonie powozów porozmawiamy o urokach podróżowania i trendach elegancji pojazdów w XIX wieku. Z jakimi wyzwaniami mierzył się Adam Mickiewicz, jadąc dwa tygodnie do Paryża dyliżansem? Co to były stacje pocztowe? Nasze muzealne obserwacje odniesiemy do współczesnych trendów motoryzacyjnych.
  • Wśród muzealnych eksponatów odnajdziemy lokomobilę – lokomotywę, która może jeździć po polu oraz odwiedzimy pawilon kultowego rolniczego Tarpana. Jakie pojazdy zastąpiły lokomobilę? Czy w Tarpanie odnajdziemy elementy chłopskiego wozu drabiniastego?

Na zakończenie zajęć uczestnicy zostaną zaproszeni do wykonania magnesów
z wizerunkiem naszych zwierzaków lub wybranych modeli aut. Istnieje także możliwość przejażdżki wagonetką czyli wieloosobową bryczką.

Jak się zapisać?

Obowiązują zapisy z tygodniowym wyprzedzeniem  od poniedziałku do piątku od godziny 9.00 do 17.00 pod nr. tel. 61 810 76 29 wew. 18 lub 21

Informacje dodatkowe:

Letnie warsztaty przeprowadzane są od wtorku do piątku w godzinach 9.00- 14.00.

Zajęcia dedykowane są grupom zorganizowanym: od 10 do 20 osób.

Czas trwania zajęć: 1,5h – 2h.

Opłata za lekcję wynosi 90 zł od grupy + cena biletu ulgowego – 14 zł od osoby, dzieci do 7 roku życia bezpłatnie.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.