Bilety | |
---|---|
normalny | 10.00 PLN |
Japońska fala – Dzień 1 weekendu ze sztuką japońską w Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu.
Sztuka Azji Wschodniej jest obecna w kolekcjach naszego muzeum od początku jego istnienia. Niemal tak samo długo jest też eksponowana. Nic więc dziwnego, że pozostaje istotnym problemem badawczym pod względem konserwatorskim, historycznym i artystycznym. Właśnie tym zagadnieniom zostanie poświęcony weekend ze sztuką Kraju Kwitnącej Wiśni w Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu.
Program wydarzeń:
Cztery krótkie wykłady poruszające wybrane aspekty sztuki japońskiej. Przyjrzymy się dawnym meblom, które przed wiekami podbiły serca Europejczyków. Zajrzymy w przeszłość, do źródeł kolekcji sztuki japońskiej w poznańskim Muzeum. Rozwiejemy wątpliwości czym jest enigmatyczna Satsuma, a także pomyślimy o przyszłości w kontekście konserwacji papierowego parawanu.
Stacja 1, godz. 12:30
Parawan japoński w pracowni konserwatorskiej – studium przypadku
Parawan to wyjątkowy przedmiot – może dzielić pomieszczenie i jednocześnie być jego największą ozdobą. Pod widocznym dla oka obrazem na papierze skrywa się wielowarstwowa konstrukcja rozpięta na drewnianym stelażu. Jak przebiega konserwacja obiektu, w którego istotę wpisana jest ciągła przemiana?
Prowadzenie: Joanna Kokoć
Stacja 2, godz. 13:00
Wszystkie oblicza Satsumy – o ceramice z wyspy Kiusiu
Satsuma to japoński półwysep, prowincja i mandarynka... czy jest tu jeszcze miejsce dla ceramiki? Opowieść o rozmaitych rodzajach porcelany, fajansu i kamionki ukrywających się pod wspólnym hasłem „Satsuma”.
Prowadzenie: Karolina Aszurkiewicz
Stacja 3, godz. 13:30
Japońskie meble eksportowe okresu Meiji
Okres Meiji – Japonia ponownie otwiera się na kontakty z Zachodem. Europejczycy zachwycają się drzeworytami, ceramiką, uzbrojeniem, przedmiotami z laki i brązu... oraz meblami! Opowieść o sprzętach, które stały się pożądanym wyposażeniem modnych saloników i gabinetów.
Prowadzenie: Katarzyna Dróżdż
Stacja 4, godz. 14:00
Początki kolekcji Sztuki Azji w Muzeum Narodowym w Poznaniu
Jaką drogę musiały przebyć obiekty z Japonii, aby znaleźć się w zbiorach poznańskiego Muzeum? Kiedy pierwszy azjatycki przedmiot trafił do instytucji? Historia kolekcjonowania sztuki japońskiej pisana przez pasjonatów, entuzjastów i muzealników.
Bilety na weekend ze sztuką japońską:
10 zł – bilet jednodniowy lub 15 zł – bilet dwudniowy