ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > ciekawe obiekty > Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera > “Jak biały człowiek. Opowieść o Polakach i Innych” – spotkanie wokół książki Oliwii Bosomtwe
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

“Jak biały człowiek. Opowieść o Polakach i Innych” – spotkanie wokół książki Oliwii Bosomtwe

spotkanie z autorem: 2024.11.21 18:00-19:30
poziom turturi
Przyjdź na spotkanie i porozmawiaj z autorką książki “Jak biały człowiek. Opowieść o Polakach i innych”! 21 listopada 2024 o 18: 00 w Nowym Miejscu porozmawiamy z Oliwią Bosomtwe o jej książce “Jak biały człowiek. Opowieść o Polakach i innych” – reportażu, eseju historycznym o Polsce, niebiałych osobach i lękach, uprzedzeniach, obawach, na podstawie których budujemy... przeczytaj wszystko »
Adres
Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera
ul. Mennica 10
85-112 Bydgoszcz
Kujawsko-Pomorskie
Pokaż trasę ›
pokaż na mapie
Pokaż trasę ›
Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera na TURTURi.com
transport publiczny
transport publiczny
dostępność
dostępność
kawiarnia
kawiarnia
restauracja
restauracja
Bilety
wstęp bezpłatny

Przyjdź na spotkanie i porozmawiaj z autorką książki “Jak biały człowiek. Opowieść o Polakach i innych”!

21 listopada 2024 o 18:00 w Nowym Miejscu porozmawiamy z Oliwią Bosomtwe o jej książce “Jak biały człowiek. Opowieść o Polakach i innych” – reportażu, eseju historycznym o Polsce, niebiałych osobach i lękach, uprzedzeniach, obawach, na podstawie których budujemy konstrukt polskości.

Pytałam się siebie, czy umiem opowiedzieć o tych, którym zwykle nie udzielano głosu. Po kilku miesiącach odkryłam, że mam jeden niedokończony rozdział o dziewczynie, która nawet nie była czarna. Stała się czarna w naszych polskich oczach, którym jest właściwie wszystko jedno – pisze Oliwia Bosomtwe we wstępie do książki. – Bo czarnych osób w Polsce właściwie nie ma. Istnieją, ale znikają za winklem, gdy wychodzą z tramwaju, chowają się za drzwiami swoich mieszkań, których wnętrza są takie same jak wnętrza mieszkań ich białych sąsiadów. Zawieruszają się w pytaniach ze spisu ludności, kiedy tak jak ja zaznaczają polską narodowość i miejsce urodzenia gdzieś pomiędzy Odrą a Bugiem. Ich czarność kłuje w oczy przechodniów na ulicach polskich miasteczek, a potem znika na marginesach ich tożsamości i rozpływa się w codzienności rosnących cen i aspiracji. Staje się prawie przezroczysta, tak że z trudem można ją dostrzec na koniuszkach czarnych palców. Chociaż ktoś ciągle walczy w mediach o nasz głos, ja czuję, że ten głos nie istnieje. Nie jest nasz, bo nie ma żadnego „my”. Cienki i słaby rozpada się na wiele opowieści, nieważnych dla żadnej ze stron sporu Polaków z Polakami.

O gościni:

Oliwia Bosomtwe (ur. 1991) – pisze, rozmawia i opowiada. Przez trzy lara była redaktorką naczelną noizz.pl. Publikowała między innymi w “Znaku”, “Vogue” i “Res Publice Nowej”. Urodziła się w Warszawie, dorastała w Nowym Sączu, wybrała Warszawę.

Informacje organizacyjne:
Kiedy? 
21.11.2024 r., godz. 18.00-19.30
Gdzie? 
kawiarnia Nowe Miejsce, I piętro
Dla kogo? 
dla wszystkich
Cena: 
bezpłatnie
Zapisy: 
wstęp wolny

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.