ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > NOMUS - Nowe Muzeum Sztuki - Muzeum Narodowe w Gdańsku > Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Todd Forsgren. Postindustrialny Eden”
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Todd Forsgren. Postindustrialny Eden”

oprowadzanie kuratorskie: 2024.11.17 13:00-14:00
poziom turturi
Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Todd Forsgren. Postindustrialny Eden” z Mariolą Balińską. „Postindustrialny Eden” to wystawa fotografii amerykańskiego artysty Todda Forsgrena, który od dwudziestu lat dokumentuje małe enklawy ogrodnicze – m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kubie, Mongolii, Japonii, Wielkiej Brytanii, Czechach, Holandii i Polsce. Ekspozycja... przeczytaj wszystko »
Adres
NOMUS - Nowe Muzeum Sztuki - Muzeum Narodowe w Gdańsku
ul. Stefana Jaracza 14
80-863 Gdańsk
Pomorskie
Pokaż trasę ›
pokaż na mapie
Pokaż trasę ›
NOMUS - Nowe Muzeum Sztuki na TURTURi.com
Bilety
normalny 15.00 PLN
ulgowy 8.00 PLN
rodzinny 20.00 PLN do 2 osób dorosłych i dzieci do lat 18
grupowy 8.00 PLN minimum 10 osób

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Todd Forsgren. Postindustrialny Eden” z Mariolą Balińską.

„Postindustrialny Eden” to wystawa fotografii amerykańskiego artysty Todda Forsgrena, który od dwudziestu lat dokumentuje małe enklawy ogrodnicze – m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kubie, Mongolii, Japonii, Wielkiej Brytanii, Czechach, Holandii i Polsce.

Ekspozycja ukazuje, w jaki sposób w oddalonych od siebie terytoriach praktykowane jest w niewielkiej skali ogrodnictwo uwarunkowane wpływem stref klimatycznych i specyfiką krajobrazu danego regionu geograficznego. Początek XXI wieku to wzrost zainteresowania kulturami ogrodniczymi, który nastąpił równocześnie z zaostrzającymi się na świecie kryzysami politycznymi, ekonomicznymi oraz klimatycznymi. Zwiększona świadomość skutków pogłębiających się kryzysów spowodowała, że społeczeństwa musiały zrewidować dotychczasowe podejście do kapitalizmu, globalnych rynków finansowych oraz instytucji publicznych.

Rosnące rozczarowania społeczne, pandemia, wojny oraz masowe ruchy migracyjne wywołane konfliktami zbrojnymi w różnych częściach świata obudziły zainteresowanie naturą i zachęciły do postrzegania jej jako azylu w obliczu niepokojów społecznych i braku stałego punktu odniesienia. Wielu z nas zmieniło konsumpcyjne nawyki. Przy rosnących cenach żywności i niedoborach produktów, mieszkańcy krajów rozwiniętych (i nie tylko) zwrócili się ku samowystarczalności, żywności ekologicznej i lokalności. Małe kultury ogrodnicze zdobywały coraz więcej zwolenników, którzy zaczęli postrzegać je jako miejsca wolne od „wielkiej polityki” i szeroko rozumianej globalizacji.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:
– termin: 17.11.2024 (niedziela), w godz. 13.00-14.00
– miejsce: Dział NOMUS – Nowe Muzeum Sztuki, ul. Stefana Jaracza 14, Gdańsk
– koszt: w cenie biletu wstępu na wystawę
– nie obowiązują zapisy
– prowadzenie: Mariola Balińska

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.