Bilety | |
---|---|
wstęp bezpłatny |
Miesięcznik Znak i Muzeum Narodowe w Gdańsku zapraszają na spotkanie autorskie z Piotrem Oczko z okazji premiery jego najnowszej książki „Suknia i sztalugi. Historie dawnych malarek”, które poprowadzi Anna Kriegseisen.
Piotr Oczko, autor bestsellerowej „Pocztówki z Mokum. 21 opowieści o Holandii” tym razem wchodzi w rolę historyka sztuki, który wydobywa z cienia herstorie dawnych artystek. Pisze o przeszkodach, które musiały pokonać w drodze na malarski szczyt. O przytłoczeniu obowiązkami domowymi i przemocy seksualnej. Przygląda się uważnie ich autoportretom – w spojrzeniach mistrzyń szuka ich niepokojów, ambicji i zasłużonej dumy ze swojej twórczości. Uczy, jak czytać dawne malarstwo i pokazuje, że oświetla ono również nasze życie.
Piotr Oczko – anglista i polonista, przekwalifikowany na niderlandystę i historyka sztuki, profesor, wykładowca. W 2024 roku za zasługi dla kultury i społeczeństwa holenderskiego otrzymał tytuł i Order Rycerza Oranje-Nassau. Wydał 25 książek, w tym „Pocztówkę z Mokum. 21 opowieści o Holandii” i „Miotłę i krzyż. Kulturę sprzątania w dawnej Holandii, albo historię pewnej obsesji”. Kolekcjoner starych rupieci, tęczowy feminista i wegetarianin, z sercem radykalnie po lewej stronie.
Anna Kriegseisen – zajmuje się historią i konserwacją architektury. Studiowała w Toruniu i Warszawie. Doktorat obroniła na Politechnice Gdańskiej. Od 25 lat zajmuje się konserwacją i badaniami obiektów architektury Gdańska. Przez 10 lat kierowała pracownią konserwatorską Muzeum Narodowego w Gdańsku, wykładała na Politechnice Gdańskiej obecnie – na Uniwersytecie Gdańskim. Współpracuje z muzeami i innymi instytucjami kultury oraz uczelniami. Autorka ponad 30 artykułów poświęconych historycznym barwom w architekturze, publikowanych w Polsce, Niemczech, Stanach Zjednoczonych oraz książki poświęconej kolorystyce fasad w nowożytnym Gdańsku.
kiedy: 23.11.2024 r. (sobota), godz. 17.30
gdzie: Oddział Sztuki Dawnej, ul. Toruńska 1, Gdańsk
wstęp: wolny