ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > Galeria ARSENAŁ > Wykład wokół wystawy Rzeźba jest wydarzeniem intelektualnym
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Wykład wokół wystawy Rzeźba jest wydarzeniem intelektualnym

wykład: 2025.02.22 12:00
poziom turturi
Zapraszamy na spotkanie z Oną Winogrodzką, spadkobierczynią twórczości Wandy Czełkowskiej i jej wykład wokół wystawy Rzeźba jest wydarzeniem intelektualnym. Tytuł wystawy, zaczerpnięty z notatki artystki, można uznać za prowokację. Jakim cudem coś tak materialnego jak rzeźba ma być czymś tak efemerycznym jak wydarzenie, do tego intelektualne? Twórczość Wandy Czełkowskiej... przeczytaj wszystko »
Adres
Galeria ARSENAŁ
ul. Adama Mickiewicza 2
15-222 Białystok
Podlaskie
Pokaż trasę ›
pokaż na mapie
Pokaż trasę ›
Galeria ARSENAŁ na TURTURi.com
transport publiczny
transport publiczny
Bilety
wstęp bezpłatny

Zapraszamy na spotkanie z Oną Winogrodzką, spadkobierczynią twórczości Wandy Czełkowskiej i jej wykład wokół wystawy Rzeźba jest wydarzeniem intelektualnym.

Tytuł wystawy, zaczerpnięty z notatki artystki, można uznać za prowokację. Jakim cudem coś tak materialnego jak rzeźba ma być czymś tak efemerycznym jak wydarzenie, do tego intelektualne? Twórczość Wandy Czełkowskiej to próba przemodelowania tradycyjnych własności medium rzeźbiarskiego aż do tak radykalnego stanu jak znikanie samego obiektu (czy możliwe jest uchwycenie w rzeźbie znikania?). Artystka poza materialnym aspektem rzeźby badała też jej możliwości performatywne, czyli to, jak działa czy też – co zawarte w tytule – jak się wydarza. Czełkowska prowokowała fundamentalne pytania i przez swoją bezwzględną i radykalną praktykę twórczą zbliżała się do nieoczywistych odpowiedzi.

Wanda Czełkowska
Rzeźba jest wydarzeniem intelektualnym
31.01-30.03.2025
Galeria Arsenał w Białymstoku
ul. Mickiewicza 2 15-222 Białystok
Kurator: Michał Łukaszuk

Ona Winogrodzka: urodziłam się 1 stycznia 1964 roku w Jaworze. Dzieciństwo spędziłam w Szklarskiej Porębie, a szkoły kończyłam w Piechowicach i Jeleniej Górze. Dyplom Architekta mam z Politechniki Wrocławskiej z 1994 r. Jako architekt pracowałam początkowo za granicą: w Berlinie, Erfurcie, potem na Dolnym Śląsku i w Moskwie, a od 2002 r. w Warszawie. Od trzech lat łączę pracę zawodową z opieką nad spuścizną Wandy Czełkowskiej. Jestem testamentowym spadkobiercą (w ostatnich latach życia Artystki byłam też jej managerem). Nasza przyjaźń z Wandą przeszła różne fazy; to ona podsunęła mi pomysł z architekturą (była moim pierwszym nauczycielem rysunku), potem ważnym odbiorcą moich projektów i niekwestionowanym autorytetem oraz potęgą intelektualną, z którą mogłam omawiać każdą kwestię zarówno zawodową, jak i osobistą, czy też rodzinną.

Jako architekt i będąc tak blisko sztuki projektowałam niekiedy aranżacje wystaw. Po śmierci Wandy Czełkowskiej w 2021 r. zgodnie z jej wolą zaczęłam udostępniać jej pracownie publiczności. Ostatnia z nich, przy ul. Magazynowej 14a, ma status Warszawskiej Historycznej Pracowni Artystycznej i jest otwierana dla publiczności przy okazji rozmaitych wydarzeń (Noc Muzeów, Fringe, warsztaty, koncerty). W różnym stopniu jestem zaangażowana w organizację wystaw i prezentację prac Wandy za granicą (Szwajcaria, Hongkong, Włochy, Norwegia) oraz w Polsce (Warszawa, Nowa Ruda, Białystok).

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.