Bilety | |
---|---|
wstęp bezpłatny |
Zapraszamy w poniedziałek, 24 lutego 2025 r., o godz. 17.00, do Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy na debatę pt. „Co dalej, Ukraino, co dalej, świecie?", poświęconą sytuacji w Ukrainie trzy lata po inwazji rosyjskiej. Spotkanie odbędzie się w sali konferencyjnej / przestrzeni dialogu. Wstęp wolny.
Przez trzy lata, od ataku Rosji na Ukrainę, który miał miejsce 22 lutego 2022 r., zmieniały się reakcje świata na konflikt: pierwotnie nie było znaczących różnic w poglądach na udzielanie pomocy humanitarnej i przyjmowanie ukraińskich uchodźców. Poszczególne państwa podzieliły opinie dotyczące zakresu pomocy militarnej stronie ukraińskiej, czy podejmowania dialogu z reżimem Władimira Putina. Od kilku miesięcy sytuacja zmienia się radykalnie w związku z kryzysem gospodarczym w Europie, m.in. w Niemczech, a przede wszystkim – wyborem Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki. Wypowiedzi nowego amerykańskiego prezydenta o polityce zagranicznej, w tym o działaniach na rzecz szybkiego zakończenia konfliktu w Europie nawet kosztem zajętych przez rosyjską armię ziem ukraińskich, a także sygnały o ograniczeniu pomocy wojskowej, budzą niepokój wielu ekspertów.
Jak zmienił się świat od 22 lutego 2022 r., jak zmieniła się Polska, jej mieszkańcy i ich nastawienie wobec wojny toczonej za wschodnią granicą, czego się obawiamy i na co liczymy? O tym m.in. będą rozmawiać goście, którzy przyjęli zaproszenie do udziału w debacie: Henryk Kołodziej, Konsul Honorowy Ukrainy w Szczecinie, Dorota Kowalewska, pełnomocnik Rektora Uniwersytetu Szczecińskie ds. Ukrainy, gen. Marek Ojrzanowski, Jan Syrnyk, członek Zarządu ZUP o/Szczecin, Michał Romańczuk, politolog US.
UCZESTNICY DEBATY:
Henryk Kołodziej – od osiemnastu lat Konsul Honorowy Ukrainy w Szczecinie. Przez siedemnaście lat członek Zarządu Głównego Związku Ukraińców w Polsce, także na stanowisku Wiceprzewodniczącego. Działacz na rzecz polsko-ukraińskiego porozumienia, rozwoju współpracy międzynarodowej oraz promocji kultury ukraińskiej na Pomorzu Zachodnim. Współtwórca szczecińskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce, honorowy członek Konwentu Samorządowej Współpracy Polska – Ukraina. Odznaczony m.in. Złotą Odznaką Honorową Gryfa Pomorskiego, medalem „za zasługi" przez Prezydenta Ukrainy, honorową odznaką „Wyróżnienie MSZ Ukrainy za aktywną pomoc Ukraińcom w związku z brutalnym atakiem zbrojnym Rosji na Ukrainę w 2022 roku".
dr Dorota Kowalewska - pracowniczka naukowa w Instytucie Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Szczecińskiego. W swoich badaniach interesuje się m.in. problematyką mniejszości narodowych i etnicznych, polityką migracyjną i integracyjną, polityką zagraniczną III RP i społeczeństwem obywatelskim. Autorka monografii pt. „Organizacje mniejszości narodowych i etnicznych w województwie zachodniopomorskim", współautorka wielu artykułów naukowych. Od 12 lat współpracuje ze szczecińskim oddziałem Związku Ukraińców w Polsce, po wybuchu wojny współzałożycielka Komitetu Pomocy Ukrainie, pełnomocniczki Rektora US ds. Ukrainy.
Marek Ojrzanowski - generał brygady (w stanie spoczynku) służbę wojskową pełnił w latach 1969–2011, zajmując wiele stanowisk dowódczych i sztabowych. M.in. był dowódcą brygady, dyrektorem departamentu w MON, pracował w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli i w Strategicznym Dowództwie Transformacji NATO w Norfolk w st. Wirginia USA. Po zakończeniu służby w latach 2012–2015 pracował jako wykładowca z zakresu bezpieczeństwa w Wyższej Szkole Integracji Europejskiej w Szczecinie. Jest autorem wielu artykułów i publikacji o tematyce bezpieczeństwa i obronności.
Jan Syrnyk - działacz mniejszości ukraińskiej w Polsce, członek Zarządu szczecińskiego Oddziału Związku Ukraińców w Polsce, członek Rady Głównej ZUwP, współautor audycji „Posydeńki" w PR Szczecin, współtwórca Rady Mniejszości Narodowych i Etnicznych w Szczecinie, współorganizator „Spotkań kultur" i „Dni Kultury Ukraińskiej" w Szczecinie. Odznaczony medalem Caritas „In Caritate service". Od ośmiu lat prowadzi z Caritas Diecezji Wrocławsko-Gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego i ks. Robertem Rosą, proboszczem szczecińskiej parafii greckokatolickiej, akcję „Razem pomóżmy Ukrainie", za co obaj zostali uhonorowani nagrodą Prezydenta Ukrainy.
dr Michał Romańczuk – pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Nauk o Polityce
i Bezpieczeństwie na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Szczecińskiego. Autor i współautor, artykułów i monografii naukowych m.in. „Implikacje doktryny militarnej Federacji Rosyjskiej na obszarze postradzieckim". Uczestnik licznych konferencji naukowych. Jego zainteresowania naukowe koncertują się przede wszystkim na polityce zagranicznej Federacji Rosyjskiej, wyodrębnieniu się obszaru postradzieckiego jako subregionu w stosunkach międzynarodowych, konfliktach na obszarze postradzieckim, systemie bezpieczeństwa regionalnego na obszarze postradzieckim. Członek Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych (PTSM) oraz Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych (PTNP).