ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

BOWNIK. BACK

pokaz: 2025.02.28-2025.03.02
poziom turturi
Bownik od kilku lat konsekwentnie pracuje nad cyklem fotografii pod tytułem Rewers. Punktem wyjścia do tego projektu jest motyw ujawniania wewnętrznej strony ubiorów należących zarówno do postaci historycznych, jak i do anonimowych członków społeczeństwa. Poprzez fotografie artysta dotyka przede wszystkim problemu pamięci kulturowej i budowania tożsamości, a także sposobu... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA
ul. Marii Konopnickiej 26
30-302 Kraków
Małopolskie
Pokaż trasę ›
pokaż na mapie
Pokaż trasę ›
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA na TURTURi.com
kawiarnia
kawiarnia
Bilety
normalny30.00 PLN
ulgowy20.00 PLN
rodzinny50.00 PLNOpiekun + 3 dzieci do lat 18 lub 2 opiekunów + 2 dzieci do lat 18
grupowy 120.00 PLNdo 30 osób
dzieci bezpłatnie do lat 7

Bownik od kilku lat konsekwentnie pracuje nad cyklem fotografii pod tytułem Rewers. Punktem wyjścia do tego projektu jest motyw ujawniania wewnętrznej strony ubiorów należących zarówno do postaci historycznych, jak i do anonimowych członków społeczeństwa. Poprzez fotografie artysta dotyka przede wszystkim problemu pamięci kulturowej i budowania tożsamości, a także sposobu funkcjonowania świadectw pamięci i roli instytucji w ich utrwalaniu. Artysta, analizując świat zewnętrzny, przepuszcza jego fragmenty przez fotograficzną kliszę. Wyodrębnia z otoczenia poszczególne elementy rzeczywistości, nieustannie przekształca i podważa utarte schematy wizualne, bada semantykę obrazu i granice procesu postrzegania.

Niespełna dwa lata temu w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha odbyła się indywidualna wystawa artysty zatytułowana Bownik. Podszerstek. Zaprezentowano na niej prace pochodzące z kilku fotograficznych serii artysty, między innymi ze wspomnianego cyklu Rewers. Obecna ekspozycja ma charakter kilkudniowego pokazu fotografii i jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie To wszystko da się zrealizować. Krystyna Zachwatowicz-Wajda i Andrzej Wajda. Bownik, posługując się analogowym aparatem wielkoformatowym o wymiarach negatywu 8 × 10 cali, stosuje jedną z najstarszych technik fotograficznych, sięgających XIX wieku. Jego prace, zazwyczaj pokazywane w postaci wielkoformatowych odbitek, tym razem prezentowane są w zupełnie inny sposób – na pionowych ekranach – tworząc rodzaj artystycznej instalacji.

Pomysł wykonania projektu opartego na zgromadzonych przez Krystynę Zachwatowicz-Wajdę pamiątkach narodził się w 2023 roku w rozmowie artysty z Fundatorką Muzeum Krystyną Zachwatowicz-Wajdą podczas wystawy Podszerstek. Później, w ramach wizyty studyjnej w Krakowie, Bownik wybrał cztery kostiumy ze zbiorów Krystyny Zachwatowicz-Wajdy, które ukazał – we właściwy dla swojej praktyki sposób – od podszewki. Sposób pozyskania strojów zgromadzonych w mieszkaniu Fundatorki sam w sobie niósł pewien rodzaj intymności, a gest odwrócenia ubrań na drugą stronę stał się przyczyną poprowadzenia głębszej i jeszcze bardziej osobistej narracji.

Tytuł wystawy odnosi się do strategii odczytywania na nowo splotów historii, do spoglądania za siebie i refleksji nad przeszłością. Słowo „back” dotyczy także zmiany położenia i odwrócenia znaczeń poprzez rewersję samej materii. Proces nieustannego podważania i odkrywania sensu wiąże się tutaj z balansem pomiędzy tym, co przywykliśmy nazywać właściwą stroną, a tym, co w naszym wyobrażeniu rysuje się jako wymagające zakrycia lub niewarte uwagi.

Wśród prezentowanych fotografii znajduje się przedstawienie złotej sukienki Kazi, bohaterki filmu Panny z Wilka, w której postać wcieliła się Krystyna Zachwatowicz-Wajda. Na fotografii Rewers (Tren) ukazana jest czarna, długa suknia, w której Zachwatowicz-Wajda wystąpiła w 1981 roku w Cannes, kiedy Andrzej Wajda odbierał Złotą Palmę za film Człowiek z żelaza. Zarówno ta sukienka, jak i dwa pozostałe kostiumy (HalkaMarynarka) pochodzą z czasów występów w Piwnicy pod Baranami, choć prawdopodobnie tylko halka należała do Krystyny Zachwatowicz-Wajdy, a w cekinowej marynarce występował któryś z jej kolegów z kabaretu.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.
Reklama
Wszystkie akcesoria dla turysty w sklepie Notos Polska