Ekspozycja prezentowana w trzech salach.
Prezentację rozpoczynamy od pokazania tradycji ceramiki górnośląskiej. Najstarsze naczynia powstawały na Górnym Śląsku już w epoce neolitu, dlatego zgromadzono tu obiekty pochodzące z badań archeologicznych na terenie Śląska Opolskiego, powstające od neolitu do średniowiecza. Fajansarnie w Prószkowie pod Opolem i w Tułowicach to dwa najważniejsze ośrodki dziewiętnastowieczne. Tułowice stały się następnie siedzibą fabryki porcelany, której działalności najpełniej pokazano w kolejnej sali. Jako ciekawy przykład oryginalnej tradycji ceramicznej zaprezentowano tzw. opolską malowaną porcelanę – przedmioty zdobione przez twórczynie ludowe barwnymi wzorami inspirowanymi zdobnictwem kroszonek.
Sala II – Tułowice Reinholda Schlegelmilcha – kolekcja Antoniego Bilońskiego
Wystawa jest prezentacją podarowanej Muzeum Śląska Opolskiego w 2004 r. kolekcji Antoniego Bilońskiego. Pokazywana jest tu porcelana produkowana w wytwórniach Reinholda Schlegelmilcha w Suhl (Turyngia) i Tułowicach. Zasadniczy zrąb kolekcji stanowi porcelana stołowa, oprócz niej w zbiorze znajdują się figurki i przykłady wyrobów unikatowych, jak choćby wspaniała, ręcznie dekorowana waza z okresu międzywojennego. Wśród porcelany stołowej wyróżniają się naczynia neostylowe, często z bogatą dekoracją oraz formy projektowe w duchu „art deco”.
Sala III – Projektanci – na Śląsku Opolskim/ ze Śląska Opolskiego
Ekspozycja ta ma zwrócić uwagę zwiedzających na często bezimiennych dotąd projektantów przemysłowych związanych z naszym regionem. Część dotycząca Zakładów Porcelitu Stołowego „Tułowice” (następcy fabryki Schlegelmilcha) oraz związanych z nimi Lucyny i Kazimierza Kowalskich zestawiona została z obiektów pochodzących z dawnej wzorcowni zakładu, będących obecnie własnością Tułowickiego Ośrodka Kultury w Tułowicach. W części prezentującej dorobek urodzonych na Śląsku Opolskim Eryki i Jana Drostów znalazła się kolekcja zakupiona we wrześniu 2020 r. do zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego, która obejmuje pojedyncze obiekty lub zestawy projektowane przez Jana Sylwestra Drosta i Erykę Trzewik-Drost. Są to: projekty naczyń i rzeźby kameralnej przygotowane dla Zakładów Porcelany w Bogucicach, projekty naczyń i rzeźby kameralnej przygotowane dla Huty Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” w Dąbrowie Górniczej, projekty szkieł dekoracyjnych dla Huty Szkła „Staszic” oraz dzieła unikatowe.
Zakup kolekcji do zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego możliwy dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych:
- dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, program Narodowa kolekcja sztuki współczesnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
- zadanie finansowane z budżetu Województwa Opolskiego