ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Ceramika górnośląska

Ekspozycja prezentowana w trzech salach. Sala I – Historia ceramiki na Górnym Śląsku od młodszej epoki kamienia do opolskiej malowanej porcelany. Prezentację rozpoczynamy od pokazania tradycji ceramiki górnośląskiej. Najstarsze naczynia powstawały na Górnym Śląsku już w epoce neolitu, dlatego zgromadzono tu obiekty pochodzące z badań archeologicznych na terenie Śląska... przeczytaj wszystko »
Adres
Główny gmach - Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu
ul. Mały Rynek 7, 7a
45-023 Opole
Opolskie
transport publiczny
transport publiczny
platforma e-biletowa
platforma e-biletowa
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
09:30 - 17:00
środa
09:30 - 17:00
czwartek czwartek 09:30 - 18:00
piątek
09:30 - 17:00
sobota
09:00 - 18:00
niedziela
12:00 - 17:00
free
wstęp wolny
Święta Godziny otwarcia
2024.12.25 (środa) x
2024.12.26 (czwartek) x
Bilety
normalny 15.00 PLN
ulgowy 10.00 PLN
Powyższy cennik dotyczy całego obiektu.
Platforma e-biletowa »
Ekspozycja prezentowana w trzech salach.

Sala I – Historia ceramiki na Górnym Śląsku od młodszej epoki kamienia do opolskiej malowanej porcelany.

Prezentację rozpoczynamy od pokazania tradycji ceramiki górnośląskiej. Najstarsze naczynia powstawały na Górnym Śląsku już w epoce neolitu, dlatego zgromadzono tu obiekty pochodzące z badań archeologicznych na terenie Śląska Opolskiego, powstające  od neolitu do średniowiecza.  Fajansarnie w Prószkowie pod Opolem i w Tułowicach to dwa najważniejsze ośrodki dziewiętnastowieczne. Tułowice stały się następnie siedzibą fabryki porcelany, której działalności najpełniej pokazano w kolejnej sali. Jako ciekawy przykład oryginalnej tradycji ceramicznej zaprezentowano tzw. opolską malowaną porcelanę – przedmioty zdobione przez twórczynie ludowe barwnymi wzorami inspirowanymi zdobnictwem kroszonek.

Sala II – Tułowice Reinholda Schlegelmilcha – kolekcja Antoniego Bilońskiego

Wystawa jest prezentacją podarowanej Muzeum Śląska Opolskiego w 2004 r. kolekcji Antoniego Bilońskiego. Pokazywana jest tu porcelana produkowana w wytwórniach Reinholda Schlegelmilcha w Suhl (Turyngia) i Tułowicach. Zasadniczy zrąb kolekcji stanowi porcelana stołowa, oprócz niej w zbiorze znajdują się figurki i przykłady wyrobów unikatowych, jak choćby wspaniała, ręcznie dekorowana waza z okresu międzywojennego. Wśród porcelany stołowej wyróżniają się naczynia neostylowe, często z bogatą dekoracją oraz formy projektowe w duchu „art deco”.

Sala III – Projektanci – na Śląsku Opolskim/ ze Śląska Opolskiego

Ekspozycja ta ma zwrócić uwagę zwiedzających na często bezimiennych dotąd projektantów przemysłowych związanych z naszym regionem. Część dotycząca Zakładów Porcelitu Stołowego „Tułowice” (następcy fabryki Schlegelmilcha) oraz związanych z nimi Lucyny i Kazimierza Kowalskich zestawiona została z obiektów pochodzących z dawnej wzorcowni zakładu, będących obecnie własnością Tułowickiego Ośrodka Kultury w Tułowicach. W części prezentującej dorobek urodzonych na Śląsku Opolskim Eryki i Jana Drostów znalazła się kolekcja zakupiona we wrześniu 2020 r. do zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego, która  obejmuje pojedyncze obiekty lub zestawy projektowane przez Jana Sylwestra Drosta i Erykę Trzewik-Drost. Są to: projekty naczyń i rzeźby kameralnej przygotowane dla Zakładów Porcelany w Bogucicach, projekty naczyń i rzeźby kameralnej przygotowane dla Huty Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” w Dąbrowie Górniczej, projekty szkieł dekoracyjnych dla Huty Szkła „Staszic” oraz dzieła unikatowe.

Zakup kolekcji do zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego możliwy dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych:
  • dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, program Narodowa kolekcja sztuki współczesnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  • zadanie  finansowane z budżetu Województwa Opolskiego
Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.