Na stałej wystawie prezentowanych jest 150 obrazów wybranych z kolekcji i eksponowanych chronologicznie.
Kolekcja malarstwa polskiego była tworzona w Opolu od podstaw, począwszy od lat 50. XX wieku. U źródeł jej powstania leżała potrzeba uzupełnienia zbiorów muzeum w prace podkreślające polskość Ziem Odzyskanych. Dokonując kolejnych zakupów, z czasem utworzono galerię prezentującą prace m.in. Józefa Chełmońskiego, Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego i wielu innych wybitnych polskich malarzy. Równolegle dokonywano zakupów i otrzymywano w darach prace twórców opolskich. W latach 60. i 80. z Ministerstwa Kultury i Sztuki trafiły do Muzeum Śląska Opolskiego dwa duże przekazy powojennego polskiego malarstwa, w tym znaczna ilość prac powstałych w okresie socrealizmu i popaździernikowej „odwilży”. Cała kolekcja malarstwa polskiego liczy obecnie około 700 obrazów. Obejmuje obrazy powstałe od połowy XIX do końca XX wieku. Na stałej wystawie w Muzeum Śląska Opolskiego prezentowanych jest 130 obrazów wybranych z kolekcji i eksponowanych chronologicznie.
Najstarsze prace, zgromadzone w pierwszej sali powstały w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku. Zwracają uwagę obrazy artystów kręgu polskiego realizmu i impresjonizmu, a także przedstawienia obrazujące popularne w owym czasie przedstawienia historyczne. W tej sali znajdziemy dzieła Józefa Chełmońskiego, Maksymiliana Gierymskiego, Jana Matejki, Juliusza Kossaka, Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, a także fragment panoramy Wojciecha Kossaka przedstawiającej „Biwak nad Berezyną”.
W sali środkowej zaprezentowano przede wszystkim obrazy malarzy okresu Młodej Polski. Oglądać tu można ukraińskie pejzaże Jana Stanisławskiego, huculskie motywy Władysława Jarockiego i Kazimierza Sichulskiego oraz inspirowane kulturą podkrakowskich chłopów obrazy Włodzimierza Tetmajera. Niewątpliwą ozdobą tej sali jest „Portret żony artysty z kotem” Konrada Krzyżanowskiego.
W ostatniej sali zawisły obrazy chronologicznie nam najbliższe – począwszy od dwudziestolecia międzywojennego aż po lata 70. XX wieku. Widz, w wielkim skrócie, zapoznać się może z ważniejszymi tendencjami malarstwa polskiego tego czasu – od polskiego koloryzmu, poprzez socrealizm, tendencje abstrakcyjne aż do malarstwa nowej figuracji. Autorzy zgromadzonych tu obrazów to między innymi: Hanna Rudzka-Cybisowa, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Helena Krajewska, Jacek Sempoliński, Henryk Stażewski, Jerzy Nowosielski.