Galeria prezentuje w nowoczesnej aranżacji ok. 1900 eksponatów wybranych z całości zbiorów sztuki starożytnej, jakie posiada Muzeum. Zbiory te podzielono w 9 salach tematycznie i geograficznie przedstawiając 3 główne bloki związane z cywilizacjami starożytnymi:
- starożytnym Egiptem (Sale 1-3)
- Bliskim Wschodem (Sala 4)
- starożytną Grecją i Rzymem (Sale 4-9)
Przekrój czasowy jest bardzo szeroki. Kolekcja pokazuje przekrój dziejów starożytnych od Młodszej Epoki Kamienia (Neolitu) po Późny Antyk (czasy cesarza Konstantyna Wielkiego i Teodozjusza).
Zabytki na ekspozycji stałej są datowane od 8 tysiąclecia p.n.e do V w. n.e. Osobne gabloty zajmują przykłady sztuki nowoczesnej inspirowanej starożytnością z XVIII i XIX wieku, aby pokazać kontynuację pewnych trendów, tematów i podkreślić fascynację cywilizacjami antycznymi. Odwiedzający nową Galerię Sztuki Starożytnej znajdzie tu zarówno mumie egipskie i sarkofagi, wyposażenie grobowców ważnych urzędników egipskich, portrety grobowe (w tym Portret Chłopca z Fayum) części architektury grobowej i świątynnej, tabliczki z pismem klinowym, pieczęci, elementy uzbrojenia, monety, rzeźby, antyczne szkło i ceramikę, mozaikę, jak i inskrypcje w różnych językach starożytnych. Klasyczną formę prezentowania zbiorów uzupełniają multimedialne instalacje, np. omawiające pieczęci starożytnego Bliskiego Wschodu czy, największą w Polsce, kolekcję antycznych waz.
Ekspozycja jest w pełni dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.