ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Zabawa w Dom

Wystawa czasowa: 2021.09.15 - 2023.12.31
poziom turturi
Wystawa czasowa ZABAWA W DOM to pełna zachwytów i wzruszeń podróż w przeszłość. Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek prezentuje fascynujący zbiór ponad pół tysiąca ulubionych zabawek dziecięcych produkowanych od lat powojennych aż do okresu przełomu gospodarczego lat 90. XX w. – zarówno popularnych, które można było kupić w każdym kiosku, jak... przeczytaj wszystko »
Adres
Odział Wystaw Czasowych - Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek
ul. Krzywe Koło 2/4 (Kamienica Rogozińska przy Kamiennych Schodkach)
00-270 Warszawa
Mazowieckie
transport publiczny
transport publiczny
dostępność
dostępność
sklep z pamiątkami
sklep z pamiątkami
Wystawa czasowa: 2021.09.15 - 2023.12.31
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
poniedziałek
11:00 - 19:00
wtorek
11:00 - 19:00
środa
11:00 - 19:00
czwartek
11:00 - 19:00
piątek
11:00 - 19:00
sobota
11:00 - 19:00
niedziela
11:00 - 19:00
Bilety
normalny 15.00 PLN
ulgowy 11.00 PLN
rodzinny 44.00 PLN Rodzinny bilet wstępu do Muzeum przysługuje grupie 4 osób, w skład której wchodzi co najmniej 1 dziecko i 1 osoba dorosła.
grupowy 10.00 PLN Ulgowe, grupowe bilety wstępu do Muzeum przysługują osobom w grupie zorganizowanej powyżej 10 osób.
Dodatkowe informacje

Możliwy jest także zakup biletu na wystawy w obu Oddziałach. Cennik biletów łączonych dostępny jest na stronie Głównego Oddziału.

Zakupiony bilet jest ważny dwa dni - w dniu zakupu i w dniu następnym 

Wystawa czasowa ZABAWA W DOM to pełna zachwytów i wzruszeń podróż w przeszłość. Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek prezentuje fascynujący zbiór ponad pół tysiąca ulubionych zabawek dziecięcych produkowanych od lat powojennych aż do okresu przełomu gospodarczego lat 90. XX w. – zarówno popularnych, które można było kupić w każdym kiosku, jak i tych wymarzonych, bo trudno dostępnych.

Znakomitą większość eksponatów stanowią wyroby polskich zakładów rzemieślniczych i spółdzielni zabawkarskich, niekiedy przeznaczone na eksport. Dodatkowy kontekst tworzą zabawki zagraniczne. W końcu w pokojach i kącikach dziecięcych okresu PRL-u można było znaleźć zarówno produkty rodzime, jak i z innych krajów bloku wschodniego – np. czechosłowackie, radzieckie, bułgarskie czy z NRD – a nawet pojedyncze zachodnie „zdobycze”, będące obiektem westchnień ówczesnych polskich dzieci. 

Wśród wybranych zabawek są przedmioty bardzo zróżnicowane pod względem charakteru, materiałów i techniki wykonania, w tym prawdziwe perełki i unikaty w oryginalnych opakowaniach, z zachowanymi metkami czy pieczątkami. Łączy je tematyka – szeroko pojęte życie domowe. Wszystkie prezentowane przedmioty pozwalały bowiem dzieciom odgrywać codzienność dorosłych i w ten sposób uczyć się przyszłych ról, zachowań oraz zasad funkcjonowania w społeczeństwie. 

Wystawa podzielona jest na części tematyczne, odzwierciedlające różne powszednie aktywności. I tak np. w dziale „Wielkie pranie” można obejrzeć zabawkowe balie, tary, pralki i suszarki, zaś w dziale „Podano do stołu” – najróżniejsze miniaturowe serwisy i sztućce. Te i inne obiekty zaskakują pomysłowością, stanowiąc niekiedy w pełni funkcjonalne, pomniejszone wersje domowych sprzętów. Wśród wybranych eksponatów są oczywiście również lalki – pierwszoplanowi aktorzy dziecięcych zabaw naśladowczych – oraz przeznaczone dla nich mebelki i akcesoria.

Wystawa ZABAWA W DOM to fascynująca propozycja kulturalna dla całej rodziny. Najmłodsi mogą dzięki niej poznać zabawki z czasów dzieciństwa swoich rodziców i dziadków, a przy okazji – historię przedmiotów codziennego użytku. Z kolei dla starszych odbiorców wystawa jest okazją do tego, by powspominać dawne lata i powrócić pamięcią do beztroskich dni, kiedy dorosłość była jedynie odległą wizją i odgrywanym w zabawie marzeniem...

Mamy nadzieję, że widok sobowtóra ukochanej lalki, kompletnego zestawu dawno już zgubionych klocków bądź kuchenki zupełnie takiej samej jak ta, która już ćwierć wieku temu wylądowała na strychu, wywoła niejeden szeroki uśmiech, okrzyk radości, a może nawet… łezkę wzruszenia.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.