Ekspozycja w sposób chronologiczny przedstawia ponad tysiącletnią historię miasta, od wczesnego średniowiecza do połowy dwudziestego wieku. Zabytki archeologiczne związane z działalnością rzemieślniczą mieszkańców, makiety grodu, warzelni soli i średniowiecznej kamienicy oraz namalowane panoramy miasta i portu, wprowadzają zwiedzającego w klimat tamtych odległych czasów.
Ta niezwykła podróż rozpoczyna się w kołobrzeskim grodzie, z którego przenosimy się do miasta lokacyjnego, a stąd już tylko mały krok do bogatego ośrodka miejskiego, jakim był Kołobrzeg w średniowieczu. W gablotach wyeksponowano zabytki pochodzące z wykopalisk prowadzonych na terenie grodu i obecnej Starówki. Obok ceramiki zobaczymy tu wyroby pracowni rogowniczo – bursztyniarskich, szewskich, kowalskich i bednarskich: kościane igły, ozdoby z bursztynu i kryształu górskiego, buty, sakiewki, noże, gwoździe, haczyki wędkarskie, łodzie, beczki, drewniane naczynia i inne.
Zachowały się też elementy wyposażenia mieszkań (drzwi, zawiasy, klucze, kłódki) i ceramika budowlana, a także zabytki związane z higieną osobistą (rogowe grzebienie, naczynka na pachnidła, pincety) i życiem duchowym Kołobrzeżan.
Tu między innymi znajduje się niezwykle cenne znalezisko z 1992 roku, rzeźba przedstawiająca św. Jana Ewangelistę. Figurka jest wykonana z drewna cisowego i pochodzi z drugiej połowy XIII w. To niezwykłe znalezisko pod względem naukowym, a jednocześnie unikatowe jeśli chodzi o walory artystyczne figury.
Następnie poznajemy życie w mieście – twierdzy, z bogatą kolekcją wyrobów cynowych z tamtego okresu i kończymy naszą podróż w nadmorskim uzdrowisku.
Swoistym dopełnieniem wystawy jest prezentacja multimedialna, pokazująca Kołobrzeg z przełomu XIX i XX wieku, powstała w oparciu o przedwojenne pocztówki i archiwalne fotografie.
Wystawę otwarto j9 maja 2003 roku w ramach obchodów jubileuszu 40-lecia powojennego muzealnictwa w Kołobrzegu.