Wystawa ukazuje żyjące w lesie ptaki i ssaki, czyli gatunki pospolite, jak sarny, dziki, jelenie, lisy i sójki, oraz te rzadsze, jak wilk, ryś czy orzeł przedni. Wśród ustawionych w dioramie drzew kryje się też wiele ciekawych ptaków. Zobaczyć można m.in. kilka gatunków sów, wśród których jest puszczyk, najpospolitsza sowa europejska czy dość pospolita płomykówka. Prezentowane są również gatunki rzadkie, w tym puchacz, największy przedstawiciel tej grupy, czy najmniejsza nasza sowa - sóweczka. Do ptasich rarytasów, które eksponowane są na wystawie, zaliczyć należy bardzo rzadkiego w Polsce gadożera.
Wystawa składa się również z dobrze skomponowanej z dioramami części prezentującej trofea, w której pokazano poroża jeleni i parostki saren: symetryczne formy prawidłowe oraz formy z różnych przyczyn zniekształcone (np. perukarze). W skład części trofeistycznej wchodzi też kolekcja oręży dziczych.
Amatorzy odkrywania tajemnic dzikiej przyrody mogą zapoznać się z kolekcją ponad dwudziestu wiernie odtworzonych tropów leśnych zwierząt.
Ważnym elementem wystawy są głosy zwierząt. Zamknąwszy oczy, będziemy mogli na chwilę przenieść się na rykowisko, toki głuszców czy na terytorium wilczego stada.
Fot. Paweł Czarnecki